Handigolf Tour lockar världsmästare

Ett högintressant startfält med världsmästare och svenska mästare finns med när Handigolf Tour inleder säsongen i Skåne 18–19 maj.
Första deltävlingen av fem på Handigolf Tour avgörs på Öresunds Golf i Häljarp strax utanför Landskrona. Ett 50-tal spelare deltar i tävlingen.
- Det är tredje gången den svenska touren avgörs på Öresunds Golf i Häljarp och vi välkomnar alla spelare och ledare till vårvärmen i Skåne där sommargreenerna är mycket fina, säger tävlingsledaren Annika Wilhelmsson på Öresunds Golf.
I A-klassen (fysiskt funktionshinder) återfinns regerande Lag-VM-mästarna Johan Kammerstad, Björn Ljunggren, Joakim Björkman och Jörgen Tjelander. Alexander Hjalmarsson är regerande världsmästare för enarmade spelare.
I B-klassen (fysiskt funktionshinder) får hemmaspelaren Lars Lindeberg Öresunds GK/FIFH Malmö stå som favorit till segern. Lindeberg har enligt uppgift tränat mycket inför säsongen.
- Startfältet ser tufft ut men jag ska ge allihopa en match för att ta mig till finalen senare i höst, säger den alltid lika sympatiska Lars Lindeberg.
Bengt-Arne Johansson, Allerum GK/FIFH Malmö är en av världens bästa spelare i paragolfern som är en eldriven stol för spelare som inte kan gå/stå. ”Bengan” var tvungen att för två år sedan börja använda redskapet för att kunna fortsätta tävla i golf och återfinns likt Lars Lindeberg i B-klassen.
I C-klassen (fysiskt funktionshinder) finns många av de mest spektakulära spelarna, som trots sina funktionshinder spelar bra golf och är inspiratörer för många andra.
Nytt för i år är att båda de nationella tourerna för spelare med fysiska och psykiska funktionshinder avgörs på samma bana vid samma tillfälle.
- Det här tycker vi är jättebra. Att kunna samla många spelare gör att vi kan få en bättre genomslagskraft för handigolfen i media, bland klubbar och allmänheten. Vi vet att det finns många presumtiva handigolfare som skulle kunna vara med i tävlingen om vi fortsätter att höja statusen på arrangemanget. Handigolfen är en mycket spännande och utvecklingsbar del av Golfsverige, säger Mats Linde, Svenska Golfförbundets ansvarige för tävlingen på Öresunds Golf i Häljarp.
På touren för psykiskt funktionshindrade återfinns utvecklingslaget som består av Alexander Forsman, Jesper Gutke, Patric Bolin, Mathias Bergström och Anneli Bergman. Av dessa har Alexander lägst handicap, 7, Anneli var med på Special Olympics Worldwide Games i Aten 2011 och hela laget var på Special Olympics europatävling i Österrike förra året. Dessutom aspirerar alla på en plats i laget som deltar i Special Olympics Worldwide Games i Los Angeles 2015.
I samband med tävlingen arrangeras en prova på-aktivitet fredagen 17 maj klockan 13–17 där alla är välkomna att testa golf, hjälpmedel, olika aktiviteter som "Snag Golf", Qolf, tävlingar och många andra spännande upplevelser. Prova på-aktiviteten är ett samarbete mellan Öresunds Golf i Häljarp, Svenska Golfförbundet, Skånes Golfförbund och FIFH (Föreningen Idrott för Handikappade) Malmö.
För mer informationMats Linde, Director, FIFH Malmö040-928 930073-331 99 81mats.linde@fifh.com
Bilder
Om Svenska Golfförbundet
Svenska Golfförbundet (SGF) bildades 1904 och är ett av Sveriges äldsta och största specialidrottsförbund med 445 klubbar och 561 677 medlemskap (2024) fördelade på 21 distrikt. SGF:s vision är Världens bästa golf – för alla. Förbundet arbetar, tillsammans med övriga Golfsverige, med att förvalta och utveckla golfen för alla, i hela landet, i olika former, under hela livet. Läs mer på golf.se.
Följ Svenska Golfförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Golfförbundet
Robert Karlsson och John Cockin väljs in i Hall of Fame7.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den förste svensken att vinna Europatourens Order of Merit samt en av Sveriges mest inflytelserika PGA-tränare får Golfsveriges högsta utmärkelse. Namnen avslöjades under Svenska Golfförbundets årsmöteshelg, där även andra golfpersonligheter hedrades med utmärkelser.
Ola Lindgren blir ny förbundskapten i golf7.2.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Svenska Golfförbundet har utsett herrlandslagscoachen Ola Lindgren, 47, till ny förbundskapten för det svenska golflandslaget.
Golfdomare prisad vid Idrottsgalan21.1.2025 09:57:00 CET | Pressmeddelande
På scenen i Strawberry Arena måndag 20 januari fick Claes Grönberg motta Scandic Hotels pris till Årets Domare 2025. Detta efter 37 år som förbundsdomare och ledamot i SGF:s regelkommitté.
Förbundskapten Katarina Vangdal blir ny sportchef på SOK17.1.2025 14:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter 14 framgångsrika år som förbundskapten för det svenska golflandslaget lämnar Katarina Vangdal sitt uppdrag på Svenska Golfförbundet. Under våren tillträder hon en tjänst som sportchef på Sveriges Olympiska Kommitté.
Fredrik Wetterstrand får utökat ansvar när Patrik Jonsson lämnar landslaget13.11.2024 09:01:00 CET | Pressmeddelande
När Patrik Jonsson väljer att lämna landslaget ges damlandslagets coach Fredrik Wetterstrand utökat ansvar. Han får det övergripande ansvaret för all verksamhet inom dam- och flicklandslag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum