Elgigantens kunder samlar in 830 00 kr till Sverige för UNHCR
Elgiganten har tillsammans med sin betalleverantör, fintech-plattformen Adyen, aktiverat en givarfunktion i alla kedjans kassor till förmån för välgörenhet. Över 10 000 kunder donerade i samband med sitt köp och totalt samlades 830 000 kr in. Alla bidrag går oavkortat till Sverige för UNHCR:s viktiga arbete för att hjälpa människor på flykt från krig och katastrofer.

Behoven av hjälp i världen är på historiskt höga nivåer. Det gäller både nyhetsaktuella konfliktområden som Gaza och Ukraina, men kanske ännu viktigare är de områden som det sällan rapporteras om.
– I en tid när enorma biståndsgivare som USA ser över sitt bistånd är det desto viktigare att näringslivet samarbetar och kliver fram. Med Elgigantens 172 varuhus och butiker har vi verkligen kunnat engagera våra kunder i alla delar av landet. Insamlingen visar att det finns en enorm vilja och förmåga bland svenskarna att hjälpa de som har svårt, även när ekonomin är tuff, säger Niclas Eriksson, vd på Elgiganten.
Under perioden december och januari när detaljhandeln omsätter ett högt kundflöde, har fintech-plattformen Adyen dubblat alla bidrag som resulterat i över 830 000 kr till Sverige för UNHCR:s arbete för att hjälpa människor på flykt. Elgigantens kunder har i anslutning till sitt köp fått möjlighet att donera pengar i kassan, en process som är enkel att implementera och som kan sänka tröskeln för donationer.
– Genom att ge en gåva i butik har Elgigantens kunder visat fantastiskt engagemang – och tack vare Adyen, som dubblade varje gåva, blev effekten dubbelt så stor. Tillsammans har vi skapat något som verkligen har engagerat Elgigantens medarbetare och kunder och som framför allt gör konkret skillnad för människor på flykt, säger Åsa Widell, Generalsekreterare på Sverige för UNHCR.
Nu fortsätter Elgiganten samla in pengar i kassan genom en vinterkampanj som pågår fram till maj 2025 där alla bidrag oavkortat går till Sverige för UNHCR.
Kontakter
Linnea CederquistPR and Communication Manager
Gäller endast pressförfrågningar från media. För övriga frågor och kundärenden vänligen kontakta kundtjänst.
Om oss
Elgiganten är Sveriges ledande återförsäljare av hemelektronik, vitvaror och kök. Bolaget är en av de aktörerna som omsätter mest inom detaljhandeln. Elgiganten etablerades i Sverige 1994 och har i dag närmare 3.700 anställda och 176 butiker och varuhus över hela landet. Här ingår även Elgiganten Phonehouse-butikerna som finns i såväl stadskärnor och gallerior. Elkjøp-koncernen, där Elgiganten ingår, är ett av Nordens största detaljhandelsföretag, med verksamhet i Sverige, Norge, Danmark, Finland, Island, Grönland och Färöarna. Elkjøp-koncernen ägs av brittiska Dixons Carphone Plc - en av Europas största återförsäljare av hemelektronik.
LÄS MER OM:
Elgigantens sortiment och mer om bolagets hållbarhetsarbete.
Följ Elgiganten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Elgiganten
PC-gamers lockas till Elgigantens nya butikskoncept för komponenter13.3.2025 08:20:27 CET | Pressmeddelande
Elgiganten fortsätter att satsa på sitt erbjudande för teknik- och gaming-entusiaster och lanserar ett nytt butikskoncept med datorkomponenter. Produkter från leverantörer som Nvidia, Intel, AMD, ASUS, MSI och Corsair blir viktiga byggstenar när kunderna ska komma in för att uppgradera till nya delar, levla upp eller bara inspireras av det senaste på marknaden. Först ut med konceptet är Elgigantens varuhus i Barkarby och på Kungsgatan i Stockholm, med premiär den 14 mars 2025.
Varje blomma är en gamechanger – Elgiganten i nytt samarbete med Majblomman10.3.2025 08:35:00 CET | Pressmeddelande
Snart är det dags för den årliga försäljningen av majblommor som samlar in pengar till barn i ekonomiskt utsatta situationer. Nu blir Elgiganten partner till barnrättsorganisationen för att alla barn ska ha en meningsfull fritid oavsett ekonomi. Samtidigt inleder Majblomman och Elgiganten ett nytt samarbete för att peppa barnen att sälja majblommor ända fram till sista dagen – så att insamlingen kan hjälpa ännu fler.
Elgiganten varuhus återuppstår i Stockholmsförorten – ”en viktig milstolpe”13.2.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag den 13 februari 2025 slår hemelektronikkedjan Elgiganten återigen upp portarna till det nybyggda varuhuset i Märsta utanför Stockholm, på årsdagen för när en brand förstörde hela varuhuset. Invigningen kommer att uppmärksammas med olika aktiviteter och erbjudanden för besökare under hela dagen.
Elgiganten rekryterar ny Marketing Operations Manager10.12.2024 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Elgiganten fortsätter sitt arbete med att stärka varumärke och utveckla närvaron i egna och köpta kanaler och välkomnar därför en ny Marketing Operations Manager som ska leda arbetet. Mikaela Bäckius rekryteras direkt från marknadsavdelningen på skönhetsjätten Lyko.
Elgiganten startar nationell insamlingskampanj med UNHCR3.12.2024 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Med start den 3 december, på Giving Tuesday, inleder Elgiganten en nationell insamlingskampanj i samarbete med FN:s flyktingorgan, Sverige för UNHCR. Kampanjen syftar till att samla in viktiga medel för att stödja människor på flykt från krig och katastrofer – en siffra som idag är rekordhög.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum