Ytterligare tre personer anhållna i ärende om skjutning i Fruängen
Tidigare i dag beslutade Södertörns tingsrätt att häkta den tonåring som misstänks för mord och försök till mord i Fruängen i södra Stockholm i söndags. Nu har ytterligare tre personer anhållits misstänkta i ärendet. Åklagaren lämnar här en kort uppdatering.
– Sedan i går har ytterligare tre personer, alla under 20 år gamla, gripits och anhållits i ärendet. Samtliga personer är på sannolika skäl misstänkta för medhjälp till mord och för medhjälp till försök till mord, säger senior åklagare Ingrid Viklund.
Senast på lördag den 8 mars kl. 12 måste åklagaren besluta om två av de nu anhållna personerna ska begäras häktade eller inte. För den tredje misstänkta personen måste åklagaren ta beslut i häktningsfrågan senast kl. 12 på söndag den 9 mars.
Målnummer i Södertörns tingsrätt: B 3932-25.
Senior åklagare Ingrid Viklund har inte möjlighet att vara tillgänglig för media för närvarande.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Dom i mål om egenmäktighet med barn i bland annat Mellerud17.12.2025 14:40:00 CET | Pressmeddelande
Hovrätten för Västra Sverige meddelar torsdag den 18 december kl. 11 dom i ett mål där två kvinnor och en man åtalades för att ha undanhållit elva barn från myndigheterna i de tre kommunerna Karlstad, Alvesta och Växjö.
Lägesrapport i ärende om bl.a. mord i Oxie16.12.2025 14:46:45 CET | Pressmeddelande
I fredags kväll skedde en skottlossning i Oxie i Malmö, där en person dog. Åklagaren lämnar en kort lägesrapport.
Åklagares tillgänglighet i ärende om förgiftning på sjukhus15.12.2025 16:25:19 CET | Pressmeddelande
Kammaråklagare Emma Häggström är tillgänglig på telefon i dag kl. 16.30-17.
Anmälan till Uppsala tingsrätt om förgiftning på Akademiska sjukhuset - uppdaterad med tidpunkt15.12.2025 10:37:01 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag anmält till tingsrätten att hon anser att misstanken mot den häktade kvinnan nu når upp till sannolika skäl samt att brottsmisstanken bör rubriceras om till försök till mord.
Två personer anhållna för försök till mord i Gröndal12.12.2025 10:22:02 CET | Pressmeddelande
Två personer i 20-årsåldern anhölls under torsdagsnatten på sannolika skäl misstänkta för försök till mord i Gröndal i Stockholm den 4 december.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum