Ge inte bort farliga smycken på alla hjärtans dag
13.2.2025 09:01:30 CET | Kemikalieinspektionen | Pressmeddelande
I en granskning av högtidsvaror hittade Kemikalieinspektionen för höga halter av bly och kadmium i smycken och andra varor som säljs till alla hjärtans dag.
– Man ska vara försiktig när man köper vissa typer av oäkta smycken eftersom de kan innehålla kadmium och bly. Vi ser flest problem med smycken med mönster och instansad text, eftersom de här tungmetallerna då kan användas för att göra materialet formbart, säger Frida Ramström, inspektör på Kemikalieinspektionen.
Exempel på alla hjärtans dag-varor med för höga halter av farliga ämnen var, förutom smycken, en ljusslinga, en elektrisk björn av rosor och en hjärtformad diskolampa.
Förutom produkter som säljs till alla hjärtans dag kontrollerades även varor för andra säsonger. Totalt granskades 250 varor.
Ungefär en femtedel av varorna innehöll för höga halter av farliga ämnen. 29 varor innehöll för höga halter av bly. Det rörde sig framför allt om elektronik. 22 varor innehöll ftalater i halter över vad som är tillåtet. De hittades i bland annat väskor, tofflor och kablar till elektriska produkter.
Varorna köpes i webbutiker, butikskedjor och digitala marknadsplatser.
– Marknadsplatser var den företagstyp med störst andel varor med för höga halter av farliga ämnen. Det är något vi också sett i våra andra granskningar, säger Frida Ramström.
Frida Ramströms råd till konsumenter som handlar på nätet
• Ta reda på var produkten skickas ifrån. Produkter som är tillåtna att sälja i länder utanför EU kan vara förbjudna i Sverige om de till exempel saknar korrekt märkning eller innehåller vissa förbjudna hälso- eller miljöfarliga ämnen.
• Var försiktig med att köpa produkter som är extremt billiga. Du får det du betalar för. Risken är stor att du får hem något av sämre kvalitet än du tänkt dig, eller en piratkopia.
• Fundera en extra gång när du köper billig elektronik såsom hörlurar eller laddare. Välj hellre kända varumärken.
Farliga ämnen som förekom i produkterna
• Bly är ett mycket giftigt ämne som inte får användas i vissa varor. Det kan skada nervsystemet och påverka till exempel förmågan till inlärning. Foster och barn är särskilt känsliga.
• Kadmium är giftigt för miljön och kan ge benskörhet, njurskador och cancer.
• Ftalater (till exempel DEHP, DIBP, DBP, BBP) är en grupp ämnen där alla inte är skadliga, men vissa ftalater kan påverka testiklarna och göra det svårare att få barn och vissa är misstänkt hormonstörande.
• Kortkedjiga klorparaffiner är skadligt för vattenlevande organismer. De är mycket långlivade, bryts inte ned i naturen och är misstänkt cancerframkallande.
Kontakter
PresstjänstKemikalieinspektionen
Tel:08-519 41 200press@kemi.seOm oss
Kemikalieinspektionen är en statlig myndighet som arbetar med att minska risken för att människor och miljö skadas av kemikalier.
Följ Kemikalieinspektionen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kemikalieinspektionen
Nya hälsofarliga ämnen listas av EU4.2.2026 11:33:42 CET | Pressmeddelande
Idag har den europeiska kemikaliemyndigheten Echa lagt till ytterligare två ämnen på kandidatförteckningen i Reach-förordningen. Det är en lista över ämnen som kan ha allvarliga effekter på människors hälsa och miljön. Kandidatförteckningen innehåller nu 253 ämnen eller ämnesgrupper.
Höga ozonhalter från luftrenare utgör en hälsorisk23.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
En gemensam granskning av Elsäkerhetsverket och Kemikalieinspektionen visar att flera luftrenare på den svenska marknaden avger för höga halter av ozon. Av tjugo granskade luftrenare klarade fyra inte det gällande gränsvärdet.
Lättare för företag att undvika PFAS16.1.2026 09:02:00 CET | Pressmeddelande
De företag som vill undvika PFAS i sina produkter får nu ännu bättre hjälp i kemikalieinspektions webbaserade verktyg PRIO. PRIO:s databas har nyligen uppdaterats med 3000 PFAS-ämnen. Därmed blir det lättare för företag som vill undvika farliga ämnen i sina produkter, trots att ämnena ännu inte hunnit förbjudas eller regleras i kemikalielagstiftningen.
Nya kemikalieregler 202618.12.2025 09:15:00 CET | Pressmeddelande
Flera nya regler inom kemikalielagstiftningen börjar gälla under 2026. Det är bland annat nya regler för material i kontakt med dricksvatten, förpackningar, mikroplast och PFAS i brandsläckningsskum. Här listar vi några exempel på lagar och regler som börjar gälla under 2026.
Många krisberedskapsvaror innehöll förbjudna ämnen11.12.2025 09:01:16 CET | Pressmeddelande
Kemikalieinspektionen har granskat 92 krisberedskapsprodukter på den svenska marknaden, bland annat nödradior, ficklampor, vattenfilter och överlevnadskit. 47 procent av produkterna innehöll förbjudna ämnen eller ämnen i halter över tillåtna gränsvärden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum