EM-guld i golf till Zlatan-fan
Det blev ingen svensk medalj i damernas EM på Hooks Golfklubb. Största medaljhoppet Lisa Pettersson kämpade men slutade delad sexa. Vann gjorde världstrean Bronte Law, engelska som välkomnar Zlatan till sitt favoritlag.

Lisa Pettersson gick ut i ledarboll efter fredagens 65 slag, sju under par. En ovan situation för den 20-åriga Stockholmstjejen.
Det var lite spänt hela vägen faktiskt. Jag fick inte till slagen riktigt som tidigare i veckan, sade Lisa Pettersson som alltså slutade på delad sjätte plats.
I ledarbollen var det främst belgiskan Leslie Cloots som spelade stabilt. Hon hade en birdieputt för särspel på 18:e och sista hålet, men missade och slutade tvåa. Bakom ledarbollen jagade framförallt engelskan Bronte Law, som började dagen sju slag efter ledaren.
Law låg tvåa efter första dagens spel, 65 slag. Efter 76 respektive 70 slag visade hon avslutningsdagen åter att hon kan prestera riktigt låga scorer. 66 slag var dagens näst bästa tillsammans med spanjorskan Maria Parra Luque.
Engelskan är Manchester United-fan och gläds åt Zlatan Ibrahimovic entré på Old Trafford, inte bara jagade i kapp, hon gick även förbi och lade beslag på bucklan som alla Europas amatördamer drömmer om.
”Jag spelade stabilt och är framför allt nöjd med järnslagen den här veckan. Vilken sommar: först seger i Lag-EM och nu seger i individuella EM”, sade den 21-åriga engelskan som är rankad trea i världen på amatörsidan och räknas till de allra mest talangfulla unga spelarna.
Lisa Pettersson, stockholmstjejen som spelar för Ullna, var lite besviken att det inte höll hela vägen men summerade ändå veckan med ett soligt leende:
”Jag har lärt mig massor den här veckan, bland annat att jag faktiskt kan!”
Linnéa Johansson blev näst bästa svenska på en delad elfte plats efter en fin runda på 69 slag, tre under par, sista dagen.
En annan Linnéa, Ström, gjordes dagens svenska ryck i resultatlistan efter sina 64 slag, sju under par och därmed dagens lägsta score. Hon slutade på 13:e plats. Ström var riktigt het de första tre hålen: birdie, par, albatross!
”Jag slog en bra drive och hade 158 meter kvar till flaggan. Tog en järnfemma och landade den ett par meter före flagg, och den rullade i”, beskrev Linnéa Ström sin albatross, tre slag under hålets par (5).
”Jag har spelat bra hela veckan men inte fått till resultatet, förutom sista dagen då. Det är så ibland”, sade göteborgskan som på söndagen flyger till London för slutkvalet till damernas British Open, det så kallade måndagskvalet. Hon kvalade in även till förra årets tävling. Med en 64:a i bagaget kan det ju inte gå annat än bra.
Resultaten från EM Damer finns här
Kontakter
För ytterligare information, kontakta:
Thomas Björn, presschef EM Damer: thomas@kraftfull.com eller 070-230 24 84
Bilder



Världens bästa golf - för alla Svenska Golfförbundet (SGF) bildades 1904 och är ett av Sveriges äldsta och största specialidrottsförbund. SGF består av 465 golfklubbar/anläggningar (april 2016) och 476 837 medlemskap (2015) fördelade på 21 golfdistrikt. SGF:s vision är "Världens bästa golf – för alla" och förbundet verkar för att främja golf som motions- och tävlingsidrott samt sprida kunskap om golfens samhällsnytta när det gäller miljöarbete, turism, samhällsekonomi och friskvård. Efter 112 års frånvaro är golfen tillbaka i de olympiska spelen 2016. Svenska Golfförbundet startade 2011 en stor OS-satsning med ny organisation och ett riktat program till proffsspelare, med svenska medaljer som målsättning. Mer information på www.golf.se
Följ Svenska Golfförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Golfförbundet
Robert Karlsson och John Cockin väljs in i Hall of Fame7.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den förste svensken att vinna Europatourens Order of Merit samt en av Sveriges mest inflytelserika PGA-tränare får Golfsveriges högsta utmärkelse. Namnen avslöjades under Svenska Golfförbundets årsmöteshelg, där även andra golfpersonligheter hedrades med utmärkelser.
Ola Lindgren blir ny förbundskapten i golf7.2.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Svenska Golfförbundet har utsett herrlandslagscoachen Ola Lindgren, 47, till ny förbundskapten för det svenska golflandslaget.
Golfdomare prisad vid Idrottsgalan21.1.2025 09:57:00 CET | Pressmeddelande
På scenen i Strawberry Arena måndag 20 januari fick Claes Grönberg motta Scandic Hotels pris till Årets Domare 2025. Detta efter 37 år som förbundsdomare och ledamot i SGF:s regelkommitté.
Förbundskapten Katarina Vangdal blir ny sportchef på SOK17.1.2025 14:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter 14 framgångsrika år som förbundskapten för det svenska golflandslaget lämnar Katarina Vangdal sitt uppdrag på Svenska Golfförbundet. Under våren tillträder hon en tjänst som sportchef på Sveriges Olympiska Kommitté.
Fredrik Wetterstrand får utökat ansvar när Patrik Jonsson lämnar landslaget13.11.2024 09:01:00 CET | Pressmeddelande
När Patrik Jonsson väljer att lämna landslaget ges damlandslagets coach Fredrik Wetterstrand utökat ansvar. Han får det övergripande ansvaret för all verksamhet inom dam- och flicklandslag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum