Vårdförbundet välkomnar förslag som ger barnmorskor utökad självständighet
4.2.2025 11:00:00 CET | Vårdförbundet | Pressmeddelande
Utredaren Inga-Maj Andersson överlämnade idag betänkandet "En förändrad abortlag – för en god, säker och tillgänglig abortvård (SOU 2025:10)" till regeringen. Förslaget innebär att barnmorskor får utökade möjligheter att självständigt handlägga aborter, något som Vårdförbundet har drivit länge.

– Det är ett steg i rätt riktning, men vi vill se ett tydligare förslag som ger barnmorskor rätt att redan nu ordinera och förskriva läkemedel vid medicinska aborter, säger Sineva Ribeiro, ordförande för Vårdförbundet.
Vårdförbundet anser att det finns tillräckligt stöd för att barnmorskor har kompetensen att ta hela ansvaret för medicinska aborter, och därmed även ansvaret över ordinationer och förskrivningar.
– Det finns många fördelar med att det är barnmorskor som handlägger aborter. Studier har bland annat visat på ökad tillgänglighet och kontinuitet, minskade kostnader, kortare väntetider, ökad förskrivning av preventivmedel och nöjdare patienter, säger Åsa Mörner, barnmorska och förbundsstyrelseledamot i Vårdförbundet.
Förstärkning av aborträtten
Vårdförbundet har även arbetat för att medicinsk abort ska kunna påbörjas i hemmet. Detta föreslås nu av utredningen, som också lyfter vårdvägran och tydliggör rätten till ett professionellt och icke-dömande bemötande.
– Det är positivt att aborter nu kan påbörjas hemma och att vårdvägran inte hör hemma i hälso- och sjukvården. En anställd kan inte vägra att göra arbetsuppgifter som ingår i jobbet utan konsekvenser. Det är inte en rättighet att arbeta som barnmorska, men det är en rättighet att få en abort utan dömande. Detta har flera rättsinstanser slagit fast, säger Sineva Ribeiro.
Utredningen har också lyssnat på den kritik Vårdförbundet framfört och gör nu bedömningen att det finns ett behov av en översyn av Socialstyrelsens rättsliga råd, som är den instans som beslutar om aborter efter graviditetsvecka 18.
– Rättsliga rådet behöver bli mer rättssäkert. Det är av högsta vikt att den lilla grupp gravida som behöver abort även efter vecka 18 ska kunna få det. De har rätt till insyn i processen. De måste kunna lita på att beslut som i högsta grad påverkar deras liv bygger på vetenskap och evidens och inte på enskilda personers värderingar, säger Åsa Mörner, barnmorska och förbundsstyrelseledamot i Vårdförbundet.
Grundlagskyddad aborträtt tandlös
I dagarna har även 2023 års fri- och rättighetskommitté överlämnat sitt betänkande, där de vill se att rätten till abort skrivs in i grundlagen.
– Det är glädjande att man vill skydda rätten till abort genom att få in den i grundlagen men abortlagen är den lag som även fortsättningsvis styr över detaljerna. Vi välkomnar därför de förändringar som nu föreslås i den, där barnmorskor får en större självständighet och där den som är gravid får ökade rättigheter. Det kommer öka tillgängligheten för den som är gravid, poängterar Sineva Ribeiro.
Läs mer om betänkandet här.
Kontakter
Vårdförbundets presstjänst0703 10 30 09 (ej sms)
Presstjänsten vardagar 09-17 måndag till fredag.
Om oss
Vårdförbundet är ett yrkesförbund som samlar cirka 117 000 sjuksköterskor, barnmorskor, biomedicinska analytiker och röntgensjuksköterskor. Tillsammans utvecklar vi vården, våra arbetsvillkor och våra professioner. Från sjukdom och diagnos till hälsa och helhet. www.vardforbundet.se
Följ Vårdförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vårdförbundet
Ida Eklöf ny förhandlingschef – stärker Vårdförbundets förhandlingskraft1.6.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vårdförbundet rekryterar Ida Eklöf som ny förhandlingschef och stärker därmed sin kapacitet i att driva frågor om villkoren och om professionen.
Sophia Godau ny förbundsordförande för Vårdförbundet10.5.2026 16:18:16 CEST | Pressmeddelande
På kongressen valdes Sophia Godau till Vårdförbundets nya förbundsordförande. − Jag känner mig både ödmjuk och varm i hjärtat över att ha fått förtroendet att leda Vårdförbundets arbete. Tillsammans ska vi stärka våra professioner och arbeta för bättre och mer hållbara villkor såväl i vardagen som i kris. Jag ser fram emot att lyssna, samla kraft och driva de förändringar som behövs för en mer hållbar och jämlik vård för alla, säger Sophia Godau.
Vårdförbundet välkomnar utredning om barnmorskors förskrivningsrätt vid abort5.5.2026 08:00:00 CEST | Nyheter
Regeringen har gett Socialstyrelsen och Läkemedelsverket i uppdrag att utreda möjligheten för barnmorskor att förskriva läkemedel som används vid abort. Vårdförbundet välkomnar beskedet och ser det som ett viktigt steg mot en modern, tillgänglig och patientsäker abortvård.
Majoriteten av väljarna dömer ut vårdpolitiken23.4.2026 06:30:14 CEST | Pressmeddelande
Väljarna dömer ut vårdpolitiken. En klar majoritet anser att politikerna inte tar hälso- och sjukvården på allvar – samtidigt finns en oro för att vården inte ska finnas när den behövs allra mest, visar en valundersökning från Vårdförbundet.
Regeringens vårbudgettillskott till vården räcker inte för ökade krav på beredskap13.4.2026 13:31:41 CEST | Pressmeddelande
Tidöregeringens sista budget innebär en knapp förstärkning till sjukvården i sommar trots regionernas sparkrav i landet. Ökade krav på vårdens beredskap kräver långsiktiga besked.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum