IF-huset i Bergshamra får fler möjligheter
Byggnadsnämnden i Solna stad har godkänt en ny detaljplan för en del av fastigheten Bladet 3 i södra Bergshamra. Den nya planen innebär att de befintliga kontorsbyggnaderna också kan användas för centrumverksamhet och lättare vård.

Bladet 3 ligger söder om Bergshamravägen och består av fyra kontorsbyggnader. Två av dessa byggnader ingår i den nya detaljplanen. Det är de två västra huskropparna av det så kallade IF-huset som byggdes på 1980-talet. Syftet med planen är att tillåta vård- och centrumverksamhet som ett komplement till kontorsanvändningen. Fastighetsägaren får därmed större flexibilitet att möta den ökade efterfrågan på lokaler för andra typer av verksamheter än kontor, särskilt vård som kan bedrivas i kontorsliknande lokaler.
- Den här detaljplanen är viktig för att möta en ökad efterfrågan på andra typer av lokaler i Solna. Den bidrar också till en mer flexibel och hållbar stadsutveckling, säger Martin Eliasson, byggnadsnämndens ordförande.
Planen främjar en hållbar stadsutveckling genom att utnyttja befintliga byggnader för nya användningar, vilket minskar behovet av nybyggnation och bevarar resurser. Planen inkluderar förutsättningar för en fortsatt trygg och effektiv trafikhantering.
Detaljplanen kommer nu att överlämnas till kommunfullmäktige för antagande. Genomförandetiden för planen är fem år från det datum planen vinner laga kraft.
Följ Solna stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Solna stad
Hagalund inte längre en öppen drogscen27.3.2025 12:59:23 CET | Pressmeddelande
Hagalund är inte längre en öppen drogscen, enligt en ny kartläggning från Samverkan Stockholmsregionen.
80 nya hyresrätter ska byggas i Skytteholm20.3.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Byggnadsnämnden har beslutat om en ny detaljplan som gör det möjligt att bygga cirka 80 nya hyresrätter och förbättra användningen av befintliga lokaler. Dessutom ska trafikmiljön ses över för att skapa en tryggare och mer tillgänglig stadsdel.
Solna stad vill införa förbud mot lustgas i berusningssyfte18.3.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
För att öka tryggheten och minska risken för ordningsstörningar, föreslår kommunstyrelsen att ett förbud ska införas mot användning av lustgas i berusningssyfte på vissa offentliga platser i Solna.
Bostäder ska byggas i Huvudsta6.2.2025 13:45:00 CET | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen har beslutat att Besqab får markanvisning för ca 250 nya bostäder i Huvudsta, varav minst hälften ska vara hyresrätter. Det är fastigheten Koltrasten 1 och del av fastigheten Huvudsta 3:1 som är aktuella för projektet.
Solna stad i samarbete med Stockholms stad om EM i fotboll 20295.2.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Om Sverige och Danmark får det europeiska fotbollsförbundet Uefas uppdrag att arrangera EM i fotboll 2029 kommer flera matcher att spelas på Nationalarenan i Solna. Nu har kommunstyrelsen i Solna stad tagit beslut om ett samarbetsavtal med Stockholms stad om värdskapsåtagandet för mästerskapet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum