EU-parlamentariker Hanna Gedin talar 8 mars
5.3.2025 06:00:00 CET | Vänsterpartiet Malmö | Pressmeddelande
Vänsterpartiet Malmö och Ung Vänster arrangerar en demonstration på Internationella kvinnodagen den 8 mars i Malmö. Det blir både talare och musikunderhållning. Samling Gustav Adolfs torg kl. 14.30. Tåg till Möllevångstorget.
Talar gör bland annat:
EU-parlamentariker Hanna Gedin
Oppositionsråd V Malmö Nina Jakku

Situationen för kvinnor världen över präglas av pågående krig, konflikter och våld. Under de senaste 15 månaderna har kvinnor i Gaza och Libanon uthärdat bombregn, svält och förödelse. Många har också tvingats bevittna hur deras nära och kära dödats och lemlästas av israelisk militär. Men också i andra krigshärjade områden i Kurdistan, Kongo och Sudan är kvinnor särskilt utsatta. I Iran och Afghanistan förs alltjämt en kamp för kvinnors frigörelse. För kvinna, liv och frihet.
Kvinnors liv och frihet är i fara också i västvärlden och i Sverige där reaktionära, högernationalistiska rörelser utmanar aborträtten och hotar att inskränka kvinnors rättigheter. Överallt finns män som tar sig rätten att bestämma över kvinnors kroppar och liv, i samhället såväl som i hemmet. År 2025 är det oacceptabelt. Vi måste stå upp för oss själva och varandra, och agera för alla kvinnors rätt till ett liv i frihet och jämlikhet.
Under årets 8 mars uppmärksammar Vänsterpartiet Malmö och Ung vänster alla kvinnor som varit offer och fortsätter att vara offer för förtryck, krig och våld. Det är med en internationalistisk anda som vi uppmanar Malmöborna att gå ut på gatorna den 8 mars under parollen “Varje kvinna har rätt till liv”. Alla människor har rätt till ett liv värt att leva. Och varje kvinna har rätt till liv.
Nyckelord
Kontakter
Sofie ValfridssonPolitisk sekreterare
Tel:073-936 55 88sofie.valfridsson@malmo.seEmma Eliasson Åstrom
Presskontakt Hanna Gedin under 8 mars 2025
Länkar
Följ Vänsterpartiet Malmö
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vänsterpartiet Malmö
Malmövänstern har satt sina listor till kommunfullmäktige2.3.2026 11:06:38 CET | Pressmeddelande
Nu är Malmövänsterns listor till kommunfullmäktige satta. "Vi har valt ett starkt kollektiv, som kommer att driva en fantastisk valrörelse. Vi är också redo att genomföra vänsterpolitik som Malmö är i stort behov av", säger Nina Jakku som valdes till listetta.
Vänsterpartiet Malmö håller gemensam manifestation mot regeringens tonårsutvisningar26.2.2026 13:05:28 CET | Pressmeddelande
I början av februari la Vänsterpartiet och Miljöpartiet fram ett utskottsinitiativ i socialförsäkringsutskottet gällande tonårsutvisningarna. Enbart Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartiet röstade för vårt utskottsinitiativ som hade stoppat tonårsutvisningarna. Nu hålls en gemensam manifestation i Malmö.
Anders Skans (V) slutar i kommunfullmäktige efter valet28.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Anders Skans kommer att sluta som gruppledare för Vänsterpartiet i Malmö kommunfullmäktige efter valet 2026. Han har varit gruppledare sedan 2010.
Minnesdagen för Novemberpogromen7.11.2025 12:24:19 CET | Pressinbjudan
Minnet av nazismens brott förpliktigar – vi står enade mot dagens högerextrema våg, mot förtryck och avhumanisering, mot varje försök att ställa folk mot folk. Den 9 november samlas vi på Möllevångstorget för att hedra offren för nazisternas pogromer – och för att lova varandra att fortsätta kampen mot antisemitism, rasism och fascism, i Malmö och i världen.
Vänsterpartiets budgetförslag i Malmö30.10.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Detta är Vänsterpartiet Malmös förslag till budget för Malmö stad 2026. Vi presenterar här de förslag vi vill genomföra och vad vi vill prioritera under 2026 samt hur vi vill finansiera verksamheterna. Vi är stolta över att kunna presentera ett stort antal förslag för att göra Malmö till en mer jämlik, solidarisk och hållbar stad där alla ska kunna känna hopp inför framtiden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum