Second hand omsatte 17 miljarder kronor förra året
7.2.2025 09:19:18 CET | Svensk Handel | Pressmeddelande
Ekonomiskt pressade hushåll, ökat hållbarhetsfokus och fler nya aktörer driver försäljningen inom second hand. Varannan ung kvinna handlade begagnat förra året. Totalt omsatte second hand 17 miljarder kronor.

För första gången kan Svensk Handel ge en fullständig bild av second hand-marknadens utveckling över ett helt år, och det är uppenbart att second hand-branschen är på frammarsch. 17 miljarder kronor omsattes under 2024. Den mest sålda produktkategorin under året var mode, med en omsättning på 4,7 miljarder kronor. I snitt visar rapporten att 12 procent av konsumenterna handlade second hand-mode per månad under 2024.
– Second hand har etablerat sig som en viktig del av handeln, och konsumenternas inköpsmönster har helt klart förändrats. Ökad tillgänglighet och prisfördelar, kombinerat med ett ökat fokus på hållbarhet, är den huvudsakliga anledningen till branschens starka utveckling, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel.
Unga kvinnor i spetsen för second hand-trenden
Rapporten visar att unga kvinnor mellan 18 och 29 år är den mest engagerade kundgruppen. I snitt handlade hälften av dem second hand under 2024, vilket är att jämföra med knappt var fjärde man i samma åldersgrupp.
– Skillnaden mellan könen är väldigt tydlig, men med det sagt så ser vi att intresset är stort bland såväl unga kvinnor som män. Det är givetvis glädjande att den yngre delen av befolkningen anammar second hand, och dessa siffror bör handelns företag ta i beaktning. Att arbeta hållbart är i dag en tydlig konkurrensfördel, säger Maria Mikkonen.
Mode i topp – men elektronik second hand har stor potential
Modeförsäljningen är störst inom second hand, men kategorin visar förhållandevis stora svängningar mellan månaderna med en topp i april och maj, samt en stark avslutning på året. Elektronik är den näst största delbranschen med 4,3 miljarder i omsättning, trots att endast tre procent av konsumenterna handlade begagnad elektronik varje månad. Det beror på att snittpriset per köp är markant högre än i andra kategorier.
Möbler och heminredning var den tredje största kategorin med 2,6 miljarder i omsättning, och hade en stabil utveckling under hela året. Det är en kategori som också historiskt har varit populär bland second hand-konsumenter.
I Svensk Handels rapport Läget i handeln som släpptes 2024 görs bedömningen att den svenska second hand-marknaden år 2034 ska omsätta 50 miljarder kronor, med en förväntad genomsnittlig tillväxt på 11 procent per år. Det är en betydligt starkare tillväxttakt än övrig handel. Flera faktorer påverkar om prognosen blir besannad.
– För att branschen ska fortsätta växa krävs det åtgärder som ger incitament till en ökad second hand-försäljning. En av dem är en sänkt moms på second hand, något som Svensk Handel drivit under lång tid. Vissa varor kan cirkulera kanske fem, sex gånger och ny moms läggs på varje gång. Det gynnar inte en cirkulär affärsmodell, säger Maria Mikkonen.
Om Pre Loved-indikatorn
Pre Loved-indikatorn är Svensk Handels rapportserie som månatligen kartlägger utvecklingen av den svenska second hand-marknaden. I årsrapporten för 2024 ingår också intervjuer med Arkivets vd Martin Hallander och Myrornas försäljningschef Mirja Ahrén samt varuförsörjningschef Matilda Wester, som ger sin syn på marknadens utveckling och framtida potential.
Webbinarium om Pre Loved-indikatorn
I samband med presentationen av helårsrapporten av Pre Loved-indikatorn sänder Svensk Handel ett webbinarium med insikter och panelsamtal om utvecklingen, marknaden, lönsamheten, och en blick in i framtiden.
Kontakter
Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Dokument
Länkar
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Lyft för skoförsäljningen i januari13.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter flera tunga månader för skohandeln blev det en något bättre och efterlängtad start på det nya året. Enligt Svensk Handels Stilindex ökade skoförsäljningen med 11,1 procent i januari, medan klädförsäljningen ökade med 1,4 procent, jämfört med samma period i fjol.
Det handlar om Sverige – Svensk Handel lanserar valmanifest11.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Handeln är en motor som får Sverige att gå runt. Varannan karriär börjar i handeln och branschen är en av näringslivets största arbetsgivare. Ett samhällsbidrag som dock inte tas för givet. För att få i gång ekonomin och skapa fler jobb måste Handelslandet Sverige prioriteras.
Sociala medier-inlägg mest överskattat på alla hjärtans dag9.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Rosor är röda, violer är blå, helt klart är att intresset för alla hjärtans dag ser ut att bestå. Omkring varannan svensk planerar att uppmärksamma dagen i år. Samtidigt väntas den totala konsumtionen uppgå till cirka 960 miljoner kronor, en tydlig nedgång jämfört med fjolårets omkring 1,35 miljarder kronor.
Second hand omsatte 16 miljarder kronor 20255.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Trots en fortsatt stor efterfrågan på second hand-produkter sjönk omsättningen under 2025. Men tappet drivs inte av bristande intresse, utan snarare av en förbättring av hushållens ekonomi. Något mindre omsättning till trots förblir segmentets framtidsutsikter goda.
Nästan varannan handlare utsattes för brott under 202529.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Att utsättas för brott har blivit en handlares vardag. Nya siffror visar på att brottsutsattheten förblir hög, och att nästan varannan handlare drabbades under 2025. Mängdbrotten har blivit ett samhällsproblem och Svensk Handel kräver nu en tydligare polisiär närvaro och hårdare straff.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum