Brons till Peter Hellström i Masters i +50-EM
1.2.2025 18:55:47 CET | Svenska Bowlingförbundet | Pressmeddelande
Under lördagen avslutades +50-EM, dit totalt Linda Haglund, Martin Paulsso, Johan Åberg och Peter Hellström hade kvalificerat sig. Bäst gick det för Peter Hellström som plockade hem ytterligare en medalj för Sverige genom att bli trea! Peter fick ge sig i semifinalen mot Petteri Salonen som till slut tog hem guldet. För övriga svenskar blev det tyvärr respass direkt i första omgången.
– Det känns jättebra. Vi har gjort ett fantastiskt mästerskap, säger Peter Hellström

Det var alltså totalt 3 herrar och 1 dam från det svenska laget som lyckades ta sig vidare till Masters. När spelet väl drog igång på lördagen blev det tuffa matcher för svenskarna. Linda Haglund var först ut på lördagsmorgonen, där det tyvärr blev tvärstopp direkt mot en storspelande Reija Lundén från Finland. Reija slog 277 och 236 i de båda serierna och då var det inte mycket att göra åt. Martin Paulsson och Johan Åberg råkade ut för samma öde som Haglund och åkte ut i Masters första omgång.
Bättre gick det för Peter Hellström som inledde på ett alldeles lysande sätt med att slå 268 i första serien. Det innebar nytt Europarekord för +50, som Hellström nu kan stoltsera med. När han sedan följde upp med 232 i andra serien var han också vidare till kvartsfinal. I kvartsfinalen fortsatte Hella att spela bra, och kunde vinna mot Italiens Alessandro Delcarmine i två raka serier och var klar för semifinal mot Finlands Petteri Salonen, som även han slog 268 och delar på Europarekordet med Peter.
– När jag såg vilket banpar vi skulle spela semifinalen på, så visste jag att det skulle bli tufft med en gång. Mina klot har inte riktigt kommit överens med det banparet på hela mästerskapet, säger Peter Hellström
Och tufft blev det, då Petteri Salonen inledde semifinalen med ytterligare en hög serie. Petteri slog 258 mot Peters 205. I andra serien blev det mycket jämnare och det blev kamp ända in i det sista, men till slut kunde Salonen dra det längsta strået och slog ut Hellström med 196 mot 191. Salonen gick sedan vidare och vann guldet och Peter Hellström tar alltså brons.
– Det känns ändå väldigt bra. Jag spelade bra bowling hela dagen och gjorde det jag kunde. Man är ju lite mentalt trött efter en lång vecka och kanske inte alltid tar de absolut bästa besluten. I andra serien ställde jag också en 7-10 som blev väldigt kostsam. Så på det hela taget är jag väldigt nöjd med ett brons, säger Peter Hellström
Förbundskapten Tony Rosenquist är nöjd han också
– Peter spelade lysande hela dagen och gör till minst 90% bra bowlingslag. I semifinalen saknades bara det lilla medflytet. Men det är klart att han är en vinnarskalle och vill vinna, men det känns ändå bra. Peter är extremt professionell och han är som en professor, han kan allt, säger Rosenquist.
Masters markerade slutet på +50-EM i Leipzig. Vid summering är det ett fint mästerskap av de svenska spelarna. Totalt blev det 6 medaljer, varav 2 guld, 2 silver och 2 brons.
Tony Rosenquist är nöjd med mästerskapet
– Det har givetvis varit mycket bra att få med sig så många medaljer hem. Det enda som saknats var det lilla extra flytet för damerna. En sån sak som att Anna Staflund missar Masters med 1 pinne gör att det känns som att det kunde blivit ännu bättre. Man ska ju egentligen inte jämföra mästerskap, men förra gången fick vi med oss 9 medaljer, men den här gången blev det 1 guld mer än den gången, så vi ska absolut vara nöjda med vad vi har åstadkommit här. Och vi vann ett av de två viktigaste gulden, nämligen herrarnas lagspel, säger Rosenquist
Peter Hellström håller med sin förbundskapten
– Vi tar ju medalj på alla distanser förutom All Event, vilket är mycket bra. Så vi ska absolut vara nöjda med vår insats. Att åka hem som dubbel Europamästare är inte alls dumt. Och jag hoppas att det blir fler mästerskap framöver som jag förhoppningsvis kan få vara med på, även om det kan bli svårt att toppa det här. Väldigt bra genomfört mästerskap, säger Hellström.
Sveriges medaljer i +50-EM:
Singel herrar
Guld Peter Hellström
Singel damer
Silver Linda Haglund
Dubbel herrar
Silver Magnus Lindqvist/Johan Åberg
Brons Peter Hellström/Martin Paulsson
4-manna herrar
Guld hela laget
Masters herrar
Brons Peter Hellström
Foto: Tony Rosenquist
Nyckelord
Kontakter
Linus WirénKommunikationsansvarigSvenska Bowlingförbundet
Tel:08 699 60 61linus.wiren@swebowl.seSvenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.
Följ Svenska Bowlingförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet
Här är Sveriges lag till U21-VM 202624.2.2026 13:00:13 CET | Pressmeddelande
Förbundskapten Mattias Melin har tagit ut laget till U21-VM i bowling som spelas den 27 juni-6 juli i Sarawak, Malaysia. Fyra av spelarna har erfarenhet från tidigare U21-VM medan lika många får göra mästerskapsdebut på U21-nivå till sommaren.
Jesper Svensson fyra i PBA Players Championship23.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Jesper Svensson var på jakt efter sin tredje majortitel och totalt 15:e PBA-titel när Players Championship avgjordes under söndagskvällen. Men det blev förlust för Svensson mot Brandon Bonta i match 2 i stegfinalen och den svenske bowlingstjärnan slutade på fjärde plats i majortävlingen.
Jesper Svensson klar för stegfinal i PBA Players Championship21.2.2026 11:51:26 CET | Pressmeddelande
Jesper Svensson rivstartar PBA-säsongen och är klar för stegfinal i årets första tävling. Den svenske bowlingstjärnan avancerar som trea till stegfinalen i majortävlingen. Stegfinalen i PBA Players Championship spelas imorgon med start kl 22.00.
Alvin Kvarnström vann PBA Sweden Viper Malmö - andra raka segern i PBA Sweden16.2.2026 09:00:26 CET | Pressmeddelande
Alvin Kvarnströms segertåg i PBA Sweden fortsätter. Igår vann han andra raka PBA Sweden-tävlingen efter att ha besegrat Noel Haglund Torgersen i finalen i Malmö. – Jag är lite chockad. Jag trodde aldrig att jag skulle vinna back to back, säger AIK-spelaren.
Tävlingsprogrammet för herrarnas elit SM-tour 2026/202729.1.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Nu är tävlingsprogrammet fastställt för herrarnas elit SM-tour 2026/2027 i bowling. Finalen spelas i Skövde under SM-veckan 2027.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum