Slask, modd och isfläckar på snöröjda vägar är inte ok – NTF vill minska fallolyckorna
Endast en av 20 kommuner blir godkända efter att NTF observerat väglaget på gångstråk under vintermånaderna 2024–2025. Enligt kommunerna behövs mer resurser, bättre dialog och bättre samsyn kring vad god vinterväghållning innebär.

I 20 kommuner har vinterväglaget på gångstråk observerats på åtta platser vi tre olika tillfällen. Platserna har valts ut i samråd med respektive kommun och lokala pensionärsorganisationer. Endast en kommun har fått bedömning bra snöröjning och bra halkbekämpning vid samtliga tillfällen för observationer. För att få bedömningen bra snöröjning ska underlaget vara snöröjt utan vallar och eller snöklumpar på gångstråket. Det ska inte heller vara snömodd eller snöslask som utgör hinder. För bedömningen bra halkbekämpning ska gångstråket vara halkbekämpat utan hala fläckar alternativt ej halkbekämpat men utan halka.
Kommunerna är medvetna om bristerna
NTF har presenterat resultatet för respektive kommun och fastighetsägare. Diskussioner har förts kring vad som kan förbättra vinterväghållningen.
– Flera kommuner vi pratat med är medvetna om att det finns brister. De menar att kommun, fastighetsägare och entreprenörer måste ha ett bättre samarbete och dialog för att det ska bli bättre, säger Agneta Berlin, projektledare och verksamhetschef för NTF FyrBoDal.
I statistiken av sjukhusrapporterade olyckor i Strada hos Transportstyrelsen ser man tydligt att det i samtliga kommuner är just halka, på grund av snö och is, som är den vanligaste orsaken till fallolyckor under vintermånaderna.
Fallolyckorna måste minska
– Samhället skulle spara både pengar och stort lidande om kommuner fick rätt förutsättningar för att få ordning på snöröjningen och halkbekämpningen, säger Agneta Berlin. Att minska antalet allvarligt skadade till följd av fallolyckor inom vägtrafiken är dessutom ett av målen i de nationella trafiksäkerhetsmålen 2030.
Enligt VTI:s ”Kunskapsöversikt om fotgängare” från 2024 är den totala kostnaden för fallolyckor på snö och is i Sverige 21,8 miljarder kronor (baserat på ASEK, 2017-års prisnivå och Strada-sjukvård). Den senaste uppskattningen av vinterdriftkostnader är beräknad på 2010 års prisnivå och uppskattades till 0,27–0,55 miljarder kronor, alltså långt mycket lägre än kostnaden för olyckorna.
– Vi vill dock poängtera att den enskilde individen också har ett ansvar. Kommunen kan omöjligt snöröja och halkbekämpa överallt samtidigt och det måste finnas förståelse för detta. Som fotgängare kan man se till att man har halkskydd på skorna eller kanske till och med avvakta med promenaden, avslutar Agneta Berlin.
Nyckelord
Kontakter
Agneta BerlinNationell projektledare och verksamhetschefNTF FyrBoDal
Tel:0733-610 356agneta.berlin@ntf.seEmelie HedbergKommunikationsansvarigNTF
Tel:0709-91 04 53emelie.hedberg@ntf.seBilder

Länkar
Nationella trafiksäkerhetsförbundet NTF är en ideell idéburen organisation som arbetar för allas rätt till en säker och hållbar trafik. Det övergripande målet är Nollvisionen – att ingen ska dödas eller skadas allvarligt i trafiken.
Följ NTF
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från NTF
Ny nationell rekommendation om bältesanvändning under graviditet6.11.2025 08:16:04 CET | Pressmeddelande
Att använda bilbälte på rätt sätt är avgörande för säkerheten - även under graviditeten. Trots detta placerar många gravida bältet fel, vilket kan öka risken för skador på både den gravida kvinnan och fostret vid en kollision. För att öka kunskapen har Nationella Trafiksäkerhetsförbundet NTF i samarbete med forskare från Chalmers Industriteknik, Folksam, If, SAFER, SIS/TK 242, Trafikverket och Volvo Cars tagit fram en gemensam nationell rekommendation för bältesanvändning under graviditet.
NTF vill få fler att synas i mörkret – delar ut gratis reflexer23.10.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
På söndag går vi över till vintertid vilket innebär mörkare eftermiddagar och svårare att se varandra ute i trafiken. Glöm då inte reflexen! NTF arbetar för en säkrare trafik och att fler ska synas i mörkret. Därför kommer vi att dela ut kostnadsfria reflexer på flera platser i landet.
Trafiksäkerhet är inte en prioriterad fråga för arbetsgivare14.10.2025 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Resor i tjänsten uppfattas inte som en del av arbetsmiljöarbetet. I alla fall om vi ser till vad arbetstagare själva svarar när de fått frågan av Nationella trafiksäkerhetsförbundet NTF.
Varannan bilist fortsätter köra för fort utanför skolor14.8.2025 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Barnens rätt till en trygg skolväg fortsätter hotas av bilister som inte håller hastighetsbegränsningen. Trots återkommande uppmärksamhet kör fortfarande nästan hälften av bilisterna för fort utanför skolor. Det visar nya mätningar från NTF som genomförts på nio platser runt om i landet under vårterminen 2025. Av nära 60 000 observationer körde hela 48 procent över tillåten hastighet – mitt under skoltid.
Pensionerade kvinnor tar tillbaka ratten – NTF och Länsförsäkringar i Jönköping gör det möjligt10.3.2025 09:03:26 CET | Pressmeddelande
Efter flera framgångsrika genomföranden återkommer utbildningen "Ta tillbaka ratten" till Jönköping under 2025. Utbildningen är särskilt utformad för pensionerade kvinnor som har körkort, men som på grund av olika omständigheter inte kör bil. Satsningen ska främja kvinnors mobilitet och självständighet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum