Proteinrika kvargnyheter från Arla
Nu lanseras två nya kvargprodukter från varumärket Arla Protein. De har högt innehåll av protein och finns i blåbärs- och jordgubbssmak. Den praktiska portionsförpackningen kommer med en sked. Perfekt inför eller efter träning eller när du bara vill ha ett gott mellanmål.

Många konsumenter vill hitta enkla och goda sätt att inkludera mer protein i sin vardagskost. Det märks inte minst på det rekordstora suget efter kvarg, både i Sverige och resten av Europa. För att svara upp mot efterfrågan lanserar Arla Protein nu två nya kvargprodukter.
– Efter förra årets kvargfeber är vi glada att kunna presentera dessa proteinrika produkter. De fiffiga förpackningarna gör de perfekta att ladda upp med på väg till eller från gymmet. Dessutom är de riktigt goda, båda smakerna är lena och härligt krämiga, säger Caroline Arentoft, ansvarig för Arla Protein i Sverige.
Produkterna är laktosfria, utan tillsatt socker och innehåller 20 gram protein per portion. Det är en tjock och len kvarg med en karakteristisk smak av blåbär och jordgubbe utan fruktbitar. Kvargen innehåller inga färgämnen och inga konserveringsmedel. Med en sked i locket är portionsförpackningarna perfekta när du är på språng.
En allsidig och varierad kost bidrar med de näringsämnen vi generellt behöver dagligen. Men i en aktiv vardag är Arla Protein ett smidigt och gott sätt att få i sig protein på språng. Arla Protein-sortimentet kan ingå som en naturlig del av en varierad kost och hälsosam livsstil. Sedan tidigare finns milkshakes, mjölkdrycker, puddingar och yoghurt.
Om kvarg
Kvarg är en färskost av surmjölk koagulerad med mjölksyrabakterier. Kvarg kan användas både i bakning och matlagning, och många äter det till frukost eller mellanmål eftersom det är proteinrikt och fettsnålt. I Sverige lanserades kvarg i handeln av Arla 1985, under varumärkesbenämningen kesella. Sedan dess har kvarg blivit vanligt vid bakning, till exempel av lussekatter. Olika sötade kvargprodukter har också blivit vanliga, smaksatta med bland annat saft, sylt eller vanilj. 2024 utsåg svenska folket kvarg till årets trendigaste livsmedel i en undersökning av Livsmedelsföretagen.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90SEpress@arlafoods.comBilder


Om oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 8 000 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 146 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Finalisterna utsedda till Årets Guldstjärna i Arla Guldko 202521.3.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Föreningen Frisk Mat, Tullängsgymnasiet i Örebro och Väståkraskolan i Anderslöv är de tre finalisterna som nominerats till specialpriset Årets Guldstjärna i tävlingen Arla Guldko 2025. Alla bidrar på olika sätt till att utveckla det offentliga köket. Jurygruppen som leds av stjärnkocken Fredrik Eriksson kommer nu arbeta vidare och granska finalisterna i detalj. Vem som tilldelas priset avgörs vid finalen den 12 maj 2025.
Finalisterna klara i Arla Guldko 2025 Bästa Seniormatglädje20.3.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu är finalisterna klara till Bästa Seniormatglädje, den fjärde kategorin i Arla Guldko 2025. De tre finalisterna kommer under de kommande veckorna att detaljgranskas av jurygrupper där bland annat stjärnkocken Malin Söderström deltar. Vinnarna koras slutligen vid den stora finalen den 12 maj 2025.
Finalisterna klara i Arla Guldko 2025 Årets Frukostlyft19.3.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Finalisterna är nu utsedda till Arla Guldko 2025 i tävlingskategorin Årets Frukostlyft. De tre finalisterna kommer under de kommande veckorna att detaljgranskas av jurygrupper där bland annat stjärnkocken Martin Moses deltar. Vinnarna koras slutligen vid den stora finalen den 12 maj 2025.
Finalisterna klara i Arla Guldko 2025 Bästa Matglädjeförskola och Bästa Matglädjeskola18.3.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu har sju tävlande gått vidare till final i Arla Guldko 2025 i kategorierna Bästa Matglädjeförskola och Bästa Matglädjeskola. Finalisterna kommer under de kommande veckorna att detaljgranskas av jurygrupper där bland annat stjärnkockarna Marie Skogström och Paul Svensson deltar. Vinnarna koras slutligen vid den stora finalen den 12 maj 2025.
Arla tar över ordförandeklubban i Årets Kock AB17.3.2025 13:15:00 CET | Pressmeddelande
Christer Lundin, chef för Foodservice på Arla, kliver in som ny styrelseordförande för Årets Kock AB. Samtidigt stärker man sin position som motor för svensk gastronomi med nya tillskott i styrelsen. De tidigare vinnarna av Årets Kock – SM i professionell matlagning – Jessie Sommarström och Johan Backéus tar plats i styrelsen. Dessutom tillträder Frida Tydén, kommunikations- och marknadsdirektör på Lantmännen, som adjungerad ledamot.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum