Thorengruppen IBK är mästare av Svenska Cupen 2024/25
18.2.2025 22:29:30 CET | Svensk Innebandy | Pressmeddelande
Finalen i Svenska Cupen mellan FBC Kalmarsund och Thorengruppen IBK blev en riktig rysare. Till slut kunde Amanda Delgado Johansson avgöra med bara minuter kvar att spela. Guldet var Thorengruppens tredje av fyra möjliga i Svenska Cupen.

Ett nästintill fullsatt SBB Arena fick se en jämn match när FBC Kalmarsund och Thorengruppen IBK drabbade samman i finalen av Svenska Cupen.
Det var också bortalaget som öppnade målskyttet och som hade en tvåmålsledning när den första perioden var färdigspelad. Men Kalmarsund visade prov på fina kombinationer när laget först reducerade och därefter kvitterade i mittenakten.
Matchen stod därefter och vägde innan Amanda Delgado Johansson kunde pricka in det avgörande målet för Thorengruppen med bara minuter kvar att spela. Delgado Johansson, som nyligen återvänt från en korsbandsskada, var efter matchen mycket glad efter klubbens tredje guld i Svenska Cupen.
– Det känns jättekul att jag hann vara med på den här matchen, det var inte givet så, säger Amanda Delgado Johansson som fortsätter att berätta om de fåtal minuter hon spelat innan dagens final.
– Jag har inte spelat innebandy på ett år och då känns det nästan ännu häftigare att få göra det här målet och få vinna såklart.
Det avgörande målet kom efter hög press av Thorengruppen. Delgado Johansson, som avgjort finaler tidigare, fick då ett gyllene läge och gjorde inga misstag.
– De skulle vända på oss och vi satte hög press. Jag fick en jättefin boll av Cajsa och hann tänka att bättre läge än så här får jag inte med några minuter kvar att spela. Det var jätteskönt att den satt såklart.
Efter finalen väljer Amanda Delgado Johnasson att hylla inramningen inne i SBB Arena.
– Det känns som att den här matchen hade kunnat gå åt vilket håll som helst. Jag vet inte om det är för att jag har varit borta ett tag men jag fick ordentliga rysningar här. Det var fin inramning och det var häftigt att få vinna också.
Matchens lirare
Dominika Buczek, FBC Kalmarsund
Oona Kauppi, Thorengruppen IBK
Matchfakta Final Svenska Cupen
FBC Kalmarsund – Thorengruppen IBK 3-4(1-3, 2-0, 0-1)
Första perioden
0-1 (03.56) Oona Kauppi (Veera Kauppi)
1-1 (18.20) Moa Tschöp (Matilda Sjödin)
1-2 (18.30) Oona Kauppi (Veera Kauppi)
1-3 (19.57) Oona Kauppi
Andra perioden
2-3 (10.43) Nathalie Gustafsson (Dominika Buczek)
3-3 (15.57) Linnéa Eos (Nathalie Gustafsson)
Tredje perioden
3-4 (17.40) Amanda Delgado Johansson (Cajsa Alm)
Nyckelord
Innebandy är en sport för alla och det ska vara enkelt att vara med. Alla ska kunna finna samma glädje i sporten oavsett förutsättning. Barn, ungdomar och motionärer ska känna likadant kring innebandy som dem som utövar den på elitnivå.
Över 500 000 svenskar spelar innebandy regelbundet i lag, på jobbet, med kompisar eller i skolan.
Det finns omkring 112 000 licensierade spelare och innebandyn är i dag Sveriges näst största lagidrott.
Följ Svensk Innebandy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Innebandy
Thorengruppen IBK vinner Svenska Cupen: ”Är otroligt stolt”25.2.2026 22:21:02 CET | Pressmeddelande
Thorengruppen IBK vann sin fjärde titel i Svenska Cupen under onsdagskvällen. Segersiffrorna mot Pixbo IBK blev 7-2.
Storvreta IBK vinner Svenska Cupen – tar ett historiskt första cupguld18.2.2026 21:43:52 CET | Pressmeddelande
Storvreta IBK säkrade guldmedaljen i Svenska Cupen under onsdagskvällen. Det rödklädda laget från Uppsala vann med 8-1 över Växjö IBK inför fullsatta läktare. Guldet var Storvretas första i Svenska Cupen.
Sverige vann sista matchen i VM-kvalet: ”Ett viktigt läger för oss”8.2.2026 19:07:03 CET | Pressmeddelande
Sverige besegrade Slovakien i den avslutaden VM-kvalmatchen. Med sig från kvalresan tar laget många viktiga byggstenar som nu tas vidare mot VM 2026 i Finland.
U19-damerna vinner Polish Cup8.2.2026 16:53:06 CET | Pressmeddelande
Sveriges U19-damer fick ett perfekt avslut på Polish Cup när laget besegrade Finland med 5–3 i finalen. Därmed vinner Sverige samtliga fyra matcher i turneringen och går obesegrade genom cupen, en positiv avslutning inför kommande VM.
Storseger för Sverige i tredje kvalmatchen: ”Vi sköter det proffsigt”7.2.2026 20:00:53 CET | Pressmeddelande
Sverige slog under lördagskvällen nytt målrekord för herrlandslaget i samband med vinsten mot Island. Nu väntar en avslutande placeringsmatch under söndagskvällen innan laget beger sig mot svensk mark.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum