European Festival: Ukrainian Spring på Kungliga Operan med unika framföranden av klassiska pärlor från balettens och operans rika historia
6.3.2025 13:59:59 CET | Kungliga Operan | Pressmeddelande
Som en del av årets upplaga av European Festival: Ukrainian Spring presenterar Kungliga Operan två föreställningar i Guldfoajén den 8 maj. Den legendariske ukrainske koreografen Serge Lifar hyllas av Kungliga Baletten, som bjuder in till föreläsning med bland andra Natalia Bilous, forskare och chef för Serge Lifar-museet i Kyiv, mästarklass och dans av Serge Lifars verk framförda av solister från Kungliga Baletten. Samma kväll hålls en romanskonsert tillägnad Modest Menzinsky och Solomija Krushelnytsky, med operasolisterna Sofia Soloviy och Luthando Qave, som förra våren hyllades stort för sin roll som Figaro i Barberaren i Sevilla på Kungliga Operans stora scen.

En hyllning till Serge Lifar. Guldfoajén kl 15.00
Natalia Bilous, forskare och chef för Serge Lifar-museet i Kyiv, berättar om Serge Lifars liv, den historiske kontexten samt hans flytt till Frankrike. Clairmarie Osta, étoiledansare vid Parisoperan och Nicolas Le Riche, balettchef vid Kungliga Baletten, berättar om Lifars dansestetik samt delar personliga minnen. Solister från Kungliga Baletten framför utvalda koreografier av Serge Lifar.
Serge Lifar (1905–1986) var en av 1900-talets mest inflytelserika dansare och koreografer. Lifar spelade en avgörande roll i återuppbyggnaden av den franska baletten. Under hans över tre decennier som balettmästare vid Parisoperan skapade han drygt 200 verk, stärkte kompaniet och etablerade neoklassicismen som en ny konstnärlig riktning. För sina insatser belönades han med hederslegionen och många andra utmärkelser och priser. Serge Lifars unika stil, konstnärliga vision och passion för baletten formade en ny era inom danskonsten.
Lifar föddes i Kyiv, Ukraina, med rötterna i en gammal kosacksläkt. Även om han firade stora triumfer i Paris så bar han alltid sitt hemland i hjärtat och drömde om att återvända. Han återsåg Kyiv endast en gång, 1961, men minnet av honom lever i hemstaden och hans arv förs vidare på världens dansscener.
Bland Serge Lifars ikoniska verk finns Suite en blanc, som våren 2026 återkommer till Kungliga Operans stora scen.
Medverkande
Natalia Bilous
Clairmarie Osta
Nicolas Le Riche
Dansare från Kungliga Baletten
Presenteras i samarbete med Ukrainska Institutet i Sverige och Franska institutet.
En hyllning till Modest Menzinsky och Solomija Krushelnytsky. Guldfoajén kl 19.00
En konsert tillägnad tenoren Modest Menzinsky, som föddes för 150 år sedan, och hans vän sopranen Solomija Krushelnytsky, scenpartners och två av de starkast lysande operastjärnorna i början av 1900-talet. De föddes båda i Galizien i västra Ukraina och utbildade sig vid konservatoriet i Lviv, där de studerade för sångpedagogen Valeriy Vysotsky. De brevväxlade med varandra och Menzinsky brukade kalla Krushelnytsky »min gudmor inom konsten«.
Modest Menzinsky (1875–1935) studerade för Julius Stockhausen i Frankfurt och fick sedan kontrakt på Kungliga Operan i Stockholm, där han sjöng de stora Wagnerrollerna och mottog flera utmärkelser, bland annat Vasaorden. Han gifte sig med svenska Klara Degn och fick två barn. Menzinsky firade stora artistiska triumfer under sin karriär och sjöng på de främsta scenerna i Europa innan han drog sig tillbaka och återvände till Sverige, hans andra hemland, där han verkade som sånglärare fram till sin död.
Solomija Krushelnytsky (1872–1952) var en unik talang, verksam som skådespelerska, sångerska och musiker. Vid 25 års ålder blev hon primadonna vid Operan i Warszawa och erövrade sedan de stora världsscenerna. Det var hon som räddade Puccinis Madama Butterfly, som gjorde succé när hon övertog huvudrollen efter den utbuade premiären på La Scala. Krushelnytsky ansågs som världens främsta operasångerska. »I början av 1900-talet dominerades världens operascener av fyra manliga operasångare: Caruso, Battistini, Sjaljapin och Titta Ruffo. Endast en kvinna lyckades uppnå samma höjder som dem. Den kvinnan var Solomija Krushelnytsky«, skrev den berömde kritikern Rinaldo Cortopassi.
Medverkande
Sofia Soloviy, sopran
Luthando Qave, baryton
Martin Hellström & Zhanna Mykytka, piano
Nils Göran Olve, presentatör
Presenteras i samarbete med Ukrainska Institutet i Sverige.
Biljetter till båda evenemangen den 8 maj finns till försäljning på operan.se.
Kontakter
Jenny MattssonPressansvarig /Head of Press
Kungliga Operan / Royal Swedish Opera
Bilder









Om Kungliga Operan
Kungliga Operan är Sveriges nationalscen för opera och balett och grundades av Gustav III 1773. Hos oss upplever du föreställningar i världsklass. Vi bjuder på starka känslor, tyll, tåspets och tragik med Kungliga Operans solister, Kungliga Operans kör, Kungliga Hovkapellet, Kungliga Baletten samt övriga medarbetare på och bakom scenen.
Följ Kungliga Operan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kungliga Operan
The Royal Swedish Ballet performs Juliet & Romeo in Madrid29.4.2026 14:15:00 CEST | Pressmeddelande
The Teatro Real in Madrid will host the Royal Swedish Ballet, for five guest performances of Mats Ek's ballet Julia & Romeo during May.
Kungliga Baletten ger Julia & Romeo i Madrid29.4.2026 13:00:21 CEST | Pressmeddelande
Teatro Real i Madrid får besök av Kungliga Baletten, som under fyra kvällar i maj framför Mats Eks helaftonsbalett Julia & Romeo.
Storslagen final för Det magiska huset – Unga Operans webbserie om scenkonstens värld bakom kulisserna27.4.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu släpps det 20:e och sista avsnittet av Unga Operans webbserie Det magiska huset. Där får barn möta musik, dans och människor på och bakom scenen på Sveriges nationalscen för opera och balett.
Sopranen Christina Nilsson får regeringens musikexportpris 202523.4.2026 16:14:01 CEST | Pressmeddelande
Priset delades ut idag i Guldfoajén på Kungliga Operan och Christina Nilsson framträdde själv under ceremonin. Det är första gången sedan 2004 som en operasångerska mottar regeringens musikexportpris. Redan på lördag, den 25 april, kan Kungliga Operans publik uppleva Christina Nilsson i Turandot, som har nypremiär på stora scenen,
Nypremiär för Turandot – exakt 100 år efter urpremiären21.4.2026 08:08:53 CEST | Pressmeddelande
På lördag, den 25 april, firar Kungliga Operan den tidlösa 100-åringen Turandot med en efterlängtad nypremiär, exakt 100 år efter urpremiären på La Scala i Milano 1926. Storslagen, vacker, dramatisk – det är här en opera som innehåller allt, inte minst en av världens mest kända arior: »Nessun dorma«. På scenen får publiken se och höra svenska stjärnsolister, så som Elisabet Strid, Christina Nilsson och Daniel Johansson. Nypremiär på Kungliga Operans stora scen den 25 april kl 15.00.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum