Fästingsäsongen närmar sig – 3-18-åringar i länet får nu TBE-vaccin gratis
14.2.2025 09:00:00 CET | Region Örebro län | Pressmeddelande
Rör du dig i skog och mark? Då tillhör du dem som rekommenderas att vaccinera dig mot TBE. Från och med i år är vaccination mot TBE gratis för barn och ungdomar 3-18 år i vår region.
TBE är en virussjukdom som sprids via fästingar och kan orsaka hjärninflammation. De flesta som insjuknar blir återställda, men ungefär en tredjedel kan drabbas av mer långdragna eller kvarstående besvär.
Vaccination ger ett bra skydd
Vaccination mot TBE ger ett bra skydd. Personer som vistas i skog och mark i Örebro län eller andra områden där TBE-viruset finns rekommenderas därför att vaccinera sig för att minska risken att drabbas av TBE.
”För att hinna få ett gott skydd innan säsongen börjar är det bra att börja vaccinera sig tidigt på året, eftersom det behövs flera sprutor för ett fullgott skydd” säger smittskyddsläkare Gunlög Rasmussen.
Grundvaccination innebär tre eller fyra doser, beroende på om man är under eller över 50 år. Vaccination behöver sedan fyllas på med några års mellanrum för att ge ett fortsatt bra skydd.
TBE-vaccin kan ges från ett års ålder, men rekommendationen gäller från tre år. Från årsskiftet är det också gratis med TBE-vaccination för barn från att de fyllt 3 år upp till och med 18 år enligt beslut i Region Örebro län. Gratis vaccin mot TBE gäller personer folkbokförda i länet.
”Region Örebro län tillhör ett av de områden i Sverige som har förhållandevis hög förekomst av TBE. Jag hoppas att detta kan bidra till att fler barn, och i förlängningen vuxna, får ett skydd mot sjukdomen,” säger Gunlög Rasmussen.
Även vuxna i länet som vaccinerar sig mot TBE gör det till ett subventionerat pris, 270 kronor per dos.
Boka tid för vaccination
Vaccination sker liksom tidigare år både vid länets vaccinationsmottagningar och vid de flesta vårdcentraler. Bokning sker via 1177.se. Det går också att ringa Kontaktcenter på telefon 019-602 80 00.
Nyckelord
Kontakter
Smittskyddsläkare Gunlög Rasmussen nås säkrast för frågor idag fredag kl 9-10. Ring 019-602 10 00 (vxl).
Övrig tid förmedlas kontakt via kommunikatör.
Maria Andréasson EngbergKommunikatörRegion Örebro län
Tel:0581-85111maria.andreasson-engberg@regionorebrolan.seBilder

Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Vem får Region Örebro läns miljöpris 2026?19.10.2026 08:45:00 CEST | Pressmeddelande
Den 20 oktober delas Region Örebro läns miljöpris ut till en verksamhet eller medarbetare som gjort en särskilt berömvärd insats för miljön. Priset uppmärksammar konkreta initiativ som minskar verksamhetens miljöpåverkan och kan inspirera fler att arbeta hållbart.
Håll dig frisk i vinter - dags för höstens vaccination12.10.2026 10:28:54 CEST | Pressmeddelande
Den 2 november startar vaccinationerna mot influensa, covid-19 och pneumokocksjukdom. Nytt för i år är att det finns pneumokockvaccin som räcker att ta i en dos.
Region Örebro län tydliggör ersättning när vården ställer in vårdbesök7.10.2026 12:15:00 CEST | Pressmeddelande
Region Örebro län tydliggör vilken ekonomisk ersättning en patient kan ha rätt till när han eller hon drabbas av en inställd operation, behandling eller besök.
Region Örebro län uppdaterar reglerna för assisterad befruktning – sex IVF-försök erbjuds7.10.2026 12:10:00 CEST | Pressmeddelande
Hälso- och sjukvårdsnämnden fattade i dag beslut om att uppdatera reglerna som gäller för assisterad befruktning i enlighet med nya rekommendationer från Sveriges Kommuner och Regioner. Det innebär till exempel att de tidigare tre IVF-försök som en patient hade rätt till numera är sex till antalet under en period.
Region Örebro läns tidigare underskott kan återställas - men kostnadsutvecklingen behöver bromsas30.9.2026 12:15:00 CEST | Pressmeddelande
Efter årets första sju månader uppgår Region Örebro läns resultatet till cirka 400 miljoner kronor. Prognosen för helåret för balanskravet är cirka 500 miljoner kronor vilket innebär att det återstående underskottet från år 2023 bedöms kunna återställas under året. Samtidigt visar delårsrapporten att verksamheternas kostnader ökar snabbare än skatteintäkter, generella statsbidrag och utjämning vilket på sikt inte är hållbart. Delårsrapporten visar även på framsteg inom flera områden så som civil beredskap och länets utveckling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum