Åklagaren häver beslut om beslagtaget fartyg
3.2.2025 12:01:17 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
I den pågående förundersökningen kring ett kabelbrott mellan Sverige och Lettland i Östersjön har det klarlagts att det inte rör sig om ett grovt sabotage. Ett beslut har fattats om att häva beslaget av fartyget som misstänks vara inblandad i kabelbrottet.
– Utredningen visar nu tydligt att det inte rör sig om ett sabotage. Det är fastställt att en kombination av väderläget samt brister i utrustning och sjömanskap bidrog till kabelbrottet. Förundersökningen har varit systematisk och noggrann för att kunna klarlägga händelsen, säger senior åklagare Mats Ljungqvist vid Riksenheten för säkerhetsmål.
Det var natten till söndag den 26 januari som skadan upptäcktes på en kommunikationskabel mellan Sverige och Lettland i Östersjön. En förundersökning om grovt sabotage inleddes och ett fartyg som misstänktes vara inblandat i kabelbrottet togs i beslag. Förundersökningens primära syfte har varit att utreda misstankarna om brott som kan ha varit inriktade mot svenska intressen.
– Med hjälp av förhör, beslag som har gjorts och analyserats samt brottsplatsundersökningar som har genomförts kan vi med säkerhet säga att det inte rör sig om ett sabotage. Samtidigt har vi kunnat konstatera att det är det fartyget som tagits i beslag som har orsakat kabelbrottet, säger Mats Ljungqvist.
Säkerhetspolisen bedriver förundersökningen under ledning av åklagare Mats Ljungqvist vid Riksenheten för säkerhetsmål. Flera myndigheter är med och bidrar i utredningsarbetet.
–Vi har haft ett mycket gott samarbete med flera svenska myndigheter. Jag vill särskilt framhålla Kustbevakningen och Polismyndigheten samt Försvarsmakten. Utan den goda samverkan hade utredningen inte kunnat nå det utredningsläge som vi nu har nått fram till, säger Mats Ljungqvist.
Förundersökningen fortsätter i nuläget för att fastställa om det finns andra brott som kan misstänkas i samband med kabelbrottet.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Åtal väckt för mord och mordförsök i Eskilstuna 20245.6.2026 10:05:34 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag åtalat totalt sex personer för inblandning i mord på en 35-årig man och mordförsök på en 19-årig man i Eskilstuna i augusti 2024. Åtalet omfattar utförare av gärningarna samt anstiftare och medhjälpare.
Pojke åtalad för mordbrand i Ängelholm4.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
En 15-årig pojke har i dag åtalats för mordbrand, försök till mordbrand, skadegörelse och barnpornografibrott. Enligt åtalet har pojken kopplingar till våldsbejakande nätverk. Han har varit frihetsberövad sedan i början av februari.
Uppdatering i ärende där en flicka blev påkörd i Malmö3.6.2026 12:57:39 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har fått svar på provtagningar som gjorts i ärendet där en man häktats misstänkt för grovt vållande till annans död och grov vårdslöshet i trafik, efter att en flicka blivit påkörd i Malmö den 22 maj.
Lägesrapport i ärende om försök till mord, Nynäshamns kommun3.6.2026 11:35:14 CEST | Pressmeddelande
Åklagare leder en förundersökning om försök till mord kopplat till händelsen på riksväg 73 i Nynäshamns kommun igår kväll. Åklagaren lämnar en kommentar.
Lägesrapport i ärende om barnpornografibrott3.6.2026 09:42:04 CEST | Pressmeddelande
Ett ärende om misstänkt barnpornografibrott utreds vid Särskilda åklagarkammaren. Åklagaren ger en kommentar med den information som kan lämnas.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum