22 lärare får möjlighet till fortbildning utomlands
Tio resestipendier på vardera 50 000 kronor ger i år 22 lärare möjlighet att hämta inspiration och ny kunskap genom internationella resor. Syftet är att stärka lärarna och skolan.

Natur & Kulturs resestipendium för lärare ger möjlighet till fortbildning genom internationella resor. De tio stipendierna kommer under 2025 att användas för att delta i internationella konferenser eller för att besöka skolor och ta del av undervisningsmetoder.
– Stipendiet ger oss en unik chans att växa i vår yrkesroll. I vårt fall får vi ta del av den senaste forskningen kring vår målgrupp, elever som är döva eller har hörselnedsättning och som får tvåspråkig undervisning. Vi hoppas komma hem fyllda av inspiration och nya kunskaper som vi kan dela med våra kollegor, säger Linda Einevall, som tillsammans med två kollegor kommer att i delta i en internationell kongress för dövundervisning i Rom.
Detta var andra gången som stipendiet utlystes och fler än 200 ansökningar kom in. Stipendiekommittén består av:
Åsa Fahlén, ämneslärare, tidigare förbundsordförande i Sveriges Lärare
Ola Helenius, professor i matematikdidaktik vid Göteborgs Universitet
Christian Lundahl, professor i pedagogik vid Örebro universitet
Ann S. Pihlgren, fil.dr., lärarutbildare, förskole- och skolutvecklare samt
Barbro Westlund, lektor i läs- och skrivutveckling vid Stockholms universitet och läromedelsförfattare.
– Den stora mängden ansökningar vittnar om lärares sug efter fortbildning och ny forskning. Vi i juryn ser verkligen fram emot att så småningom få ta del av reserapporterna, säger Åsa Fahlén.
Natur & Kulturs resestipendium för lärare tilldelas:
Anders Alm, gymnasielärare i juridik på Kunskapsgymnasiet i Uppsala reser till Washington, USA, för att besöka organisationen Streetlaw, en ideell organisation som främjar juridisk kunskap och medborgerliga rättigheter. Genom besök i skolor vill han få med sig metoder för att kunna ge sina elever bättre juridisk förståelse och förmågan att hantera juridiska frågor, vilket gynnar elevernas framtida samhällsdeltagande.
Pernilla Bodestedt och Corina Welther från Kävlinge i Skåne, specialpedagog och SVA-lärare i samtliga grundskolor i kommunen, ska besöka konferensen World Literacy Summit i Oxford, Storbritannien för att ta del av forskning, metoder och strategier inom området litteracitet. Kunskapen förväntas bidra till att förbättra och utveckla läsundervisningen och läskunnigheten för alla deras elever och därigenom också öka likvärdigheten.
Fredrik Brohlin, lärare i samhällskunskap och historia på Spånga Gymnasium i Stockholm reser till Johannesburg, Sydafrika för att delta i konferensen The Challenge of Never Again för att skapa en djupare förståelse för folkmordets mekanismer. Ett centralt tema är utbildningens roll i kampen mot folkmord och förnekelse, där nya kunskaper kan stärka undervisningen om demokrati och mänskliga rättigheter i skolan.
Helena Dalivin och Agneta Jansson från Gröndalsskolan i Nynäshamn reser till Tyskland för att testa en metod som stärker elevers förståelse och kommunikation i matematik. Genom samarbetet med lärare i Berlin och gemensam utvärdering av metoden hoppas de kunna bidra till en mer effektiv och innehållsrik matematikundervisning i svenska skolor.
Maja Dalskov, ämneslärare i bild och filosofi på Filosofiska i Skarpnäck, från förskoleklass till årskurs 9, och kollegan Karolina Julin ska delta i en sommarkurs i metodik i filosofiundervisning för barn vid IAPC, Montclair University i New Jersey, USA. Genom kursen får de praktisk och didaktisk kunskap som kan utveckla Filosofiska skolas undervisning samt utöka deras internationella nätverk som delar visionen om att främja filosofisk praktik bland barn och ungdomar.
Linda Einevall, Östervångsskolan i Lund, Sofie Svernhagen, Birgittaskolan Örebro samt Ann-Charlotte Granlund, Manillaskolan, Stockholm, som alla tre är knutna till Specialpedagogiska skolmyndigheten, åker tillsammans för att delta i en internationell kongress för dövundervisning i Rom, Italien. De vill få ny kunskap, knyta värdefulla kontakter och få inspiration för att förbättra undervisningen i den tvåspråkiga teckenspråkiga specialskolan för elever som är döva eller har hörselnedsättning.
Carina Eriksson, Glenn Börjesson, Linda Öhman och Anna Sundqvist, lärare och specialpedagoger på låg- mellan- och högstadium inom Sjukhusundervisning i Göteborg, ska delta i en internationell kongress i Dublin på Irland. Kongressen samlar forskare och sjukhuspedagoger för att öka kvaliteten på undervisningen och det psykosociala välbefinnandet för elever på sjukhus. De fem stipendiaterna önskar stärka samarbetet mellan sjukhuslärare i Sverige och övriga världen.
Josefin Kling, lärare i svenska och svenska som andraspråk på Alströmergymnasiet i Alingsås ska delta i en konferens om flerspråkighet i San Sebastian i Spanien tillsammans med kollegan Ulrika Berg Pouget. De ska även besöka en skola i staden som har fokus på flerspråkighet och hoppas få med sig verktyg för att utveckla ämnesområdet och vidarebefordra ny kunskap till kollegorna i Alingsås.
David Nordqvist, gymnasielärare i matematik, fysik och historia på Katedralskolan i Skara reser till Bolzano i norra Italien för att medverka vid en forskningskonferens i matematikundervisning. Han vill belysa en satsning på matematikundervisning i Skara och kunna ta med nya erfarenheter från internationell implementeringsforskning.
Ulf Nyman, Nils Boman, Andreas Berggren och David Fahlesson, lärare på Anderstorpsgymnasiet i Skellefteå, reser till en av Europas största kongresser som rör den gröna omställningens potential och utmaningar. De vill få kunskap kring hur lärare i högre grad kan vara en del av den gröna omställningen. Frågan är högst aktuell i Skellefteå där flera storskaliga projekt inom gruv- och energibranschen äger rum. Kongressen hålls i London, Storbritannien.
Nyckelord
Kontakter
Sanna WallinKommunikationsansvarig
Tel:076-546 86 93sanna.wallin@nok.seBilder












Länkar
Om oss
Varje gång du väljer förlaget Natur & Kultur är du med och bidrar till något större. Vi är en oberoende stiftelse som ska göra skillnad i samhället. Förutom att inspirera till läsande och lärande stärker vi röster i det demokratiska samtalet genom priser, stipendier och stöd. Vi ger ordet till fler.

Följ Natur & Kultur
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Natur & Kultur
Hans-Jacob Nilsson tilldelas Årets översättning25.9.2025 12:15:00 CEST | Pressmeddelande
Översättaren Hans-Jacob Nilsson tilldelas Årets översättning för sin enastående översättning av George Eliots stora mästerverk Middlemarch. Priset Årets översättning på 100 000 kr belönar det litterära verk som är bäst översatt till svenska under 2024. Årets översättarstipendiat som tilldelas 50 000 kr är Wera von Essen så som uppmuntran till fortsatt litterär verksamhet.
Lo Kauppi ger röst åt Miranda Julys hyllade roman Alla fyra25.9.2025 08:08:02 CEST | Pressmeddelande
Den 26 september släpps Miranda Julys uppmärksammade roman Alla fyra som ljudbok, inläst av prisbelönta Lo Kauppi.
20 författare får stort stipendium från Natur & Kultur22.9.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Natur & Kulturs litterära arbetsstipendium på 100 000 kronor tilldelas i år hela tjugo författare och översättare inom skönlitteratur, sakprosa samt barn- och ungdomslitteratur. Antalet stipendier ökas från sexton till tjugo.
Åtta personer får arbetsstipendier från Natur & Kultur17.9.2025 07:13:00 CEST | Pressmeddelande
Åtta personer tilldelas varsitt populärvetenskapligt arbetsstipendium på 100 000 kronor från Natur & Kultur. De kommer att utforska frågor kopplade till organiserad brottslighet, klimatförändringar, politisk psykologi, islams globala historia och mycket annat.
Sex titlar nominerade till priset Årets översättning18.6.2025 13:00:11 CEST | Pressmeddelande
Sex översättningar har valts ut till den korta listan för priset Årets översättning. Priset tilldelas den bästa svenska översättningen ur förra årets utgivning. Av nästan sjuttio insända nomineringar är det översättarna Tova Gerge, Anna Gustafsson Chen, Hans-Jacob Nilsson, Jonas Rasmussen och Ola Wallin som är kvar i slutomgången.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum