Statligt anställda utsätts för sexuella trakasserier från medborgare
Sexuella trakasserier på arbetsmarknaden är fortfarande ett allvarligt problem, det visar Fackförbundet STs nya rapport Sexuella trakasserier på jobbet. Mer än var femte ung kvinna som jobbar inom staten eller på statligt uppdrag uppger att hon blivit utsatt för sexuella trakasserier.

Trots att det snart är 8 år sedan #metoo pågår dagligen sexuella trakasserier på arbetsplatser runtom i Sverige. Fackförbundet ST har sammanställt data från medlemsundersökningar från de senaste åren och även Verians Trakasseribarometer och fram träder ett tydligt och tyvärr alltför bekant mönster – unga kvinnor är de mest utsatta. Men också något som inte varit så känt, nämligen att anställda i staten med kontakt med allmänheten utsätts i störst omfattning.
– Att utsättas för sexuella trakasserier på jobbet ska ingen behöva vara med om. Tyvärr vet vi att det ändå förekommer i oroväckande hög utsträckning. Att vi dessutom har en lagstiftning som inte täcker trakasserier från så kallad tredje part måste åtgärdas omgående, säger Britta Lejon, förbundsordförande för Fackförbundet ST.
Sexuella trakasserier från tredje part – medborgare, klienter, kunder – räknas i dag inte som sexuella trakasserier enligt den nuvarande diskrimineringslagen. Det medför att det inte finns tydliga och starka krav på arbetsgivaren att vidta åtgärder att förebygga dessa trakasserier.
Kriminalvården, Polisen, Statens institutionsstyrelse (SiS) och Spårtrafiken är de arbetsplatser inom Fackförbundet STs avdelningar där flest utsätts för sexuella trakasserier. Till exempel visar rapporten att mer än var tredje kvinna anställd i spårtrafiken anger att de blivit utsatta.
– Vi måste skapa trygga arbetsplatser som gör att anställda vågar anmäla när de blivit utsatta för sexuella trakasserier. Arbetsgivare behöver ta ansvar för det förebyggande arbetet, säger Martina Cras, utredare på Fackförbundet ST och författare till rapporten.
Nyckeltal
12 procent av Fackförbundet STs medlemmar har blivit utsatta för sexuella trakasserier.
1 av 4 av de utsatta uppger att förövaren inte var en kollega eller chef, utan en kund, klient eller medborgare – så kallad tredje part.
22 procent av kvinnor mellan 18 och 29 år uppger att de har blivit utsatta för sexuella trakasserier, av dessa uppger 47 procent att förövaren varit från tredje part.
Mer än varannan av de som utsätts berättar inte för någon att de utsatts för sexuella trakasserier på jobbet.
Se bilaga för rapporten i sin helhet.
Kontakter
Kajsa EdqvistPresskommunikatörFackförbundet ST
Tel:+46761466108kajsa.edqvist@st.orgDokument
Om oss
Fackförbundet ST är det största fackförbundet inom statlig verksamhet med 100 000 medlemmar som arbetar inom statliga myndigheter och verk, bolag med statligt uppdrag, universitet, högskolor och statligt finansierade stiftelser.
Fackförbundet ST är Sveriges enda fackförbund som organiserar alla inom statlig verksamhet. Det ger oss en unik kunskap om hur det är att arbeta på samhällets och statens uppdrag. Vi är övertygade om att alla anställda tjänar på att vara medlemmar i samma fackförbund istället för att dela upp sig i olika yrkesförbund.
Följ Fackförbundet ST
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fackförbundet ST
Barn ska skyddas – inte fängslas: Civilsamhället samlas mot sänkt straffbarhetsålder24.11.2025 14:05:46 CET | Pressmeddelande
Regeringen vill sänka straffbarhetsåldern till 13 år för de grövsta brotten trots massiv kritik från forskare, myndigheter och civilsamhälle. Tillsammans med Barnrättsbyrån, och Fryshuset lanserar nu Fackförbundet ST kampanjen #BarnInteBrottsling i ett gemensamt upprop mot förslaget, och för att alla som motsätter sig att barn sätts i fängelse ska kunna göra sin röst hörd.
Vision och Fackförbundet ST: Regeringens tjänstefelsförslag fel väg att gå7.11.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Regeringens plan att införa ett nytt brott – missbruk av offentlig ställning – möter stark kritik från fackförbunden Vision och Fackförbundet ST. Att i större utsträckning straffa tjänstemän när det begås fel i den offentliga förvaltningen är ett dåligt sätt att öka förtroendet hos allmänheten för offentlig sektor.
Regeringen måste ge Arbetsdomstolen tillräckliga resurser28.10.2025 11:16:12 CET | Pressmeddelande
Arbetsdomstolen kommer de närmaste månaderna behöva ställa in huvudförhandlingar på grund av att regeringen inte tillfört de pengar som myndigheten behöver för sin drift. Anmärkningsvärt och något som kommer få långtgående konsekvenser för både enskilda individer och arbetsgivare anser Fackförbundet ST.
Straffreformen: Längre straff minskar inte brottsligheten9.10.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Regeringens omfattande straffreformutredning innebär en ökning av antalet fängelseår med 16 000 per år, och kommer kräva ytterligare stora satsningar på Kriminalvården. I ett remissvar skriver Fackförbundet ST att straffreformen utgör ytterligare en förskjutning från förebyggande arbete till strängare straff, och menar att enbart straffskärpningar löser inte problem med brottslighet.
Flera fackliga vinster i statens avtalsrörelse1.10.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Löneökningar och höjda pensionsavsättningar är några av vinsterna för över 100 000 statsanställda när avtalsförhandlingarna inom staten nu är i mål. Dessutom ska större satsningar göras på friska arbetsplatser och för bättre stöd vid förlust av säkerhetsklassning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum