Ny rektor på Hedvig Eleonora skola
30.1.2025 11:15:44 CET | Stockholms stad | Nyheter
Filip Palm blir ny rektor på Hedvig Eleonora skola. Han har arbetat på skolor i Djursholm, på Östermalm och i Norra Djurgårdsstaden tidigare och kommer närmast från en tjänst som grundskolesamordnare.

Detta blir Filip Palms första tjänst som rektor. De senaste åren har han arbetat som grundskolesamordnare på utbildningsförvaltningen i Stockholms stad och haft ett särskilt fokus på skolorna i Norra innerstaden. Han har stor kunskap om skolorna i stadsdelen och deras uppdrag. Han har också varit lärare på Östermalmsskolan och biträdande rektor på Bobergsskolan och Hjorthagens skola.
– Som samordnare har jag har fått samarbeta med flera skolor och rektorer. Tillsammans med mina erfarenheter av att ha varit lärare och biträdande rektor har jag en god grund att stå på när jag nu själv blir rektor.
Filip Palm har redan träffat flera elever och medarbetare på Hedvig Eleonora skola. Han ser fram emot att få bli en del av skolan och leda arbetet där.
– Hedvig Eleonora är en skola med en fantastisk historia och många fina traditioner som det ska bli spännande att få bygga vidare på. Jag hoppas kunna bidra med systematiskt kvalitetsarbete i kombination med fortsatt god undervisning och trygg miljö så att vi fortsätter vara en rolig arbetsplats för både elever och personal.
Från Ljungby till Ljusterö
Rektorstjänsten på Hedvig Eleonora blir visserligen Filip Palms första uppdrag som rektor men redan under uppväxten i Ljungby såg Filip skolan som en naturlig arbetsplats. Han kommer från en lärarfamilj där både mamma och syster valde läraryrket.
Filips egen yrkesbana i skolans värld började med några år som vikarie och elevassistent innan han själv läste till lärare vid Uppsala och Stockholms universitet. Han har också hunnit med att jobba i andra branscher, till exempel med ekonomi och på eventföretag. Filip har gått rektorsutbildningen vid Uppsala universitet. Till vardags bor han i Vasastan med man och hund och helgerna tillbringar han ofta på Ljusterö.
Fakta
Filip Palm börjar arbeta som rektor på Hedvig Eleonora skola den 21 februari. Tidigare rektor går i pension.
Hedvig Eleonora skola
Nyckelord
Kontakter
UtbildningsförvaltningenPresskontakter: Matilda Asp och Lena Parkvall
Ring 08 - 508 333 00 eller maila: media@edu.stockholm.se
Utbildningsförvaltningen i Stockholms stad är Sveriges största kommunala förvaltning, med närmare 16 000 medarbetare och cirka 170 kommunala grundskolor och gymnasieskolor.
Förvaltningen ansvarar för och driver kommunal förskoleklass, grundskola, anpassad grundskola, skolbarnsomsorg, gymnasieskola och anpassad gymnasieskola. Förvaltningen svarar för övergripande uppföljning av alla skolformer oavsett anordnare.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
En vecka kvar till Kulturfestivalen5.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Om en vecka är det dags. Den 12–16 augusti fylls Stockholms innerstad återigen av musik, dans, konst, mat och aktiviteter när Kulturfestivalen bjuder in till fem dagar med fri entré.
Tidiga insatser gör skillnad – stärkt samverkan för barn och unga i Hässelby-Vällingby7.7.2026 08:32:03 CEST | Pressmeddelande
Hässelby-Vällingby stadsdelsförvaltning arbetar sedan hösten 2025 enligt SSPF-modellen – ett strukturerat samarbete mellan skola, socialtjänst, polis och fritid. Syftet är att förebygga brott och ge tidigt stöd till barn och unga som riskerar att hamna i kriminalitet.
Fotbollsfesten fortsätter på Stadion26.6.2026 15:23:05 CEST | Pressmeddelande
Stockholms fotbollsfeber fortsätter. Efter det stora publikintresset under Sveriges VM-matcher bjuder Stockholms stad nu in till storbildsvisning av Sveriges sextondelsfinal på Stadion, där stockholmare kan samlas för att heja fram det svenska landslaget.
Preliminära siffror: Rekordbetyg för Stockholms niondeklassare24.6.2026 09:25:41 CEST | Pressmeddelande
De preliminära betygsresultaten för eleverna i årskurs 9 i Stockholms stads kommunala skolor har förbättrats jämfört med tidigare år. 88,6 procent av eleverna som nyligen gick ut årskurs 9 har behörighet till gymnasiet. Motsvarande siffra vid samma tid förra året var 87,3 procent. Behörigheten har inte varit så här hög sedan nuvarande betygssystem infördes.
Historisk brandstation rustad för framtiden18.6.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Onsdagen den 17 juni hissades flaggan återigen vid Kungsholmens brandstation efter cirka två års renovering. Storstockholms brandförsvars historiska brandstation vid Hantverkargatan har moderniserats för en mer effektiv räddningstjänst.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum