Industriarbetsgivarna

Kravväxling för byggnadsämnes- och buteljglasindustrin

Dela

I dag den 21 februari växlar Industriarbetsgivarna och IF Metall krav för arbetare inom byggnadsämnes- och buteljglasindustrin. Industriarbetsgivarnas mål är att avtalen ska bidra till en stark och konkurrenskraftig industri som skapar fler jobb.

Foto TT Anders Wiklund
Foto TT Anders Wiklund

Byggnadsämnesavtalet omfattar sammanlagt 170 företag med drygt 6 700 arbetare, medan buteljglasavtalet omfattar tre företag med drygt 415 arbetare. Den fackliga motparten på båda avtalen är IF Metall.

Industriarbetsgivarnas överordnade mål med avtalsförhandlingarna är att konkurrenskraften ska stärkas och att de avtal som träffas långsiktigt utvecklar industrin och möjligheten till fler industrijobb.

– Vårt mål är att avtalen ska bidra till en stark och konkurrenskraftig industri som skapar fler jobb. Industrins konkurrenskraft behöver stärkas genom ökad produktivitet och kostnadseffektivitet, säger Per Widolf, förhandlingschef på Industriarbetsgivarna.

Medlemsföretagen inom byggnadsämnesindustrin tillverkar produkter för byggnadsändamål såsom betong, betongvaror, cement, gipsskivor, grus, isolering, kalk, keramiska artiklar, lättbetong, makadam, takmaterial och tegel. Medlemsföretagen inom buteljglasindustrin tillverkar huvudsakligen glasförpackningar.

– Vi befinner oss i en utdragen lågkonjunktur och i ett geopolitiskt osäkert läge. Det är viktigt med ett samförstånd kring detta, avslutar Per Widolf.

Såväl byggnadsämnes- som buteljglasavtalet löper ut den 31 maj 2025.

Industriarbetsgivarna förhandlar under avtalsrörelsen om sammanlagt tio kollektivavtal.

Den 31 mars sätts det så kallade märket av bland annat Industriarbetsgivarnas kollektivavtal inom stål- gruv- och pappersmassaindustrin.

Kontakter

Om oss

Industriarbetsgivarna är arbetsgivarorganisationen för stål-, metall-, gruv-, massa-, pappers-, sågverks-, byggnadsämnes- och buteljglasindustri samt svetsmekanisk industri. Industriarbetsgivarna företräder drygt 1000 medlemsföretag med cirka 90 000 anställda.

Följ Industriarbetsgivarna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Industriarbetsgivarna

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye