Handelsanställdas förbund

Lagerarbetare inga robotar – kortare arbetsdagar krävs för hälsa och balans

Dela

Lagerarbetare utsätts för hög fysisk belastning och monotona arbetsuppgifter som ofta leder till smärta. En majoritet upplever att arbetet påverkar hälsa och livskvalitet negativt, samtidigt som oregelbundna arbetstider försvårar balansen mellan arbete och fritid. Enligt Handels arbetsmiljöundersökning saknar över hälften tid och ork för familjen, varje vecka.

Arbetsmiljön på lager är tuff på flera sätt med hög arbetsbelastning och repetitivt tungt arbete med lyft. Den påfrestande arbetsmiljön gör att många – mellan  sex av tio och sju av tio medlemmar – har ont i olika delar av kroppen minst en gång i veckan, visar en studie från Handels.  

Det finns ett stort stöd bland lagerarbetare att förkorta arbetstiden. I den pågående avtalsrörelsen hamnar kortare arbetsdagar och fler semesterdagar, förutom lön, bland de tre mest prioriterade frågorna. 

– Lageranställda är inga robotar. Man både förtjänar och behöver en bra balans mellan arbete och fritid. Arbetet ska inte ske på bekostnad av tid med familj och vänner eller att kroppen slits ut. Man behöver få tillräckligt med återhämtning och tid för annat, säger Handels förbundsordförande Linda Palmetzhofer. 

Nästan hälften av lagerarbetarna är missnöjda med sina arbetstider. Oregelbundna och obekväma arbetstider i kombination med tuff arbetsmiljö gör att en majoritet känner att de är för trötta eller saknar tid för familjen, vänner eller fritidsaktiviteter varje vecka och så många som 40 procent är det varannan dag. 43 procent uppger att bättre arbetstider skulle få dem att stanna på sin arbetsplats.  

Kontakter

Bilder

Linda Palmetzhofer, förbundsordförande, Handelsanställdas förbund
Linda Palmetzhofer, förbundsordförande, Handelsanställdas förbund
Camilla Svensk
Ladda ned bild

Dokument

Om oss

Handels är Sveriges tredje största LO-förbund. Idag är vi drygt 152 000 medlemmar, varav cirka 25 000 är pensionärer. Omkring 70 procent av Handels medlemmar är kvinnor.

Förbundet bildades 1906 men är på många sätt ett ungt förbund. Nästan en tredjedel av våra medlemmar är under 30 år och nära hälften är under 35.

Vi finns på cirka 25 000 arbetsplatser och representerar en rad olika yrken och branscher. Majoriteten av våra medlemmar jobbar inom detaljhandeln. Andra medlemsgrupper är till exempel florister, frisörer, lagerarbetare, optiker, urmakare, tjänstemän, kontorsanställda och elever inom yrkesinriktad utbildning.

Följ Handelsanställdas förbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Handelsanställdas förbund

Miljardutdelning till ICA-handlare – men anställdas krav på högre lön kallas ”tondövt”29.3.2025 12:29:51 CET | Pressmeddelande

Arbetsgivarorganisationen Svensk Handel har kallat Handels krav på högre löner för "tondövt" – med hänvisning till det ekonomiska läget. Men samtidigt har landets största ICA-handlare delat ut 2,4 miljarder kronor till sig själva det senaste året, enligt en granskning från Dagens ETC. I flera butiker motsvarar utdelningen över en halv miljon kronor per anställd.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye