Nilsmarks titel är vakant

IT-Arkitekterna Ladies Open har blivit en tradition på SAS Masters Tour-programmet. När tjejerna den här veckan samlas på Botkyrka GK söder om Stockholm är det för att spela tävlingen för femte året i rad. Klart är att det i år blir en ny vinnare. I fjol var det den förra världsstjärnan Catrin Nilsmark som efter stor dramatik drog det längsta strået och tog sin näst sista seger under den långa karriären. Catrin slutade som bekant med tävlandet efter 2008 års säsong på SAS Masters Tour. IT-Arkitekterna Ladies Open avgjordes första gången 2005 och det kunde ha börjat bättre för arrangerande Botkyrka GK. Regn i massor sköljde nästan helt bort premiärupplagan. Tävlingen fick avkortas till 18 hål och prissumman halveras. - Men vi gav oss inte. Under de senaste fyra åren har vi utvecklat tävlingen för varje år och vi vet idag att spelarna gärna kommer tillbaka till Botkyrka, säger Kjell Nilsson, klubbchef och projektledare. I år är det 79 tjejer som kommer för att göra upp om den vakanta titeln. Som vanligt när det gäller damernas SAS Masters Tour numera är det stor internationell spridning på deltagarna. Inte mindre än 17 nationer finns representerade. I startfältet finns också en svensk Ladies European Tour-vinnare. Det är Åsa Gottmo, numera tävlande för Timrå GK, som efter 16 års spel i Europa bestämt sig för att tävla på SAS Masters Tour. IT-Arkitekterna Ladies Open är den tredje tävlingen på 2009 års SAS Masters Tour. Den första, i Mellerud, vanns av finskan Hanna-Leena Salonen medan LET-merieterade Nina Reis var överlägsen segrare i Kungsbacka den gångna helgen. Av årets vinnare finns Salonen, som även toppar order-of-merit, med på Botkyrka. IT-Arkitekterna Ladies Open spelas över 54 hål onsdag-fredag (3-5/6) och prissumman är höjd till 250000 kronor. Pressansvarig för tävlingen: Kjell Nilsson Kjell.nilsson@botkyrkagk.se 0702-925320 08-53029511 Allmänna frågor om SAS Masters Tour hänvisas till: Louise Permelin VD Svenska Golftourerna louise.permelin@sgt.golf.se 08-622 15 64
Bilder
Om Svenska Golfförbundet
Svenska Golfförbundet (SGF) bildades 1904 och är ett av Sveriges äldsta och största specialidrottsförbund med 445 klubbar och 561 677 medlemskap (2024) fördelade på 21 distrikt. SGF:s vision är Världens bästa golf – för alla. Förbundet arbetar, tillsammans med övriga Golfsverige, med att förvalta och utveckla golfen för alla, i hela landet, i olika former, under hela livet. Läs mer på golf.se.
Följ Svenska Golfförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Golfförbundet
Robert Karlsson och John Cockin väljs in i Hall of Fame7.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den förste svensken att vinna Europatourens Order of Merit samt en av Sveriges mest inflytelserika PGA-tränare får Golfsveriges högsta utmärkelse. Namnen avslöjades under Svenska Golfförbundets årsmöteshelg, där även andra golfpersonligheter hedrades med utmärkelser.
Ola Lindgren blir ny förbundskapten i golf7.2.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Svenska Golfförbundet har utsett herrlandslagscoachen Ola Lindgren, 47, till ny förbundskapten för det svenska golflandslaget.
Golfdomare prisad vid Idrottsgalan21.1.2025 09:57:00 CET | Pressmeddelande
På scenen i Strawberry Arena måndag 20 januari fick Claes Grönberg motta Scandic Hotels pris till Årets Domare 2025. Detta efter 37 år som förbundsdomare och ledamot i SGF:s regelkommitté.
Förbundskapten Katarina Vangdal blir ny sportchef på SOK17.1.2025 14:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter 14 framgångsrika år som förbundskapten för det svenska golflandslaget lämnar Katarina Vangdal sitt uppdrag på Svenska Golfförbundet. Under våren tillträder hon en tjänst som sportchef på Sveriges Olympiska Kommitté.
Fredrik Wetterstrand får utökat ansvar när Patrik Jonsson lämnar landslaget13.11.2024 09:01:00 CET | Pressmeddelande
När Patrik Jonsson väljer att lämna landslaget ges damlandslagets coach Fredrik Wetterstrand utökat ansvar. Han får det övergripande ansvaret för all verksamhet inom dam- och flicklandslag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum