Örebro universitet ställer in årets akademiska högtid
5.2.2025 15:43:31 CET | Örebro universitet | Pressmeddelande
Årets akademiska högtid vid Örebro universitet ställs in.
Den skulle ha genomförts den 7–8 februari.
– Örebro är en stad i sorg. Vi ställer nu in vår akademiska högtid med anledning av den värsta skjutningen i Sveriges historia, säger rektor Johan Schnürer.
Örebro universitets akademiska högtid arrangeras varje år i februari. Vid högtiden promoveras nya doktorer och nya professorer installeras. Vid det stora arrangemanget, med fler än 400 gäster, brukar också priser delas ut.
Men efter att 11 personer skjutits till döds på vuxenutbildningen vid Campus Risbergska i Örebro under tisdagen har universitetsledningen fattat beslutet att med kort varsel ställa in samtliga arrangemang under högtiden.
– Jag vet att många har sett fram emot högtiden och vissa har rest långt för att kunna fira de nya doktorerna. Men jag hoppas på förståelse för att vi inte genomför högtiden denna mörka och sorgsna vecka, säger Johan Schnürer.
Det är ännu inte bestämt hur promovering, installation och prisutdelningar ska hanteras.
Under dagen har Örebro universitet flaggat på halv stång för att hedra de omkomna. Flera hundra studenter och anställda deltog i den tysta minut som hölls vid lunch på lärosätet.
Nyckelord
Kontakter
Marie BrodinAvdelningschefKommunikation och samverkansstöd
Tel:019 301036Tel:079-061 89 69marie.brodin@oru.seLänkar
Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 15 000 studenter, 85 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI och robotik, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
Nya magisterprogram ska möta vårdens behov av expertkompetens inom diagnostik16.3.2026 08:59:34 CET | Pressmeddelande
Till hösten startar Örebro universitet två nya magisterprogram för yrkesverksamma inom diagnostik i hälso- och sjukvården. Utbildningarna riktar sig till biomedicinska analytiker och röntgensjuksköterskor som vill fördjupa sin kompetens inom laboratorie-, bild- och funktionsdiagnostik.
Generativ AI verkar göra det svårare för unga att få första jobbet16.3.2026 08:59:26 CET | Pressmeddelande
Kommer AI att ta våra jobb? Svaret verkar inte vara så enkelt. Just nu syns ett tydligt mönster på arbetsmarknaden: yngre har allt svårare att få jobb inom AI-exponerade yrken, medan anställningarna för äldre ökar. Det visar ny forskning från Örebro universitet och Ratio.
Lagom är bäst: för mycket protein kan vara negativt16.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Många fokuserar på att få i sig mer protein och växtbaserat protein från gula ärtor är populärt som ersättning för kött. Men att äta för mycket ärtprotein kan också ha risker, visar forskning från Örebro universitet. Därför bör kostråd utgå från individens behov.
”Det förvånade mig hur många elaka kommentarer barnfria kvinnor får”12.3.2026 08:28:34 CET | Pressmeddelande
Kvinnor som väljer att inte skaffa barn möter ofta varningar om en ensam ålderdom. Men en ny studie från Örebro universitet visar hur de själva ifrågasätter föreställningen om att barn är en garanti för trygghet och gemenskap senare i livet.
Så formar TikTok ungas syn på skönhet11.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Skönhetsfilter på sociala medier har blivit en självklar del av många ungas vardag. Men de påverkar inte bara utseendet, utan också hur användare ser på sig själva. Ny forskning från Örebro universitet visar att filtren får många att granska sitt utseende alltmer kritiskt och känna att det naturliga inte räcker till.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum