NTM utbildar chefer om kvinnors hälsa
I samband med Internationella kvinnodagen har NTM bjudit in alla chefer i organisationen till en inspirationsföreläsning om kvinnors hälsa och hur hormonella förändringar kan påverka arbetsvardagen.

– Vi vill öka medvetenheten om hormonell hälsa och hur vi som organisation kan bidra till att våra medarbetare mår bra i livets alla faser, säger Nathalie Wiklund, HR-chef på NTM.
Initiativet är en del av NTM:s satsning på ledarskapsutveckling med målet att ha mediebranschens bästa chefer.
– Som chef är det viktigt att vara lyhörd och förstå vilka faktorer som påverkar medarbetares mående och prestationsförmåga. Genom den här utbildningssatsningen rustar vi våra chefer med kunskap, inspiration och initiativkraft att prata om hur hormonella förändringar påverkar vardagen för många kvinnliga medarbetare, säger Nathalie Wiklund.
Handfasta tips och ökad förståelse
Föreläsningen leds av specialistsjuksköterskan Mia Lundin och molekylärbiologen Annie Pettersson och fokuserar på hormonella förändringar som PMS och besvär i förklimakteriet och klimakteriet och – och hur dessa påverkar kvinnors hälsa och arbetsliv.
– Genom att utbilda organisationens ledare skapar man förutsättningar för en mer inkluderande arbetsplats. Vi ser fram emot att sprida kunskap om hormonell balans och ge konkreta verktyg för att stärka den mentala och fysiska hälsan hos kvinnliga medarbetare, säger Mia Lundin.
Vårens föreläsning blir den första delen i utbildningssatsningen och fokuserar på hur man som chef kan stötta medarbetare. Nästa steg blir en utbildning för medarbetare med fokus på individen snarare än på rollen som chef.
Ett mer jämställt samhälle
Utbildningssatsningen är också en del av NTM-koncernens långsiktiga arbete med hållbar utveckling med särskilt fokus på social hållbarhet. Inom NTM arbetar idag en utsedd arbetsgrupp med frågor som rör jämställdhet, mångfald och inkludering. En viktig del i det arbetet är att utbilda ledare och medarbetare för att öka kunskapen om hur vi som mediebolag kan bidra till ett mer jämlikt samhälle och samtidigt förbättra den fysiska och psykiska hälsan hos våra egna medarbetare men också i samhället i stort.
Läs gärna mer om vårt hållbarhetsarbete på ntm.se/hallbarhet.
Om föreläsarna
Mia Lundin
Som prisbelönt författare, föreläsare och specialistutbildad sjuksköterska inom gynekologi och obstetrik har Mia Lundin över 30 års erfarenhet inom hormonhälsa. I sina föreläsningar ger hon värdefulla insikter och praktiska lösningar för att förbättra kvinnors välbefinnande och hormonbalans.
Annie Pettersson
Annie Pettersson är molekylärbiolog med doktorsexamen i medicin från Karolinska Institutet. Hon är en av grundarna till THRiVE Wellness Solutions, som är en digital hälsoplattform med fokus på hållbar livsstil.


Kontakter
Nathalie WiklundHR-chefNTM
Tel:0738460294nathalie.wiklund@ntm.seMia LundinSjuksköterska, författare och föreläsare
mia@mialundin.comAnnie PetterssonKundansvarig och produktutvecklareTHRiVE Wellness Solutions
annie@thrivewellnessolutions.seBilder
Vår styrka är det lokala!
NTM är en av Sveriges största koncerner för lokal media. Kärnan i verksamheten är det redaktionella arbetet. Vi levererar lokala nyheter varje dag och verkar för det välmående lokala samhället för att skapa en bättre plats att leva och verka i. Med trovärdig nyhetsmedia som grund för hela verksamheten har vi medarbetare, läsare och kunder från Småland till Norrbotten.
NTM är en stiftelseägd koncern. Genom stiftelseformen garanteras oberoende och stabilitet. Företaget har inga kortsiktiga avkastningskrav så vi kan agera långsiktigt med främsta syfte att bedriva publicistisk verksamhet.

Följ NTM
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från NTM
SVHL:s bolag samlas i gemensam organisation6.11.2025 16:11:51 CET | Pressmeddelande
De senaste åren har samarbetet mellan Svensk Hemleverans två bolag i norr och syd fördjupats. Nu tar vi nästa steg och samlas i en gemensam organisation där flera chefer får ett bredare ansvar för helheten.
Online Voices växlar upp – från röstbyrå till kreativ ljudpartner16.9.2025 12:25:56 CEST | Pressmeddelande
Online Voices, Nordens ledande röst- och ljudbyrå, lanserar nu en ny visuell identitet och tar nästa steg i sin utveckling. Med fortsatt fokus på snabb leverans och hög kvalitet inom voice over och ljudproduktion, växer nu erbjudandet med audio branding, konceptutveckling, strategisk ljudkommunikation och AI voice solutions.
NTM bäst i världen på att utveckla den lokala journalistiken23.5.2025 07:29:55 CEST | Pressmeddelande
NTM-koncerns redaktionella utbildningskoncept Vässa vardagen har vunnit första pris i världens främsta internationella medietävling. Vid en gala i New York fick NTM på torsdagskvällen ta emot första pris i kategorin Best Innovation in Newsroom Transformation.
Två nya försäljningschefer på NTM Media i Norrbotten och Västerbotten9.5.2025 13:39:11 CEST | Pressmeddelande
Intresset för marknadsföring i lokal nyhetsmedia i Norrbotten och Västerbotten är stort och har under senaste kvartalet ökat avsevärt. För att möta den ökade efterfrågan har NTM Media tillsatt två nya försäljningschefer. Fanny Lövbom blir ny chef i Västerbotten och Andreas Bergman kliver in som ny chef i Norrbotten.
Kampanj för det fria ordet – och rätten att berätta om det som skaver3.5.2025 08:52:46 CEST | Pressmeddelande
Idag firar vi pressfriheten. Vår rätt att berätta de historier som alla behöver läsa och vår rätt att publicera utan censur. I en gemensam kampanj uppmärksammar NTM:s nyhetstitlar den fria pressens betydelse för ett öppet och demokratiskt samhälle.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


