Allvarlig situation på apotek gällande restnoterade läkemedel
29.1.2025 08:45:00 CET | Sveriges Apoteksförening | Pressmeddelande
Idag har apotekens europeiska branschorganisation PGEU släppt sin årliga rapport om läkemedelsbrister i Europa. Rapporten visar att antalet restnoterade läkemedel 2024 var lika hög som rekordåret 2023. Sverige är inget undantag.

-Vi har nått ett oacceptabelt status quo där bristen på läkemedel varken verkar bli bättre eller sämre. Bakom varje brist står en orolig patient och en farmaceut som kämpar för att hitta lösningar. Vi behöver politiska beslut som stärker läkemedelsförsörjningen och utnyttjar apotekens kompetens fullt ut säger Johan Wallér.
Rapporten bygger på inrapporterade data från alla 33 medlemsländer, inklusive Sverige. Alla länder har upplevt fortsatt brist på läkemedel det senaste året. 61 % av länderna rapporterar att situationen är oförändrad, 5 länder upplever en förvärrad situation och enbart 6 länder upplever en förbättrad situation. För Sveriges del såg vi ingen större förändring i antal restnoteringar däremot så drabbades vi av fler allvarliga bristsituationer än tidigare.
Rapporten visar att det generellt sett är viktiga läkemedel som är särskilt utsatta, hjärt-kärlmediciner (63 %), antibiotika (59 %) och läkemedel för nervsystemet (56 %).
Läkemedelsbristen innebär en stor påfrestning för både patienter och apotek. För apoteken innebär restsituationen att farmaceuterna tvingas lägga arbetstid och pengar på att söka efter läkemedel, tid som de i stället skulle behöva lägga på läkemedelsrådgivning. Den genomsnittliga tiden som apoteken i Europa lägger på att lösa restsituationer har ökat med en timme per vecka. 2024 la apoteken ner närmre 11 timmar i veckan på att söka rätt läkemedel. Det är en ökning med en hel timme från föregående år och fyra timmar mer än för fem år sedan.
-Det är skrämmande att det fortsätter råda en så stor brist på viktiga läkemedel i Sverige och resten av Europa. Vi behöver fler verktyg och ökade befogenheter för att i större utsträckning få byta till tillgängligt läkemedel utan att kontakta förskrivare. Men apoteken kan inte lösa grundproblemet, det måste läkemedelsföretagen och ansvariga myndigheter både i Sverige och på europeisk nivå göra säger Johan Wallér, vd på Sveriges Apoteksförening som är medlem i PGEU.
Läs hela rapporten från PGEU här.
PGEU representerar apoteksorganisationer i 33 europeiska länder och arbetar för att förbättra läkemedelsförsörjningen och apotekens roll i samhället.
Nyckelord
Kontakter
Johan WallérVD
Tel:070 - 239 16 06johan.waller@sverigesapoteksforening.seLänkar
Följ Sveriges Apoteksförening
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Apoteksförening
Europas apotek är avgörande för framtida krisberedskap28.5.2026 10:41:03 CEST | Pressmeddelande
I veckan har den europeiska branschföreningen för apotek PGEU genomfört sitt årsmöte i Wrocław, Polen. Temat var hur öppenvårdsapotek kan stärka Europas förmåga att hantera framtida hälsokriser. Under konferensen presenterades ett nytt positionspapper som beskriver hur apotekens tillgänglighet, kompetens och data kan användas mer systematiskt i krisberedskapen.
Apoteksföreningen välkomnar två nya regeringsuppdrag26.5.2026 10:44:23 CEST | Pressmeddelande
I veckan har regeringen offentliggjort två myndighetsuppdrag med stor påverkar på apoteksbranschen. Sedan omregleringen har apoteksmarknaden utvecklats starkt, med fler apotek, hög tillgänglighet och en världsledande e-handel. Men det finns även tydliga utmaningar, inte minst i glest befolkade områden. Förutsättningarna att driva apoteksservice i hela landet, både via fysiska apotek och e-handel är av stor vikt för läkemedelsanvändningen. Det är även av vikt för samhället att apotekens kompetens används fullt ut. Därför välkomnar Apoteksföreningen att att regeringen vill fortsätta utveckla apotekens förutsättningar.
Årets farmaceutiska insats - ”bara en vanlig dag på jobbet"7.5.2026 13:47:34 CEST | Pressmeddelande
Varje år utser Sveriges Apoteksförening bästa farmaceutiska kundinsats. Detta sker i samband med den årliga "fokusveckan" där rådgivning och beslutsstödet EES står i centrum. Bland 260 inskickade kundfall var det Alva Gyllenhammar som på Apoteket AB:s apotek på Hornsgatan 49 som utsågs som vinnare.
Apotekens valmanifest27.4.2026 15:17:59 CEST | Pressmeddelande
Apoteksbranschen har tagit fram ett gemensamt valmanifest inför höstens riksdagsval och valt att prioritera tre frågor.
Rekordintresse för apotekskarriär – kampanj fick upp söktrycket till universitetsutbildning22.4.2026 10:37:19 CEST | Pressmeddelande
Apoteksbranschen samlas i årlig kampanj för att få fler att få upp ögonen för de farmaceutiska universitetsutbildningarna. Årets kampanj "Jobba på apotek" redovisar rekordengagemang – och bidrog till en historisk ökning i antalet sökande till universitetsprogrammen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum