SEB, Nordea och Danske Bank ger nya miljardlån till fossilbolag visar granskning
Efter protester från tusentals svenska bankkunder har Swedbank slutat låna ut pengar till oljebolag. Samtidigt fortsätter SEB, Danske Bank och Nordea att ge nya miljardlån, totalt över 60 miljarder kronor de senaste två åren, bland annat till bolag som letar efter fler fossila fyndigheter, trots att det strider mot Parisavtalet. Det visar en ny granskning från Fair Finance Guide och Naturskyddsföreningen.
– Bankerna måste sluta finansiera jakten på mer fossila bränslen, det slår helt undan benen för de klimatåtgärder som görs. Jag tror inte att svenska bankkunder uppskattar att deras pengar används på detta sätt, säger Jakob König som leder granskningsinitiativet Fair Finance Guide på Sveriges Konsumenter.
Den nya granskningen Banking on Thin Ice 3 visar att SEB, Nordea och Danske Bank, trots löften om klimatansvar, har gett över 60 miljarder kronor i nya lån till fossilbolag de senaste två åren. Det är nära fyra gånger så mycket som svenska statens samlade klimat- och miljöbudget 2025. Nästan 22 miljarder kronor har gått till bolag som borrar efter nya olje- och gasfyndigheter. Att expandera utvinningen av fossil energi strider mot klimatmålen i Parisavtalet.
– Bankerna har länge bemött kritiken med att de hjälper oljebolagen att ställa om. Men bolagen fortsätter ju i helt fel riktning genom att öka sin utvinning i stället för att fasa ut den. Nu måste bankerna stoppa lånen precis som Handelsbanken och Swedbank har gjort, säger Karin Lexén, generalsekreterare Naturskyddsföreningen.
Den svenskfinansierade oljejakten pågår i flera delar av världen. Åtta miljarder kronor har gått till bolag som letar efter mer oljefyndigheter i norska Arktis, där naturen är extra känslig och arter som sälar, delfiner och valar hotas av utvinningen. Förra året fyrdubblade Norge försäljningen av antalet utvinningslicenser i Arktis jämfört med året innan. En majoritet av licenserna köptes av norska Aker BP, som också är det oljebolag som fått störst lån från svenska banker, totalt sju miljarder kronor från SEB och Nordea.
Bankerna har också lånat ut 5,7 miljarder kronor till bolag som borrar efter olja i afrikanska länder. Utvinningen där blir alltmer riskabel eftersom bolagen söker sig till allt större havsdjup för att hitta nya fyndigheter. I Namibia förekommer oljeborrning på upp till 3 000 meters djup. Andra länder där de svenskfinansierade bolagen är verksamma är Kongo, Ghana, Nigeria och Ekvatorialguinea.
Rapporten visar dessutom att Swedbank har stoppat sina lån till oljebolag, precis som Handelsbanken gjorde för två år sedan. Detta är sannolikt ett resultat av de tusentals kundprotester som Fair Finance Guide och Naturskyddsföreningens tidigare granskningar gett upphov till, samt de motioner som lagts på bankernas stämmor. Swedbank och Handelsbanken ingår nu i en liten skara banker i världen som har slutat låna ut till oljebolag.
–Det är glädjande att ytterligare en svensk storbank har blivit ett internationellt föredöme när det gäller hållbar finansiering. Nu måste fler följa efter och ta ansvar, för det finns fortfarande stora fossilbolag som får lån för att fortsätta med verksamhet som förvärrar klimatkrisen, säger Karin Lexén, generalsekreterare Naturskyddsföreningen.
Kontaktpersoner
- Jakob König, sakkunnig och projektledare för Fair Finance Guide, Sveriges Konsumenter. 073-037 92 93, jakob.konig@sverigeskonsumenter.se
- Karin Lexén, generalsekreterare på Naturskyddsföreningen, nås via presstjänsten: 072-250 63 38, press@naturskyddsforeningen.se
Om rapporten
Rapporten ”Banking on Thin Ice 3” är gjord av granskningsinitiativet Fair Finance Guide (som leds av Sveriges Konsumenter), Naturskyddsföreningen och Action Aid i Danmark. Granskningen omfattar de nio största bankerna i Norden och har kartlagt deras utlåning under perioden juli 2022 till juni 2024 till totalt 590 bolag som är aktiva inom kol, olja och gas.
Kontakter
Anna HavulaPresschef
Tel:070-870 37 00anna.havula@naturskyddsforeningen.seFölj Naturskyddsföreningen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Naturskyddsföreningen
Julgran – vilken ska jag välja? Naturskyddsföreningen reder ut10.12.2025 07:51:08 CET | Pressmeddelande
En bra gran ur miljösynpunkt är en KRAV-märkt gran. Ett annat bra alternativ är att försöka få tag på en ”vild gran” från skogen, men då behövs såklart markägarens tillstånd. Om dessa alternativ inte finns är den bästa granen en svensk rödgran, och om möjligt en närodlad sådan.
Ny rapport: Sverige eldar för kråkorna9.12.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Att effektivisera energianvändningen i Sverige är utan tvekan det bästa verktyget för att ställa om energisystemet och få ner klimatutsläppen. Den mängd el som kan frigöras genom effektivisering är många gånger högre än den el som kan produceras i två planerade vindkrafts- och kärnkraftsprojekt. Men trots EU-regler saknas det svensk politik för att effektivisera. Samtidigt förbrukar svensken nästan dubbelt så mycket hushållsel som den genomsnittliga EU-medborgaren. Det visar en ny rapport från Naturskyddsföreningen.
Överklagar vargjakten i samtliga län: ”Bryter mot lagen”8.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag överklagar Naturskyddsföreningen länsstyrelsernas beslut om licensjakt på varg i samtliga berörda län och kräver att den planerade jakten stoppas. Jakten bygger på felaktiga grunder och om besluten inte dras tillbaka riskerar vargpopulationen att minskas till farligt låga nivåer.
Pressinbjudan till MR-dagarna: En auktoritär utveckling i omvärlden - hur står civilsamhället pall?5.12.2025 13:18:39 CET | Pressmeddelande
Välkommen till Naturskyddsföreningens evenemang på Mänskliga rättighetsdagarna i Kistamässan, 9-10 december. En auktoritär utveckling har pågått det senaste decenniet och nu lever 71 procent av världens befolkning i auktoritära stater. Sverige ligger fortfarande högt i demokratirankningar, men även här ökar desinformation, hat och misstänkliggörande av civilsamhället. Hur påverkas demokratin när civilsamhällets handlingsutrymme begränsas och klimataktivister utsätts för allt hårdare repressalier?
Rättegång om motortrafikleden Tvärförbindelse Södertörn4.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Onsdagen den 10 december hålls muntlig förhandling i målet om motortrafikleden ”Tvärförbindelse Södertörn” i Högsta förvaltningsdomstolen. Naturskyddsföreningen har begärt rättsprövning av regeringens besked att tillåta bygget. Under förhandlingen kommer Naturskyddsföreningens jurister närmare förklara grunderna till varför regeringens tillstånd till Tvärförbindelse Södertörn i Stockholm inte är förenlig med lagstiftningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum