Martin Kellerman gör comeback – i EFN Finansmagasinet
Fredrik Strage har intervjuat den legendariske serieskaparen Martin Kellerman som nu kommer att medverka regelbundet i EFN Finansmagasinets vetenskapssidor med en kalender med historiska datum.
– Jag är så oerhört glad att Martin är tillbaka vid ritbordet. “Dessa tider” är populärvetenskap när den är som bäst. Kunskap är inte bara viktigt, det är också roligt och vackert, säger Martina Stenström, redaktionschef för EFN Vetenskap.

– Finansmagasinet ska fördjupa – och underhålla. Det kommer att bli fler högkvalitativa överraskningar, säger Magnus Alselind, chefredaktör.
Martin Kellerman har hållit en låg profil sedan serien Rocky försvann 2018 – efter 4 200 strippar – och mest ägnat sig åt hemslöjd, måleri och korkfigurer som han nyligen ställde ut på baren Riche Fenix. Nu är han tillbaka med ett nytt projekt som EFN Finansmagasinet stolt publicerar: en kalender om vad som hänt genom historien på olika datum, en resa genom tusentals år av stora och små händelser, allt berättat och illustrerat i hans omisskännliga stil. Fredrik Strage har gjort en stor intervju med Martin Kellerman i första numret av EFN Finansmagasinet.
Fredrik Strage har läst Martin Kellerman sedan serien Rocky dök upp i tidningen Metro 1998. Han har köpt alla album och citerar Kellerman oftare än någon annan författare.
– Min hjärna är proppfull av hans one-liners, säger Strage. Ofta stjäl jag hans tankar utan att märka det själv. Det var ungefär lika jobbigt för mig att Rocky lade ner som att Kent gjorde det. Nu när de ska spela live igen kan jag inte låta bli att hoppas att min favorithund också gör comeback. Jag föreslog det under intervjun och han var inte var helt avvisande. Hur som helst är det inspirerande att ännu en gång få medverka i samma tidning som Martin Kellerman. Att han ritat av mig är en dröm som går i uppfyllelse.
Kontakter
Leo LagercrantzAnsvarig utgivare
leo.lagercrantz@efn.seLinnéa DeurellEFN Vetenskap
linnea.deurell@efn.seBilder




Länkar
Om oss
EFN Ekonomikanalen sprider kunskap om ekonomi. Vi vänder oss till den ekonomiintresserade allmänheten. Kanalen är rikstäckande, alla våra inslag och program är reklamfria och det kostar ingenting att ta del av våra program, reportage och intervjuer. Kanalen har utsetts till Sveriges bästa ekonomikanal fem år i rad, senast 2021. EFN Ekonomikanalen drivs av en oberoende redaktion och ägs av Handelsbanken.
Vi finns på EFN.se och i sociala medier.
Följ EFN Ekonomikanalen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från EFN Ekonomikanalen
EFN lanserar Börsfrukost – nytt morgonprogram11.4.2025 08:03:00 CEST | Pressmeddelande
EFN:s succéprogram Börslunch får nu sällskap av Börsfrukost. Ett nytt morgonprogram som startar strax före börsöppning och där våra analytiker och programledare diskuterar de senaste marknadsrörelserna, analyserar aktier och bjuder på case.
EFN Dokumentär presenterar ”Gruvstriden vid Vättern”10.4.2025 10:13:00 CEST | Pressmeddelande
Efter succén med ”Generation Skuldsatt” släpper EFN Dokumentär en ny serie. Den här gången handlar det om människorna vars liv satts på paus av en fyndighet som plötsligt hamnat mitt i världspolitiken. Det här är historien om gruvstriden vid Norra Kärr.
Sikt – en ny bokserie om ekonomi och samhälle20.3.2025 07:04:00 CET | Pressmeddelande
EFN Bok, i samarbete med bokförlaget Volante, lanserar nu bokserien Sikt – med inriktning på ekonomi och samhälle. Fyra böcker är planerade för det närmaste året. EFN Bok vill med detta nyskapande bokprojekt erbjuda lärorika och underhållande böcker.
EFN lanserar EFN Finansmagasinet – en ny tidning6.3.2025 10:08:37 CET | Pressmeddelande
EFN breddar sitt erbjudande och lanserar nu EFN Finansmagasinet, ett helt nytt affärsmagasin för alla som vill hålla sig uppdaterade om ekonomi, börs och näringsliv. – Vi vill sprida kunskap och för det uppdraget finns inget bättre än journalistik. Vi har lanserat en ny sajt, en ny app – och vill så klart också leverera en fullmatad tidning, säger Magnus Alselind, CTO på EFN och chefredaktör för EFN Finansmagasinet.
EFN Finansmagasinet stärker upp redaktionen ytterligare28.2.2025 08:03:00 CET | Pressmeddelande
EFN Finansmagasinet förstärker. – Det är mycket glädjande att reportrar, redaktörer och analytiker av hög klass väljer att ansluta till vår satsning på kvalitetsjournalistik, säger Magnus Alselind, chefredaktör på EFN Finansmagasinet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum