Laddstationer för cykelbatterier i Malmö
28.2.2025 06:00:00 CET | Vänsterpartiet Malmö | Pressmeddelande
Vänsterpartiet motionerar om att införa laddstationer för cykelbatterier i Malmös offentliga rum. Elcyklar gör det enklare att cykla in till Malmös centrala delar även för de som bor utanför stadskärnan. Dessutom skulle staden genom detta göra det enklare för Malmöborna att välja klimatsmarta färdsätt.

Vänsterpartiet vill underlätta cykling för de Malmöbor som väljer bort bilen. Därför föreslås införandet av laddstationer för cykelbatterier i stadens offentliga rum.
- Vi vill göra det enklare att cykla i Malmö! Därför föreslår vi laddstationer för elcyklar i stadens offentliga rum. Alla Malmöbor ska kunna röra sig smidigt och njuta av stadens utbud – utan att vara beroende av bilen, säger Anfal Mahdi, oppositionsråd och motionär.
Vänsterpartiet ser också detta som en viktig satsning för att bygga ett mer hållbart och klimatsmart samhälle, där fler ges möjligheten att välja miljövänliga transportalternativ i sin vardag.
- Klimatkrisen är akut och vi måste snabbt få ned utsläppen. Malmö ska vara ett föredöme och förenkla för Malmöborna att resa miljövänligt. Om fler cyklar minskar bilköerna och trängseln i kollektivtrafiken men också utsläppen, säger Anfal Mahdi.
Nyckelord
Kontakter
Anfal MahdiOppositionsråd Vänsterpartiet Malmö
Tel:073-850 55 28anfal.mahdi@malmo.seBilder

Länkar
Följ Vänsterpartiet Malmö
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vänsterpartiet Malmö
Malmövänstern har satt sina listor till kommunfullmäktige2.3.2026 11:06:38 CET | Pressmeddelande
Nu är Malmövänsterns listor till kommunfullmäktige satta. "Vi har valt ett starkt kollektiv, som kommer att driva en fantastisk valrörelse. Vi är också redo att genomföra vänsterpolitik som Malmö är i stort behov av", säger Nina Jakku som valdes till listetta.
Vänsterpartiet Malmö håller gemensam manifestation mot regeringens tonårsutvisningar26.2.2026 13:05:28 CET | Pressmeddelande
I början av februari la Vänsterpartiet och Miljöpartiet fram ett utskottsinitiativ i socialförsäkringsutskottet gällande tonårsutvisningarna. Enbart Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartiet röstade för vårt utskottsinitiativ som hade stoppat tonårsutvisningarna. Nu hålls en gemensam manifestation i Malmö.
Anders Skans (V) slutar i kommunfullmäktige efter valet28.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Anders Skans kommer att sluta som gruppledare för Vänsterpartiet i Malmö kommunfullmäktige efter valet 2026. Han har varit gruppledare sedan 2010.
Minnesdagen för Novemberpogromen7.11.2025 12:24:19 CET | Pressinbjudan
Minnet av nazismens brott förpliktigar – vi står enade mot dagens högerextrema våg, mot förtryck och avhumanisering, mot varje försök att ställa folk mot folk. Den 9 november samlas vi på Möllevångstorget för att hedra offren för nazisternas pogromer – och för att lova varandra att fortsätta kampen mot antisemitism, rasism och fascism, i Malmö och i världen.
Vänsterpartiets budgetförslag i Malmö30.10.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Detta är Vänsterpartiet Malmös förslag till budget för Malmö stad 2026. Vi presenterar här de förslag vi vill genomföra och vad vi vill prioritera under 2026 samt hur vi vill finansiera verksamheterna. Vi är stolta över att kunna presentera ett stort antal förslag för att göra Malmö till en mer jämlik, solidarisk och hållbar stad där alla ska kunna känna hopp inför framtiden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum