1 294 personer rekryterades till nya jobb utanför Samhall
Under 2024 lämnade totalt 1 294 personer Samhall för jobb på olika företag och i offentlig sektor runt om i landet. Det innebär en ökning med 11 procent mot föregående år.

Samhalls uppdrag är att skapa meningsfulla och utvecklande arbeten åt personer med funktionsnedsättning. Varje år lämnar många medarbetare Samhall för en anställning hos andra arbetsgivare, under förra året totalt 1 294 personer.
Medarbetarna som lämnade Samhall under 2024 började på arbeten inom bland annat restaurangbranschen, fastighetsservice, vård och omsorg samt inom industri och tillverkning.
– Till skillnad från andra arbetsgivare blir vi glada när våra medarbetare rekryteras från oss. Det är en vinst för alla, en person får jobb på den reguljära arbetsmarknaden, företag får tag på rätt kompetens och gemensamt minskar vi arbetslöshet och utanförskap i samhället, säger Sara Revell Ford, vd på Samhall.
Årets siffra motsvarar en ökning med 11 procent jämfört med 2023, men är en bit ifrån det uppsatta målet på att 1 500 personer per år ska få anställning utanför Samhall.
– Det är bra att siffran nu pekar uppåt. Samtidigt är fortfarande varannan person med funktionsnedsättning som påverkar arbetsförmågan i dag utan jobb. På samma gång har många företag, regioner, kommuner och hela branscher kompetensbrist och behov av arbetskraft. Det är ett enormt resursslöseri och en klyfta som vi gemensamt behöver fortsätta arbeta för att minska, säger Sara Revell Ford.
Samhall finns i hela landet och är ett av Sveriges största företag med 24 000 medarbetare i 25 olika yrkesroller.
För mer information och kontakt med medarbetare som lämnat Samhall för annan anställning under 2024, vänligen kontakta presstjänsten.
Kontakter
Samhalls presstjänst
Tel:010-251 89 00press@samhall.seSamhalls viktigaste uppdrag är att skapa utvecklande arbeten åt personer med funktionsnedsättning genom att matcha rätt person till rätt arbete i konkurrensutsatta kunduppdrag. Företaget har 24 000 medarbetare i hela landet och erbjuder tjänster inom allt från städ, tvätt och fastighetsskötsel till logistik, tillverkning och omsorg. Samhall ägs av svenska staten och genom åren har omkring 200 000 personer fått jobb inom, och genom, bolaget.
Följ Samhall AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Samhall AB
Samhalls årsredovisning 2024: Starkt resultat och hög måluppfyllelse14.3.2025 12:02:49 CET | Pressmeddelande
Samhall har i dag publicerat sin års- och hållbarhetsredovisning. Trots fortsatt lågkonjunktur avslutades 2024 med en hög måluppfyllelse och ett positivt ekonomiskt resultat på 239 miljoner kronor. Året har präglats av ett starkt fokus på interna förbättringar, medarbetarutveckling, arbetsmiljö, transparens och förtydligande av hur bolaget gör affärer. Under 2024 rekryterades 1 294 medarbetare till nya jobb utanför Samhall, en ökning med 11 procent jämfört med föregående år.
Samhall välkomnade 4 665 nya medarbetare förra året10.3.2025 07:38:43 CET | Pressmeddelande
Samhall har ett tydligt uppdrag: att skapa meningsfulla och utvecklande arbeten för personer med funktionsnedsättning och nedsatt arbetsförmåga. Under 2024 började totalt 4 665 personer att jobba eller göra praktik på Samhall.
Servicetjänster i topp för rekryteringar från Samhall 202418.2.2025 07:32:59 CET | Pressmeddelande
Under 2024 lämnade 1 294 personer Samhall för jobb på andra företag och inom offentlig sektor, en ökning med 11 procent mot föregående år. Flest rekryterades till Facility Management, företag inom service, lokalvård och fastighet. Den vanligaste yrkesrollen för de som rekryterades av andra arbetsgivare var lokalvårdare, tätt följt av restaurang- och köksbiträde och vaktmästare/fastighetsskötare.
Finansministern och arbetsmarknads- och integrationsministern besöker Samhall11.2.2025 06:59:49 CET | Pressmeddelande
Onsdag 12 februari besöker finansminister Elisabeth Svantesson och arbetsmarknads- och integrationsminister Mats Persson Samhalls verksamhet på företaget Dahl i Järfälla. Syftet med besöket är att ta del av hur Samhall utför sitt arbetsmarknadsuppdrag, som går ut på att rusta och matcha medarbetare till jobb.
Samhall bokslutskommuniké 2024: Hög måluppfyllelse och ett positivt ekonomiskt resultat30.1.2025 11:37:34 CET | Pressmeddelande
Bokslutet visar att Samhall tar steg framåt inom sitt samhällsuppdrag, trots fortsatt svag konjunktur. 2024 var ett år präglat av implementering av förbättrings- och förändringsinitiativ, utveckling av kärnverksamheten och fortsatt fokus på att uppfylla Samhalls arbetsmarknadspolitiska mål.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum