Avancerad cancerbehandling utförs nu även vid Universitetssjukhuset Örebro
27.1.2025 13:00:00 CET | Region Örebro län | Pressmeddelande
CAR-T kan ges till vuxna patienter med lymfom och akut lymfatisk leukemi (ALL) där cytostatikabehandling inte har önskad effekt eller vid återfall efter cytostatikabehandling. Nu kan behandlingen ges på Universitetssjukhuset Örebro.

"Tidigare har den här patientgruppen behövt åka till Uppsala eller Stockholm för att få sin behandling. Men nu kan vi ge den här på USÖ", berättar Erik Ahlstrand, överläkare Verksamhetsområde medicin på USÖ.
Det här är en avancerad immunologisk cancerbehandling där patientens egna vita blodkroppar tas ut från kroppen för att skickas till ett laboratorium där de modifieras. Patienten får sedan tillbaka sina modifierade vita blodkroppar, CAR-T-celler, intravenöst som då attackerar cancercellerna mer effektivt.
"Behandlingen har utförts i Sverige i några år och vi ser att den har gett mycket bra resultat för patienter där traditionell behandling inte har haft önskvärd effekt."
Det har varit en lång process för att få behandlingen på plats på USÖ. Det krävs viss specialutrustning för behandlingen, men det som tagit längst tid är att få de tillstånd som behövs.
"Det är lite speciellt med den här behandlingen. Den utgår från patientens egna blodkroppar men eftersom de modifieras så räknas behandlingen som ett läkemedel. Så vi har behövt få tillstånd för läkemedelstillverkning eftersom vi är en del i den kedjan."
Men nu är tillståndet på plats och USÖ är ackrediterad användare för det här läkemedlet.
"Framöver kommer den här behandlingsmetoden att kunna tillämpas på fler cancerdiagnoser och sannolikt även på vissa solida tumörer", säger Erik Ahlstrand avslutningsvis.
Bilden: Erik Ahlstrand och Anna Hällzon, som är sjuksköterska och koordinator för CAR-T behandling på USÖ.
Nyckelord
Kontakter
Vid eventuella frågor, vänligen kontakta
Erik Ahlstrand, överläkare Verksamhetsområde medicin, USÖ
Tel: 019-6021589
Åsa ÖbergKommunikationsstrateg
Tel:073-088 73 64asa.oberg@regionorebrolan.seBilder

DET PERSONLIGA UNIVERSITETSSJUKHUSET Som universitetssjukhus vill vi erbjuda våra patienter en modern och tillgänglig sjukvård på bästa möjliga vetenskapliga grund. Du som bor i Örebro län kan vara trygg i att ha tillgång till specialistsjukvård i din närhet. Flera specialiteter är uppmärksammade utanför landets gränser och forskning bedrivs inom många områden. USÖ har ca 550 vårdplatser och är ett av landets sju universitetssjukhus. Det är också en av länets största arbetsplatser med mer än 3 500 anställda. Tillsammans med Örebro universitet utvecklar vi medicinsk forskning och utbildning. Samarbetet har bland annat lett till att en komplett läkarutbildning erbjuds i Örebro från och med 2011. Den nya läkarutbildningen medverkar till att lösa den nationella bristen på läkare och bidrar till att förbättra tillgängligheten i vården. För USÖ innebär läkarutbildningen stora möjligheter för fortsatt utveckling som universitetssjukhus, inte bara beträffande undervisning, utan också vad gäller forskning och högspecialiserad vård.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
(Rättad titel) Gunlög Rasmussen tjänstledig för uppdrag på Folkhälsomyndigheten - Säll tar över24.9.2026 10:48:10 CEST | Pressmeddelande
Från den 1 oktober är smittskyddsläkare Gunlög Rasmussen tjänstledig för att arbeta som medicinskt sakkunnig på Folkhälsomyndigheten.
(Rättad titel) Gunlög Rasmussen tjänstledig för uppdrag på Folkhälsomyndigheten - Säll tar över24.9.2026 07:59:00 CEST | Pressmeddelande
Från den 1 oktober är smittskyddsläkare Gunlög Rasmussen tjänstledig för att arbeta som medicinskt sakkunnig på Folkhälsomyndigheten.
Nu är vinnaren för Örebroregionens turismpris korad! - Grattis Stiftelsen Alfred Nobels Björkborn!22.9.2026 15:44:28 CEST | Pressmeddelande
Den 22 september delas Örebroregionens turismpris ut. Pristagaren har utsetts av representanter för de offentliga turismaktörerna i länets tolv kommuner tillsammans med Region Örebro län och Länsstyrelsen, utifrån de bidrag som länets invånare och företag har nominerat.
Pressinbjudan - Örebroregionens turismpris21.9.2026 11:26:08 CEST | Pressinbjudan
Tisdagen den 22 september presenteras vinnaren av Örebroregionens turismpris. Priset delas ut till aktörer som med starkt engagemang, hållbarhetsfokus och förmåga att tänka nytt visar vägen för framtidens besöksnäring.
Region Örebro län utvecklar nya sätt att stötta unga utanför arbete och studier18.9.2026 07:53:00 CEST | Pressmeddelande
För unga personer som varken arbetar eller studerar kan vägen vidare kännas svår att hitta. I Örebro län gäller det närmare 3 700 unga i åldern 16–29 år. Därför driver Region Örebro län, tillsammans med folkbildningen, civilsamhället och kommuner, ett projekt som utvecklar nya arbetssätt för att nå unga tidigare, bygga motivation och skapa vägar vidare till studier eller arbete.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum