Brev till patienter vid fem vårdcentraler om problem med spärrar i journalen
30.1.2025 08:00:43 CET | Region Örebro län | Pressmeddelande
Den 19 september 2024 bytte Region Örebro län journalsystem. Som en del av förberedelserna genomfördes en nödvändig teknisk förändring i ett annat system som hänger samman med journalsystemet. Det ledde tyvärr till att patienter på fem vårdcentraler fick sina begärda spärrar i journalen inaktiverade, vilket i sin tur inneburit att vårdpersonal hos andra vårdgivare än de patienten avsett har haft möjlighet att ta del av journalen.
Det hela upptäcktes den 24 oktober 2024 och har rapporterats som en personuppgiftsincident till Integritetsskyddsmyndigheten.
Så fort problemet blev känt inleddes arbetet med att lägga tillbaka spärrarna vilket blev klart den 7 november 2024.
Information till patienter
Ett brev skickats till berörda patienter med information om det inträffade, samt vart de kan vända sig om de har frågor. Händelsen berör patienter på dessa vårdcentraler:
- Capio Haga vårdcentral
- Capio Hallsbergs vårdcentral
- Capio Lekeberg vårdcentral
- Vivalla/Lundby vårdcentral
- Praktikertjänst Backa vårdcentral i Karlskoga
Händelsen har utretts inom regionen.
Vi vill understryka att det var ett handhavandefel vid övergången som orsakade att spärrarna inaktiverades, det berodde inte på journalsystemet.
Läs mer om spärr: Spärra journal och begär loggutdrag • regionorebrolan.se
Vid frågor kontakta presskommunikatör Åsa Svennebäck som också samordnar eventuella intervjuer.
Nyckelord
Kontakter
Åsa SvennebäckPresskommunikatör
Hälso-och sjukvårdsförvaltningen
Region Örebro län
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer6.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. Nu i februari blev verksamheten också först bland regionerna att genomföra robotassisterad höftoperation med egen operationsrobot.
Dålig uppkoppling - hinder för länets företag4.3.2026 08:59:00 CET | Pressmeddelande
Företagen i Örebro län anger att en bra uppkoppling är viktig för företagets verksamhet. 8 av 10 anger att det viktigaste för deras utveckling är just bättre och stabil uppkoppling. Lika många anger också att det är ett problem att uppkopplingen är bristfällig och att det är ett stort eller medelstort problem för företaget.
Skydda dig mot TBE – vaccinera dig i god tid före fästingsäsongen2.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Rör du dig i skog och mark? Då rekommenderas du att vaccinera dig mot TBE.
Satsning på vårdcentralerna för att möta äldre patienter26.2.2026 11:55:00 CET | Pressmeddelande
Regionstyrelsen fattade i dag beslut om att ge länets vårdcentraler mer pengar så att de kan förbättra vården för länets äldre invånare.
Lansering av Fribiljetten, vårens konsertprogram 202625.2.2026 13:03:10 CET | Pressinbjudan
Den 3 mars välkomnas press till lanseringen av vårens program inom Fribiljetten! Från mars till juni blir det ett 20-tal konserter hos ett flertal arrangörer, exempelvis Hotell Stinsen i Hallsberg och Betelkyrkan i Hällefors. Jazz, punk, folkmusik och dragrace, programmet bjuder på något för alla intressen och för den som vill lyssna på något nytt!
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum