WASHINGTON – THE NATIONAL PRESS CLUB KRÄVER OMEDELBAR FRIGIVNING AV JOURNALISTEN DAWIT ISAAK
USA:s nationella organisation för journalister, The National Press Club, i Washington har utfärdat ett uttalande som kräver omedelbar frigivning av journalisten Dawit Isaak, en samvetsfånge och världens längst godtyckligt frihetsberövade journalist. Dawit Isaak, mottagare av Edelstampriset år 2024, har hållits olagligt fängslad sedan år 2001 utan rättegång. Han har inte blivit åtalad för något brott, och har nekats rätten till juridiskt ombud.

The National Press Club är den världsledande professionella organisationen för journalister, och klubben och dess Center for Press Freedom är ledande röster för pressfrihetsfrågor i USA och över hela världen. The National Press Club stödjer tillsammans med försvarare av pressfriheten runt om i världen och som kräver rättvisa för Dawit Isaak. I ett klart uttalande säger ordföranden för The National Press Club, Mike Balsamo:
–The National Press Club kräver att journalisten Dawit Isaak omedelbart friges. Har har suttit olagligt fängslad i 23 år - utan åtal, utan rättegång och utan hänsyn till grundläggande mänskliga rättigheter. Rapporter har avslöjat de fruktansvärda förhållandena för hans frihetsberövande, men Eritrea fortsätter att trotsa internationell rätt och ignorera globala uppmaningar om rättvisa. Vi tror att Isaak är den längst fängslade journalisten i världen – en dyster utmärkelse som understryker den eritreanska regeringens förakt för pressfrihet. Journalistik är inget brott. Att tysta sanningssägare genom frihetsberövande på obestämd tid är ett brott mot de grundläggande mänskliga rättigheterna, och tiden för Isaaks frihet är överskriden för länge sedan.
Se The National Press Clubs pressmeddelande med uttalandet här: https://www.press.org/newsroom/eritrea-must-free-journalist-dawit-isaak-detained-23-years
Mottagare av Edelstampriset 2024
Dawit Isaak tilldelades Edelstampriset i november 2024 för hans enastående insatser och exceptionella mod i att stå upp för yttrandefriheten, sin övertygelse och försvaret av de mänskliga rättigheterna. Han är en svensk-eritreansk journalist och författare som har orättvist fängslats i Eritrea i mer än två decennier och är världens längst godtyckligt frihetsberövade journalist.
–The National Press Clubs fasthet i sitt uttalande förstärker det faktum att ett långvarigt fängslande av en journalist under dessa omständigheter inte bara är en handling av allvarlig orättvisa utan också ett direkt hot mot yttrandefriheten och demokratin. Varje röst är mycket viktig för att sätta ytterligare press på den eritreanska regimen, eftersom den systematiskt begränsar ett brett spektrum av grundläggande mänskliga rättigheter, inklusive yttrandefrihet, föreningsfrihet, mötesfrihet och informationsfrihet, som bemöts med censur, godtyckliga gripanden, frihetsberövande av journalister och människorättsförsvarare utan rättegång är inget undantag, säger Caroline Edelstam ordförande för Edelstam Foundation.
Global uppmärksamhet och initiativ på hög nivå
Edelstampriset har gett förnyad medieuppmärksamhet och initiativ på hög nivå för Dawit Isaaks kamp, och har sporrat till krav på hans frigivning, från regeringar, människorättsorganisationer, institutioner, akademiker, människorättsförsvarare och från individer runt om i världen som uttrycker sitt stöd.
Samlad internationell publicitet: https://www.edelstam.org/international-publicity/
Samlade initiativ på hög nivå: https://www.edelstam.org/high-level-inititatives/
–Det är underbart att se solidariteten från det internationella samfundet och den omfattande uppmärksamhet samt initiativ på hög nivå för Dawit Isaaks fall, det ger mig hopp om mänskligheten. Det är viktigt att hitta sätt att verkställa nationell och internationell rätt och främja ansvarsutkrävande för allvarliga kränkningar av de mänskliga rättigheterna. Där övergrepp har inträffat måste stater hållas ansvariga. Den internationella gemenskapen har ett ansvar för skipa rättvisa, säkerställa skydd för offren och upprätthålla principen att ingen står över lagen. Demokratiska länder bör sätta press på förövaren, i detta fall Eritrea, vilket är viktigt och kan ha en märkbar effekt. Tvångsförsvinnanden och förföljelse av journalister är allvarliga kränkningar av de mänskliga rättigheterna, säger Caroline Edelstam, ordförande för Edelstam Foundation.
Edelstam Foundation ber respektfullt myndigheterna i staten Eritrea att frige Dawit Isaak tillsammans med andra fortfarande fängslade journalister och medlemmar av G-15, och under alla omständigheter att omedelbart uppge var Dawit Isaak befinner sig, och att utan dröjsmål respektera hans rätt att ta emot besök och få biträde av en advokat och av svenska konsulära myndigheter.
Presskontakt
För pressmaterial på flera språk och pressfoton, vänligen besök vårt internationella pressrum https://www.edelstam.org/international-press-room/ eller kontakta oss via press@edelstamprize.org.
Dokument
Edelstampriset
Edelstampriset (The Edelstam Prize) är ett Sverigebaserat, internationellt monetärt pris som delas ut av Stiftelsen Harald Edelstam. Edelstampriset delas ut för exceptionella insatser och stort civilkurage i kampen för mänskliga rättigheter.
Edelstampriset är uppkallat efter den svenske diplomaten och ambassadören Harald Edelstam. Han utmärkte sig som diplomat genom sin kompetens, sitt mod och sitt civilkurage in kampen och försvaret av de mänskliga rättigheterna. Edelstam var en tidig förespråkare och symbol för vad som idag kallas "R2P - Responsibility to Protect", en diplomati engagerad i försvaret av de mänskliga rättigheterna och hans minnesvärda handlingar bidrog till att rädda fler än tusen liv. Harald Edelstam är mest känd för att ha räddat livet på ett stort antal människor under och efter Augusto Pinochets militärkupp i Chile 1973. Edelstam är även känd för att under andra världskrigets senare del ha räddat livet på ett hundratal norska motståndsmän och judar i det naziockuperade Norge.
De som får Edelstampriset kan vara enskilda personer eller personer som representerar en regering eller en nationell eller internationell organisation, som i handling har agerat i Harald Edelstams anda i ett land/länder där brott mot mänskliga rättigheter har begåtts, enligt folkrätten, av en regim eller annan stark maktutövare. De ska ha visat stor förmåga att snabbt analysera en komplex situation och hitta vägar, även på ett okonventionellt och kreativt sätt, för att i praktisk handling försvara mänskliga rättigheter och ska i en sådan svår eller tumultartad situation ha handlat på ett sätt som haft avgörande betydelse för många utsatta människor eller direkt räddat människors liv. Civilkurage är en central egenskap urvalet av en vinnande kandidat.
Juryn
Caroline Edelstam, barnbarn till Harald Edelstam och medgrundare av Edelstampriset är ordförande i den internationella prisjuryn. Asien representeras av domare Shirin Ebadi, som tilldelades Nobels Fredspris år 2003 för hennes insatser för demokrati och mänskliga rättigheter, Fatou Bensouda, tidigare chefsåklagare vid internationella brottmålsdomstolen i Haag (ICC), representerar Afrika. Philp Alston, FN:s tidigare specialrapportör för extrem fattigdom och mänskliga rättigheter representerar Oceanien och ambassadör Eileen Donahoe, Executive Director för Global Digital Policy Incubator på Stanforduniversitetets center för demokrati, utveckling och rättssäkerhet, samt USA:s tidigare ambassadör till FN:s råd för mänskliga rättigheter, representerar Nordamerika. Patricia Linares Pietro, tidigare domare i Columbias särskilda rättsmekanism för fred (JEP) representerar Latinamerika och Europa representeras av Baltasar Garzón, som arbetade för Spaniens centrala brottmålsdomstol och som konsekvent kämpar för de mänskliga rättigheterna. Baltasar Garzón är mest känd för att han försökte få den chilenske diktatorn, general Pinochet dömd i domstol, för de påstådda dödsfallen och tortyr av spanska medborgare.
Följ The Edelstam Foundation
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från The Edelstam Foundation
DAWIT ISAAK TURNS 61 – MARKING 25 BIRTHDAYS BEHIND BARS27.10.2025 08:15:00 CET | Press Release
On Mr. Dawit Isaak’s 61st birthday, the Edelstam Foundation, the Raoul Wallenberg Centre for Human Rights (RWCHR), and the Global Liberty Alliance issue in a joint-statement urging Sweden and the international community to act decisively to secure Mr. Dawit Isaak’s immediate release, after more than 24 years incommunicado in an Eritrean prison. Mr. Dawit Isaak – laureate of the 2024 Edelstam Prize – has been imprisoned without charge, trial, or access to his family, in violation of fundamental human rights and the principles of the rule of law.
DAWIT ISAAK FYLLER 61 ÅR – 25 FÖDELSEDAGAR BAKOM GALLER27.10.2025 08:11:57 CET | Pressmeddelande
På Dawit Isaaks 61-årsdag går Stiftelsen Harald Edelstam, Raoul Wallenberg Centre for Human Rights (RWCHR) och Global Liberty Alliance samman i ett gemensamt uttalande där de uppmanar Sverige och det internationella samfundet att agera kraftfullt och uthålligt för att säkerställa Dawit Isaaks omedelbara frigivning, efter mer än 24 år i isolering i eritreanskt fängelse. Dawit Isaak – mottagare av Edelstampriset 2024 – har hållits fängslad utan åtal, rättegång eller kontakt med sin familj, i strid med grundläggande mänskliga rättigheter och rättsstatliga principer.
SWEDEN MUST ACT: DEMAND JUSTICE FOR DAWIT ISAAK AND HOLD ERITREA ACCOUNTABLE6.10.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Betlehem Isaak, daughter of Swedish journalist Dawit Isaak, calls on Sweden to commit to justice. Dawit Isaak – Swedish-Eritrean journalist, playwright, and the 2024 Edelstam Prize Laureate – has been arbitrarily detained, incommunicado in Eritrea for 24 years, without trial, legal representation, or contact with his family. He is the world’s longest-detained journalist. The recent decision by Sweden’s Prosecutor General not to open a criminal investigation into Eritrean officials for crimes against humanity is a grave failure of justice. Sweden must send a clear message: impunity must end, and Mr. Dawit Isaak must be released. The Edelstam Foundation strongly supports his daughter Betlehem Isaak’s call for the Swedish government to commit to holding Eritrea accountable. *** Dawit Isaak was born in Asmara, Eritrea, and fled the brutal Eritrean-Ethiopian conflict in 1985, eventually settling in Sweden.Inspired by Sweden’s democratic values and media freedom, Isaak became a prominent adv
SVERIGE MÅSTE AGERA: KRÄV RÄTTVISA FÖR DAWIT ISAAK OCH HÅLL ERITREA ANSVARIGT6.10.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Betlehem Isaak, dotter till den svenske journalisten Dawit Isaak, uppmanar Sverige att stå upp för rättvisan. Dawit Isaak – den svensk-eritreanske medborgaren – journalist, dramatiker och mottagare av Edelstampriset 2024 – har varit olagligt frihetsberövad på okänd ort i Eritrea i 24 år. Det nyligen fattade beslutet av Sveriges riksåklagare att inte inleda en brottsutredning mot eritreanska tjänstemän för brott mot mänskligheten är ett allvarligt rättvisemisslyckande. Sverige måste sända ett tydligt budskap: straffriheten måste få ett slut, och Dawit Isaak måste friges. Stiftelsen Harald Edelstam uttrycker sitt starka stöd för Betlehem Isaaks uttalande om att den svenska regeringen ska ta ansvar och ställa Eritrea till svars. *** Dawit Isaak föddes i Asmara, Eritrea, och flydde den brutala konflikten mellan Eritrea och Etiopien 1985, och slog sig så småningom ned i Sverige. Inspirerad av Sveriges demokratiska värderingar och yttrandefrihet blev Isaak en framstående förespråkare för pre
"IF MY FATHER IS ALIVE, HE MUST BE RESCUED NOW"22.9.2025 11:00:00 CEST | Press Release
Betlehem Isaak, daughter of Swedish journalist Dawit Isaak, calls on Sweden and the international community to act decisively to secure his release.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum