Stångåstadens hyror för 2025 klara
25.2.2025 10:00:02 CET | Stångåstaden | Pressmeddelande
En ny hyresöverenskommelse har träffats gällande Stångåstadens hyror för 2025. Överenskommelsen innebär en höjning av hyrorna med 5,1 procent och gäller från den 1 februari 2025. För nyproducerade bostäder blir höjningen 3 procent.

-Vår hyreshöjning ligger i linje med andra fastighetsägare i Linköping och är nödvändig för att säkra en fortsatt hållbar förvaltning. Våra intäkter kommer helt från hyrorna som våra kunder betalar. De senaste årens kraftiga kostnadsökningar, särskilt för energi, räntor och entreprenader, har skapat en tuff situation där intäkterna inte längre täcker utgifterna. Om vi inte får täckning för dessa ökade kostnader tvingas vi dra ned på service och underhåll, vilket hotar både kvaliteten för våra hyresgäster och bolagets långsiktiga stabilitet, säger Fredrik Törnqvist, vd på Stångåstaden.
-Linköping har ett välskött bostadsbolag som vi ska värna om. För att Stångåstaden ska kunna fortsätta investera i och underhålla bostäder behövs en ansvarsfull hyresjustering. Det är nödvändigt att säkra bolagets intäkter för att även i framtiden kunna erbjuda trygga och välskötta hem till våra invånare, säger Jan Österlind (S), styrelseordförande i Stångåstaden.
Efter en period av förhandlingar mellan Stångåstaden och Hyresgästföreningen gick ärendet vidare till Hyresmarknadskommittén (HMK), en nationell kommitté som prövar tvister i samband med hyresförhandlingar. HMK tog beslut om nivå för höjningen och de nya hyrorna gäller från och med den 1 februari 2025. I överenskommelsen ingår även att Hyresgästföreningen höjer sin förhandlingsersättning från 12 till 15 kr per lägenhet och månad.
Kontakter
Fredrik TörnqvistVD
press@stangastaden.seStångåstaden är det största bostadsbolaget i Linköping och ägs av Linköpings kommun. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 lägenheter, 4 100 av dem är studentbostäder och förvaltas av dotterbolaget Studentbostäder i Linköping AB. Dessutom har vi cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde som förvaltas av dotterbolaget Kulturfastigheter.
Följ Stångåstaden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden
Stångåstaden framtidssäkrar för en växande befolkning och renoverar 26 fastigheter genom att ta bort varannan våning1.4.2026 08:37:00 CEST | Pressmeddelande
Svenskarna blir längre. Och när befolkningen växer i centimeter behöver bostäderna hänga med. För att säkerställa god boendekvalitet och framtidssäkra beståndet inleder Stångåstaden nu ett omfattande åtgärdsprogram där 26 fastigheter renoveras med extra takhöjd genom att varannan våning tas bort.
Ryd rustas för framtiden – 300 renoveringar och nya bostäder under 202623.3.2026 09:02:00 CET | Pressmeddelande
Ryd, Stångåstadens största bostadsområde i Linköping, står inför en omfattande renovering. Under 2026 genomför Stångåstaden omkring 300 renoveringar i området och skapar samtidigt 16 nya lägenheter. Satsningen är en del av en långsiktig utveckling av stadsdelen, där både bostäder och livet mellan husen står i fokus.
Stångåstaden hyllar unga hockeyspelare och parasportare13.3.2026 10:58:08 CET | Pressmeddelande
Tre stipendiater uppmärksammas när Stångåstaden delar ut årets idrottsstipendier. För 21:a året i rad går hockeystipendiet till två unga spelare som utmärkt sig både på och utanför isen. Samtidigt prisas parasportaren Kristin Björfeldt för sin inspirerande kamp inom idrotten.
Ny restaurangsatsning i Gamla Linköping - Mjellerumsgården öppnar igen12.3.2026 08:55:27 CET | Pressmeddelande
Mjellerumsgården i Gamla Linköping öppnar äntligen på nytt. Duon som idag driver Våffelstugan i Gamla Linköpings stadskvarter tar över den historiska gården och introducerar ett koncept som kombinerar klassisk husmanskost, café och brunch. Öppningen planeras till maj.
Vi har minskat behovet av köpt energi med 25,7%6.3.2026 10:05:43 CET | Blogginlägg
Vi håller precis på att summera 2025. Det har varit några år med tuffare förutsättningen i omvärlden som även påverkat bostadsbolag. På Stångåstaden har vi både byggt och hållit ihop ekonomin på ett sätt som jag känner mig stolt över. En ytterligare insats som jag är extra stolt över är att vi har gått i mål med ett stort och långsiktigt program för att minska behovet av inköpt energi. Vi satte upp ett mål 2012 att vi skulle spara 25% köpt energi till år 2025 med 2011 som basår. När vi summerar utfallet efter 2025 så har vi sparat 25,7% sedan vi startade programmet. Fastigheter står för en stor del av samhällets energianvändning. Som långsiktiga ägare har vi en roll som sträcker sig bortom den egna balansräkningen. När vi sänker energianvändningen i våra hus minskar belastningen på energisystemet lokalt. Det bidrar till stabilare priser, minskade utsläpp och ett mer robust samhälle. I en växande stad som Linköping är det en förutsättning för fortsatt utveckling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum