SBAB Bank

SBAB flyttar från Solna till Stockholm

Dela

Våren 2026 flyttar SBAB:s kontor i Solna Business Park till nya lokaler på Drottninggatan 89 i Stockholm. Därmed skriver banken ett nytt kontrakt med befintliga fastighetsägaren Fabege. De främsta fördelarna med flytten för SBAB som vuxit kraftigt de senaste åren, är ett attraktivt läge och mer ändamålsenliga lokaler. Dessutom blir SBAB sambo med dotterbolaget Booli.

I maj 2026 flyttar SBAB:s kontor på Svetsarvägen 24 i Solna Business Park (bilden) till Drottninggatan 89 i Stockholm.
I maj 2026 flyttar SBAB:s kontor på Svetsarvägen 24 i Solna Business Park (bilden) till Drottninggatan 89 i Stockholm.

Sedan tio år tillbaka hyr SBAB 5800 kvm kontorsyta i Fabeges fastighet på Svetsarvägen 24 i Solna Business Park. I samband med att avtalet löper ut väljer banken att omlokalisera till Ekonomistyrningsverkets gamla lokaler på Drottninggatan 89, som också ägs av Fabege.

Inflyttningen är beräknad till maj 2026 och det nya hyreskontraktet på 5100 kvm löper på åtta år. Även SBAB:s dotterbolag Booli – söksajten med Sveriges största samlade utbud av bostäder till salu – som idag sitter på Norra bantorget, kommer att flytta in i de nya lokalerna.

– Fördelarna med flytten är en kombination av attraktivt läge, ändamålsenliga lokaler och ett hyreskontrakt till rimligt pris. Vi växer och vill kunna attrahera människor i hela Stockholmsområdet. Det ska vara lätt att ta sig till jobbet för våra medarbetare. Vi är också i behov av moderna lokaler som är bättre anpassade till vår verksamhet. Dessa faktorer i kombination med att vi ville flytta ihop med våra kollegor på Booli, gjorde att valet föll på Drottninggatan, säger Carl Olsson, chef för Affärsspecialister på SBAB.

SBAB har kontor i Solna, Karlstad, Göteborg och Malmö med totalt drygt 1000 medarbetare. Besök gärna SBAB:s webb för mer information.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

SBAB:s kontor på Svetsarvägen 24 i Solna
SBAB:s kontor på Svetsarvägen 24 i Solna
Ladda ned bild

Dokument

Om SBAB

SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 295 000 och 669 000 privatpersoner har sparkonto (per den 30 september 2024). Antal medarbetare (FTE) är 1 033.  SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank, twitter.com/sbabbank.

Följ SBAB Bank

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank

Trots miljoninvesteringar är kunskapen om bostadsrättsföreningens ekonomi liten3.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Snittpriset på en bostadsrätt i Sverige är ungefär 3 miljoner. Trots miljoninvesteringar har många dålig koll på bostadsrättsföreningens ekonomi. 46 procent vet inte hur stora lån föreningen har och 60 procent har inte koll på hur hög belåning per kvadratmeter de har, visar SBAB:s bostadsrättsundersökning. Intresset för att engagera sig i sin föreningen är svagt. Över hälften valde att inte gå på årsstämman ifjol. 40 procent hade inte tid, 20 procent tyckte inte att det gav dem något och 8 procent var rädda för att bli invalda i styrelsen.

Boprisuppgång i mars – men någon våryra är det inte tal om2.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Bostadspriserna steg med 0,6 procent i mars i Sverige som helhet: lägenhetspriserna med 0,9 procent och villapriserna med 0,4 procent. Störst prisuppgång på lägenheter hade Storgöteborg (+3,1 %) och på villor Stormalmö (+1,6 %). I två regioner (Storgöteborg och Norra Sverige) föll villapriserna. Lägenhetspriserna föll i en region (Norra Sverige). Trenden, där den normala säsongseffekten och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar mot fallande bostadspriser med 0,4 procent i mars i Sverige som helhet. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).

Mäklarnas optimism avtar – osäkerhet präglar marknadsprognosen1.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Enligt SBAB:s Mäklarbarometer förväntar sig över 70 procent av fastighetsmäklarna i Sveriges storstadsregioner ett ökat utbud på bostadsmarknaden inför andra kvartalet 2025. Trots detta tror 45 procent på stigande priser, drivet av en starkare efterfrågan. Optimismen är dock något dämpad jämfört med föregående kvartal, möjligen påverkad av aktuella ekonomiska osäkerheter. Husmäklare visar större optimism än bostadsrättsmäklare, med 53 procent som förutspår prisökningar för villor.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye