Sjölins casemetodik gör avtryck i Europa
7.2.2025 07:31:19 CET | AcadeMedia | Pressmeddelande
Lärare från Belgien, Österrike, Frankrike, Lettland, Nederländerna och Sverige har under ett treårigt Erasmusprojekt testat sex olika undervisningsmetoder för att bättre möta behoven hos högpresterande elever. Sjölins casemetodik väckte särskilt stort intresse bland de europeiska deltagarna – så pass att de inresta lärarna valde att testa och använda en större del av metodiken än vad projektet ursprungligen krävde.

Sjölins gymnasium är koordinatorer för Erasmusprojektet, som syftar till att identifiera och utveckla metoder för att stötta högpresterande elever. I många europeiska länder saknas strategier för att ge dessa elever den utmaning och stimulans de behöver. Fokus i skolan ligger ofta på att hjälpa de som har svårt att nå målen, vilket gör att högpresterande elever riskerar att inte få samma uppmärksamhet.
Sjölins casemetodik har visat sig vara en framgångsrik lösning på denna utmaning. Elever som utvärderat metoden beskriver den som både rolig och utvecklande och uppskattar särskilt att den ger dem möjlighet till aktiv delaktighet i undervisningen. Lärarna lyfter fram att metodiken skapar en mer dynamisk och kreativ klassrumsmiljö samt en helhetssyn på lärandet. De anser också att den fungerar i alla ämnen och för alla typer av elever.
– Det är fantastiskt att se vilket stort intresse vår casemetodik väckt bland de europeiska deltagarna i Erasmusprojektet. Vi vet att metodiken ger alla elever, oavsett nivå, möjlighet att använda och utveckla sina kunskaper och färdigheter, säger Cecilia Eriksson, biträdande rektor på Sjölins gymnasium i Malmö och projektledare för Erasmusprojektet.
Att Sjölins metodik gjort avtryck internationellt märks också genom att Belgien tidigt i projektet fastnade för modellen. Detta har lett till att Sjölins nu är referensskola för den nyöppnade Athénée Royal d'Angleur i Belgien, en kombinerad grundskola och gymnasium.
– Genom Erasmusprojektet får våra lärare ta del av framgångsrika undervisningsmetoder från andra europeiska kollegor, vilket höjer kvaliteten på undervisningen för alla våra elever. Att dessutom få bidra med vår casemetodik och inspirera skolor utanför Sveriges gränser är både hedrande och glädjande, avslutar Cecilia Eriksson.
Nyckelord
Kontakter
Cecilia Eriksson,Tf rektor, Sjölins gymnasium
Tel:076-527 04 54cecilia.eriksson@sjolinsgymnasium.seMaria Angell-DupontPresschef AcadeMedia
Tel:+46 721 651517maria.angell-dupont@academedia.seSjölins har fyra gymnasieskolor i Göteborg, Nacka, Södermalm och Vasastan i Stockholm. Sjölins Gymnasium är en del av AcadeMedia som verkar inom för- och grundskola, gymnasieskola och vuxenutbildning.
Följ AcadeMedia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia
Ki-DS och AcadeMedia inleder samarbete – för stöd i frågor om när barn möter skärmar och sociala medier11.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
AcadeMedia och den ideella organisationen Ki-DS Bättre Digital Barndom inleder ett samarbete med målet att ge skolor, lärare och föräldrar bättre förutsättningar och konkreta verktyg för att kunna fatta välgrundade beslut om när och hur barn möter skärmar och sociala medier.
Ny rapport: Så lyckas AcadeMedias skolor med det kompensatoriska uppdraget9.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
I Sverige ska alla elever ges likvärdiga möjligheter att klara skolan oavsett vilka förutsättningar de har med sig in i klassrummet. Vilka skolresultat elever når ska med andra ord inte påverkas av var deras föräldrar är födda eller hur välutbildade de är.
KYH expanderar – stärker kursutbud inom säkerhet och bygg28.5.2026 11:51:06 CEST | Pressmeddelande
Den 26 maj 2026 offentliggjorde Myndigheten för yrkeshögskolan (MYH) vilka kurser som beviljats för start 2026/2027. KYH tilldelades elva kurser, vilket innebär en stark tillväxt från föregående år. I de senaste ansökningsomgångarna har KYH fått flera nya kurser beviljade från MYH. En utveckling som stärker KYH:s position som Sveriges ledande yrkeshögskoleaktör inom samhällsbyggnad.
Vittra första fristående huvudman att erbjuda distansundervisning som särskilt stöd19.5.2026 07:08:18 CEST | Pressmeddelande
Vittra har fått tillstånd från Skolinspektionen att erbjuda distansundervisning som särskilt stöd för elever i årskurs 7–9. Genom undervisningen får elever med problematisk skolfrånvaro en lägre tröskel tillbaka till lärandet och möjlighet att successivt återknyta till sin skolgång. Ansökan är nu öppen för alla skolor i hela landet.
Drottning Blanka tar över historisk skolfastighet på Södermalm29.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
I januari 2027 flyttar Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm Södra till den välkända skolfastigheten på Allhelgonagatan 4 på Södermalm. Skolan tar därmed över lokalerna från Internationella Engelska Gymnasiet och säkrar byggnadens framtid som en central punkt för utbildning i Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum