Uppföljande kommuniké 6/2 om skadeläget för patienter i samband med skjutning i Örebro
6.2.2025 11:21:31 CET | Region Örebro län | Pressmeddelande
Samtliga skadade i samband med skjutningen på Risbergska skolan i Örebro 4/2-2025 vårdas fortfarande vid Universitetssjukhuset Örebro.
Två personer vårdas fortfarande på sjukhusets Intensivvårdsavdelning (IVA).
Tre kvinnor, alla över 18 år, inkom med skottskador och har opererats. Tillståndet för två av kvinnorna är allvarligt men stabilt, för den tredje stabilt.
Två män, alla över 18 år, inkom med skottskador och har opererats. Tillståndet för båda är stabilt.
En kvinna, över 18 år, som vårdats för lindriga skador är fortsatt stabil.
Inga ytterligare patienter i samband med skjutningen har tagits emot.
Vid ytterligare frågor från media om skadeläget – använd i första hand mejladress presstjanst@regionorebrolan.se
Vi beklagar att uppgifterna kommer sent.
Nyckelord
Kontakter
Åsa SvennebäckPresskommunikatör
Hälso-och sjukvårdsförvaltningen
Region Örebro län
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Kultur och folkbildning stärker demokratin inför valet20.8.2026 08:45:00 CEST | Pressmeddelande
”I grunden handlar det om att skydda demokratin, öka tilliten mellan människor och befästa demokratins värdegrund i vårt samhälle.” Det säger Frank Tholfsson (C), ordförande i Region Örebro läns kulturnämnd, om de två satsningar på demokrati och yttrandefrihet som kulturnämnden beslutat om inför det stundande valet.
PÅMINNELSE - Pressinbjudan: Nu invigs cyklotronen på USÖ18.8.2026 10:53:52 CEST | Pressinbjudan
Under sommaren har tillverkningen av radioaktiva läkemedel startat i cyklotronen på Universitetssjukhuset Örebro. Det innebär att regionen nu är självförsörjande på viktiga komponenter som används vid cancerdiagnostik.
Pressinbjudan: Nu invigs cyklotronen på USÖ14.8.2026 08:15:00 CEST | Pressinbjudan
Under sommaren har tillverkningen av radioaktiva läkemedel startat i cyklotronen på Universitetssjukhuset Örebro. Det innebär att regionen nu är självförsörjande på viktiga komponenter som används vid cancerdiagnostik.
Ta del av anestesi- och intensivvårdens utveckling13.8.2026 13:00:00 CEST | Pressinbjudan
I år är det 70 år sedan den förste fasta narkosläkaren anställdes på sjukhuset i Örebro. Det var inledningen på anestesiverksamheten och ledde till kvalitetshöjning av omhändertagandet före och efter operationer. Detta uppmärksammas av Verksamhetsområde anestesi och intensivvård som på måndag drar igång höstens utbildningsvecka.
Musikprojektet ”Alla får rösta” med tillgänglig valinformation ska stärka delaktigheten inför valet10.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Alla får rösta är en låt av och för personer med funktionsnedsättning. Den ska tillsammans med tillgänglig valinformation göra det lättare för fler att delta i valet 2026. Låten är ett resultat av Region Örebro läns demokratisatsning till studieförbunden inför valet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum