Samhall AB

Samhall bokslutskommuniké 2024: Hög måluppfyllelse och ett positivt ekonomiskt resultat

Dela

Bokslutet visar att Samhall tar steg framåt inom sitt samhällsuppdrag, trots fortsatt svag konjunktur. 2024 var ett år präglat av implementering av förbättrings- och förändringsinitiativ, utveckling av kärnverksamheten och fortsatt fokus på att uppfylla Samhalls arbetsmarknadspolitiska mål.  

En person i reflexjacka fotograferar ett grönt sopkärl med sin mobiltelefon, bakom syns en vit skåpbil med texten "samhall".
Foto: Jonathan Bergqvist

– Under året har vi fortsatt arbeta för att skapa fler möjligheter för personer med funktionsnedsättning att ta plats på arbetsmarknaden, vilket har gett resultat. Det är glädjande att vi, trots utmaningar kopplade till konjunkturen och arbetsmarknadens svaga utveckling, har uppnått flera arbetsmarknadspolitiska mål säger Sara Revell Ford, vd för Samhall. 
 
Den positiva trenden med medarbetare som övergår till anställningar hos andra arbetsgivare fortsatte och ökade jämfört med förra året. Det har också skett tydliga framsteg när det gäller trygga och säkra arbetsmiljöer samt medarbetarengagemang.  

Årets resultat uppgick till 239 miljoner kronor. Det goda resultatet förklaras bland annat av den justerade merkostnadsersättningen för 2024 och en god avkastning i kapitalförvaltningen. 

– 2025 hoppas vi på en samhällsekonomisk återhämtning för nya affärer och fler varaktiga övergångar till andra arbetsgivare. Vi ser också fram emot den statliga utredningens betänkande. Långtgående förslag från utredningen och ett kraftfullt agerande från ägaren är avgörande för att skapa hållbara förutsättningar för Samhalls verksamhet, säger Sara Revell Ford. 

Sammanfattning av januari–december 2024 

Arbetsmarknadspolitiska resultat i urval (mål inom parentes) 

  • Antalet lönetimmar för anställda i skyddat arbete uppgick till 32,87  (32,84) miljoner timmar. 

  • Antalet lönetimmar för anställda med lönebidrag för utveckling i anställning uppgick till 2,91 (2,99) miljoner timmar. 

  • Rekrytering från prioriterade grupper uppgick till 56 procent (50), vilket överstiger målet. 

  • Antalet övergångar till annan arbetsgivare uppgick till  1 294 (1500) personer, vilket är en ökning från 2023.  

  • Totalt anställdes under året 3 053 (3 070) personer till Samhalls olika uppdrag. Inflödet till praktik inom arbetsmarknadstjänster var 1 612 (2 875) personer. 

Ekonomiska resultat i urval (föregående år inom parentes) 

  • Nettoomsättningen uppgick till 3 316 (3 355) miljoner kronor. 

  • Rörelseresultatet uppgick till 182 (-342) miljoner kronor. 

  • Periodens resultat efter skatt uppgick till 239 (72) miljoner kronor. 

  • Räntabiliteten på genomsnittligt justerat eget kapital var 11 (4) procent. 

  • Soliditeten var 44 (40) procent. 

Mer information om både de arbetsmarknadspolitiska och ekonomiska resultaten finns i den fullständiga bokslutskommunikén för 2024. 

Kontakter

Bilder

En person i reflexjacka fotograferar ett grönt sopkärl med sin mobiltelefon, bakom syns en vit skåpbil med texten "samhall".
Foto: Jonathan Bergqvist
Ladda ned bild

Samhalls viktigaste uppdrag är att skapa utvecklande arbeten åt personer med funktionsnedsättning genom att matcha rätt person till rätt arbete i konkurrensutsatta kunduppdrag. Företaget har över 25 000 medarbetare i hela landet och erbjuder tjänster inom allt från städ, tvätt och fastighetsskötsel till logistik, tillverkning och omsorg. Samhall ägs av svenska staten och genom åren har omkring 200 000 personer fått jobb inom, och genom, bolaget.

Följ Samhall AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Samhall AB

Servicetjänster i topp för rekryteringar från Samhall 202418.2.2025 07:32:59 CET | Pressmeddelande

Under 2024 lämnade 1 294 personer Samhall för jobb på andra företag och inom offentlig sektor, en ökning med 11 procent mot föregående år. Flest rekryterades till Facility Management, företag inom service, lokalvård och fastighet. Den vanligaste yrkesrollen för de som rekryterades av andra arbetsgivare var lokalvårdare, tätt följt av restaurang- och köksbiträde och vaktmästare/fastighetsskötare.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye