Om månritualer och komplexa minnen i nyskrivna föreställningen Lunita Lunita
Den 8 mars har Lunita Lunita premiär på Kulturhuset Stadsteatern i Skärholmen. Pjäsen handlar om Luna, som växer upp i Skärholmen med en kärleksfull men missbrukande pappa. Genom en månritual går hon in i sina minnen och berättar om motstridiga känslor av kärlek, hat och skuld. Föreställningen riktar sig till unga från 14 år och tar avstamp i skådespelaren Paloma Winneths eget liv.

– Jag har försökt berätta den här historien i flera år. I Lunita Lunita lyckas jag, med hjälp av Maja Salomonsson, att gestalta en helhet. Det är tveeggat att ha en fantastisk men också trasig förälder. Som barn förstår man inte det, utan ofta bearbetar man det först i vuxen ålder. I föreställningen berättar jag ur både det lilla barnets och den stormiga tonåringens perspektiv, för att skapa en komplett bild av det som varit och försöka försona mig med det, säger Paloma Winneth.
– På Kulturhuset Stadsteatern i Skärholmen är det lokala perspektivet centralt. Årets repertoar präglas av konstnärer och upphovspersoner från området. I Lunita Lunita utgör Skärholmens torg inspirationen till scenografin – vi har byggt en fontän lik den på torget och låtit den flytta in på scenen. Publiken sitter runt den och får ta del av en nära uppväxtskildring om minnen, plats och arv. Tidigare i år öppnade vi även den kreativa mötesplatsen Stationen, med målet att stärka samskapandet mellan ungdomarna i Skärholmen och våra konstnärer i huset, säger Maja Salomonsson, konstnärlig ledare på Kulturhuset Stadsteatern i Skärholmen.
Paloma Winneth är utbildad på Universidad de las Artes ISA, i Havanna. Hon har verkat som skådespelare och scenkonstnär i cirka 15 år på bland annat Dramaten, Unga Klara och Assemblea Teatro i Italien. Med Lunita Lunita står hon för första gången på scenen i Skärholmen, hennes uppväxtplats.
Föreställningsbilder kommer att finnas från onsdag 5 mars.
På scen: Paloma Winneth
Text: Paloma Winneth och Maja Salomonsson
Regi: Maja Salomonsson
Scenografi: Johanna Mårtensson
Kostym: Nette Fredriksson
Ljusdesign: Raimo Nyman
Komposition och ljuddesign: Carlos Sepúlveda
Dramaturg: Mia Winge
Kontakter
Fardosa AbdallaSkärholmen
Tel:076-110 97 40fardosa.abdalla@kulturhusetstadsteatern.seBilder






Länkar
Om oss
Kulturhuset Stadsteatern är en del av Stockholms stad och en av norra Europas största kulturinstitutioner. Ett brett spektrum av kulturevenemang pågår året runt. Kulturhuset Stadsteatern finns vid Sergels torg, i Skärholmen, Vällingby och Husby samt sommartid i Stockholms parker med Parkteatern. Kulturhuset Stadsteatern ska vara en angelägenhet för alla stockholmare med yttrandefrihet och den konstnärliga friheten som grund.
Följ Kulturhuset Stadsteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kulturhuset Stadsteatern
Helge Skoog har lämnat oss15.12.2025 11:36:22 CET | Pressmeddelande
Helge Skoog har gått bort efter en tids sjukdom. Han somnade in i fredags (12 december). Detta meddelas via familjen. Han blev 87 år. Helge Skoog var knuten till Stockholms stadsteater/Kulturhuset Stadsteatern i nära 40 år.
Bön för idioter, om skavet i oss själva och världen9.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Ada Berger sätter upp Bön för idioter – en ny pjäs av David Wiberg, vilket blir deras första samarbete på Kulturhuset Stadsteatern. Medverkande skådespelare är Eric Stern, Louise Peterhoff, Simon Reithner, Emma Österlöf och David Wiberg. Urpremiär 2 april 2026 på Klarascenen, Kulturhuset Stadsteatern.
Marionetteatern i nytt spanskt samarbete5.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
En trollkarl bjuder in till magi, men ett oväntat fel har smugit sig in i hans nummer. Plötsligt börjar dockor och bollar leva sitt eget liv och den stackars trollkarlen inser att det inte alls är han som bestämmer längre. I "Handsken är lös" blandas klassiska handdockor, mim, clown och magi i en föreställning som bjuder på skratt, spänning och många överraskningar. För regin står spanske scenografen, dockmakaren och skådespelaren David Faraco. Urpremiär på Marionetteatern, Kulturhuset Stadsteatern, den 16 januari 2026.
Biljettsläpp för litteraturvåren på Kulturhuset Stadsteatern1.12.2025 07:10:00 CET | Pressmeddelande
Med gäster som Édouard Louis (Frankrike), Siri Hustvedt (USA) och Kamel Daoud (Algeriet) är litteraturvåren på Kulturhuset Stadsteatern rik på internationella stjärnor. Säsongen bjuder på allt från kärleksmemoarer, historiska skildringar och politiska uppgörelser till magisk realism, novellkonst och dramatik. Vårens program rymmer dessutom flera bokcirklar i Kulturbiblioteket för alla med läslust och den nya programserien Litteratur och politik. Biljetterna släpps den 2 december.
Jesus kommer till Stadsteatern30.11.2025 15:42:34 CET | Pressmeddelande
Den 9 oktober 2026 är det premiär för den klassiska rockmusikalen Jesus Christ Superstar på Kulturhuset Stadsteatern i regi av Maria Sid. I rollerna ser vi bland andra Alexander Lycke, Fredrik Lycke och Marsha Songcome.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum