Åklagarmyndigheten

Åtal i Malmö för flera grova bedrägerier m.m.

Dela

Åklagaren har väckt åtal i ett ärende som omfattar nio grova bedrägerier, ett bedrägeri av normalgraden, ett försök till bedrägeri, tre fall av penningtvätt av normalgraden och ett grovt penningtvättsbrott. Händelserna har sin grund i det grova bedrägeriet mot en restaurang i Malmö på juldagen 2023.

​​​– Det är den siste misstänkte som nu åtalas, en man i 65-årsåldern. Han har varit delaktig både vid händelsen på restaurangen och ett flertal andra tillfällen. Han åtalas även för fyra fall av penningtvättsbrott, varav ett grovt, där förbrotten rör bedrägerier/ocker mot äldre personer som fått icke fackmannamässigt utfört ”arbete” på sina hus och tvingats betala större belopp som inkommit på den åtalades konto. 

Åklagaren kommer yrka på utvisning av den åtalade i samband med rättegången.

Målnummer i Malmö tingsrätt: B 15857-24.

Kontakt

Senior åklagare Henrik Nordquist, 010-562 51 57 eller henrik.nordquist@aklagare.se

__________________________________________

Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

Nyckelord

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye