Staten måste finnas i hela landet
Regeringens översyn av de statliga myndigheterna innebär att koncentrationen av statens närvaro till storstäder i allmänhet och Stockholm i synnerhet ökar. När utredningen ”En effektivare organisering av mindre myndigheter” presenterades idag , föreslås ytterligare organisationsförändringar som flyttar statliga jobb från en mindre ort till Stockholm. Fackförbundet ST anser att medborgarna ska ha tillgång till god statlig service oavsett var de bor. Det behövs för att samhället ska hålla ihop, för att medborgarna ska känna tillit till staten, och för att hela Sverige ska leva.
- Vi har sett alltför många exempel under den här mandatperioden där regeringen i effektiviseringens namn drar ner på myndigheters verksamheter på andra orter än Stockholm. Det är en oroande utveckling om man lämnar stora delar av landet utan statlig närvaro förutom polisen, säger Britta Lejon, förbundsordförande för Fackförbundet ST.
Bara under 2025 har beslut fattats om att statliga myndigheter lämnar arbetsplatser i Härnösand, Kramfors, och Kiruna. Statens servicecenter har dessutom beslutat att lägga ner kontor i sex kommuner, och fler nedläggningar är att vänta. Och idag föreslår en utredning att Delmi, Inspektionen för arbetslöshetsförsäkring IAF och Inspektionen för socialförsäkring slås samman, vilket innebär att jobb i Katrineholm kommer att försvinna. Till detta ska läggas den stora reformeringen av Arbetsförmedlingen under de senaste åren som inneburit att ett stort antal kontor på mindre orter försvunnit.
- När staten stänger på ort efter ort skapar det en klyfta mellan medborgarna och samhällets institutioner. Blir klyftan för stor påverkar det tilliten till hela samhällskontraktet, menar Britta Lejon.
Fackförbundet gjorde 2019 en större kartläggning av hur den statliga närvaron såg ut i landet. Slutsatsen då var att antalet statliga serviceställen hade minskat med mer än en tredjedel under de senaste 20 åren. Det är en utveckling som av allt att döma har accelererat under de senaste åren när många myndigheter har fått stora sparbeting. Stängningar av Arbetsförmedlingar, Försäkringskassor och nu senast Statens Servicecenters kontorsnät gör att statens verksamhet blir alltmer koncentrerad till storstadsregionerna.
- Sammanslagningarna görs i effektivitetens namn, men det är inte effektivt att ha en stat som bara finns i storstäderna. Vi behöver statlig närvaro i hela landet, säger Britta Lejon.
Kontakter
Anders MaxsonPress- och opinionsansvarig
Tel:08-790 52 73Tel:070-3145273anders.maxson@st.orgFölj Fackförbundet ST
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fackförbundet ST
Barn ska skyddas – inte fängslas: Civilsamhället samlas mot sänkt straffbarhetsålder24.11.2025 14:05:46 CET | Pressmeddelande
Regeringen vill sänka straffbarhetsåldern till 13 år för de grövsta brotten trots massiv kritik från forskare, myndigheter och civilsamhälle. Tillsammans med Barnrättsbyrån, och Fryshuset lanserar nu Fackförbundet ST kampanjen #BarnInteBrottsling i ett gemensamt upprop mot förslaget, och för att alla som motsätter sig att barn sätts i fängelse ska kunna göra sin röst hörd.
Vision och Fackförbundet ST: Regeringens tjänstefelsförslag fel väg att gå7.11.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Regeringens plan att införa ett nytt brott – missbruk av offentlig ställning – möter stark kritik från fackförbunden Vision och Fackförbundet ST. Att i större utsträckning straffa tjänstemän när det begås fel i den offentliga förvaltningen är ett dåligt sätt att öka förtroendet hos allmänheten för offentlig sektor.
Regeringen måste ge Arbetsdomstolen tillräckliga resurser28.10.2025 11:16:12 CET | Pressmeddelande
Arbetsdomstolen kommer de närmaste månaderna behöva ställa in huvudförhandlingar på grund av att regeringen inte tillfört de pengar som myndigheten behöver för sin drift. Anmärkningsvärt och något som kommer få långtgående konsekvenser för både enskilda individer och arbetsgivare anser Fackförbundet ST.
Straffreformen: Längre straff minskar inte brottsligheten9.10.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Regeringens omfattande straffreformutredning innebär en ökning av antalet fängelseår med 16 000 per år, och kommer kräva ytterligare stora satsningar på Kriminalvården. I ett remissvar skriver Fackförbundet ST att straffreformen utgör ytterligare en förskjutning från förebyggande arbete till strängare straff, och menar att enbart straffskärpningar löser inte problem med brottslighet.
Flera fackliga vinster i statens avtalsrörelse1.10.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Löneökningar och höjda pensionsavsättningar är några av vinsterna för över 100 000 statsanställda när avtalsförhandlingarna inom staten nu är i mål. Dessutom ska större satsningar göras på friska arbetsplatser och för bättre stöd vid förlust av säkerhetsklassning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum