Eric Westroth utses till vice ordförande i Skatteutskottet

14.2.2025 11:00:00 CET | Sverigedemokraterna | Pressmeddelande

Dela

Idag har Sverigedemokraternas gruppledning beslutat att utse riksdagsledamoten Eric Westroth till vice ordförande i Skatteutskottet i riksdagen.

Foto: Sverigedemokraterna
Foto: Sverigedemokraterna

Eric har under nästan 30 års tid verkat som företagare i hans hemkommun Gnosjö i Småland. Han har varit ledamot i Skatteutskottet sedan han tillträdde som riksdagsledamot 2018.

- Jag är hedrad att blivit tillfrågad och utsedd till detta uppdrag. Skatteintäkterna är viktiga för att finansiera våra gemensamma intressen såsom vår välfärdsstat och den nationella säkerheten. Man kan också med oro se på EU:s ambition att få större befogenheter inom beskattningsområdet, men med en stor enighet hos samtliga riksdagspartier kommer vi fortsätta arbetet för att behålla beskattning som en nationell fråga att besluta om. Jag ser med fram emot det fortsatta arbetet i utskottet tillsammans med mina övriga duktiga kollegor, säger Eric Westroth.

Kommentar från Linda Lindberg, gruppledare för Sverigedemokraterna:

- Erics erfarenhet i utskottet och hans stora engagemang i frågorna gör honom väl kvalificerad att axla posten som vice ordförande i Skatteutskottet. Vi ser Erics kollegiala och solidariska egenskaper i kombination med hans sakkunskaper som en god tillgång i det fortsatta arbetet.

Kontakter

Om oss

Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk grundsyn som eftersträvar en hög grad av trygghet och samhörighet i det svenska samhället.

Partiet är representerade på kommunal, regional och nationell nivå samt i Svenska kyrkans högst beslutande organ.

Partiledare sedan 2005 är Jimmie Åkesson.

Följ Sverigedemokraterna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sverigedemokraterna

Jimmie Åkessons vårtal 202628.4.2026 11:05:04 CEST | Pressmeddelande

Lördagen den 2 maj kommer Jimmie Åkesson till Långholmen för att hålla sitt traditionsenliga vårtal. Utöver talet kl 14:00 är området öppet mellan 12-15 och flera andra gäster och företrädare kommer medverka på scen under dagen. Tid: Lördag den 2 maj, kl 14:00 Plats: Långholmen, Stockholm För den som saknar möjlighet att medverka på plats kommer Jimmie Åkessons tal livesändas på Sverigedemokraternas Youtube-kanal. Efter talet kommer det finnas möjlighet till intervjuer.

SD och KD bjuder in Reza Pahlavi10.4.2026 09:43:05 CEST | Pressmeddelande

Riksdagsgrupperna för Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna arrangerar en sammankomst för kronprins Reza Pahlavi. Det är efter en officiell inbjudan från Nima Gholam Ali Pour (SD), Magnus Berntsson (KD) och Arin Karapet (SD), som kronprinsen tackat ja till att besöka riksdagen för att prata om Iran och landets framtid. I samband med detta kommer det finnas möjlighet till intervjuer för media med pressackreditering till riksdagen. Tid: Måndagen den 13 april 2026 kl. 11.00 Plats: Sammanbindningsbanan, Sveriges riksdag

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye