Ny CFO för ISS Sverige
Jonas Kjellmert har utsetts till ny CFO för ISS Sverige. Han efterträder Majken Daugaard Larsen, som går till en global roll inom ISS-koncernen.

Jonas Kjellmert är välkänd på ISS Sverige, där han var CFO fram till 2021 innan han gick till rollen som CFO för Arriva Sverige AB (numera en del av VR Group). Innan ISS hade han bland annat olika CFO-roller inom Telia-koncernen. Jonas börjar på ISS den 4 februari.
Jag är glad att få välkomna Jonas tillbaka till ISS Sverige. Hans gedigna erfarenhet som CFO, tillsammans med hans djupa kunskap om ISS kommer att vara en värdefull tillgång i det fortsatta arbetet med att stärka och utveckla ISS framåt, säger Gustaf Landin, vd på ISS Sverige.
Det känns jättebra att komma tillbaka till ISS och jag ser verkligen fram emot att träffa alla tidigare och nya kollegor. Det blir intressant att se vad som har förändrats och vad som är lika. ISS befinner sig i ett spännande skede med en uppdaterad strategi och jag hoppas att jag med min erfarenhet och bakgrund ska kunna bidra till att driva verksamheten framåt mot de långsiktiga målen, säger Jonas Kjellmert.
Vid frågor, vänligen kontakta presskontakt@se.issworld.com +46 (0)73 436 68 08.
Nyckelord
Kontakter
Hélène NorinderPressansvarigISS Sverige
Tel:0734366808presskontakt@se.issworld.comSofia HugossonPressansvarigISS Sverige
Tel:0734366808presskontakt@se.issworld.comISS är ett ledande företag inom facility management och workplace experience. Vi skapar platser och miljöer som bidrar till bättre prestationer och en enklare, mer effektiv och trivsam tillvaro - levererade med omtanke och hög kvalitet av engagerade medarbetare. I Sverige är vi 6 500 medarbetare och finns i hela landet. Globalt är vi cirka 350 000 medarbetare.

Följ ISS
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från ISS
Gustaf Landin är ny vd för ISS Sverige5.8.2024 13:01:26 CEST | Pressmeddelande
Gustaf Landin är ny vd för ISS Facility Services AB. Han har sedan mars 2024 varit tillförordnad vd och tillträdde den ordinarie rollen den 1 augusti 2024.
Förändring i ISS Sveriges företagsledning16.2.2024 13:40:06 CET | Pressmeddelande
Andreas Thorling, vd för ISS Facility Services AB, har beslutat sig för att lämna ISS och ta sig an nya utmaningar utanför organisationen.
ISS närliggande nettonollmål validerade av Science Based Targets initiative5.12.2023 16:04:50 CET | Pressmeddelande
Valideringen understryker ISS:s engagemang för att bekämpa klimatförändringar och går i linje med företagets nettonollmål. Dessutom bekräftar det att ISS mål harmoniserar med de senaste vetenskapliga framstegen och principerna från Parisavtalet. Det är även ett bevis på att ISS stöttar SBTi i deras ambitiösa globala uppdrag: att få företag att minska koldioxidutsläppen.
Hybridarbete försämrar företagskulturen4.12.2023 09:48:43 CET | Pressmeddelande
Hybridarbete. Hur påverkas egentligen företagskulturen av distans- och hemarbete? I en undersökning från ISS framkommer att nästan varannan svensk svarar att hemarbete har en negativ effekt på kulturen eftersom relationer till kollegor och chefer försämras. 49 procent tror dessutom att hemarbete leder till att man blir mindre intresserad av sociala sammanhang och aktiviteter, vilket i sin tur leder till sämre och färre arbetsrelationer.
Svenskar är usla på sjukanmälan - kvinnor drabbas hårdast6.11.2023 11:28:56 CET | Pressmeddelande
Att gå till kontoret fast man är snuvig är något de flesta gjort någon gång. Men med ett arbetsklimat där hemarbete blir allt vanligare - hur ser svenskarna på att vara sjuk och arbeta hemma? En undersökning från ISS visar att fler än hälften arbetar hemifrån trots att de är sjuka.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum