Tre begärs häktade för medhjälp till skjutningen i Fruängen
7.3.2025 12:33:17 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag fredag begärt tre personer häktade för medhjälp till mord och medhjälp till mordförsök i Fruängen i söndags kväll.
– Jag har i dag begärt att de tre personer som anhölls i ärendet i onsdags ska häktas på sannolika skäl misstänkta för medhjälp till mord och medhjälp till försök till mord, säger senior åklagare Ingrid Viklund.
Tider för häktningsförhandlingarna är ännu inte satta och beslutas av tingsrätten.
Målnummer i Södertörns tingsrätt: B 3932-25.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Uppdatering i ärende om mord m.m. i Rönninge, Salems kommun24.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag begärt förlängd åtalstid till den 24 mars kl. 11.
Positiva verksamhetsresultat inom Åklagarmyndigheten 202523.2.2026 10:36:53 CET | Pressmeddelande
Åklagarmyndigheten visar under 2025 en tydligt positiv utveckling inom flera centrala områden.
Ärende om deltagande i terroristorganisation20.2.2026 09:18:56 CET | Pressmeddelande
En person har begärts häktad vid Attunda tingsrätt. Misstanken avser deltagande i miljön kring våldsbejakande högerextremism.
Man åtalas för stort antal sexualbrott mot barn20.2.2026 08:23:58 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag väckt åtal mot en 32-årig man från Gävle för en stor mängd sexualbrott begångna mot 27 olika flickor som vid tiden för brotten var 9–14 år gamla. Samtliga brott har begåtts på distans, och innefattar bland annat över 50 fall av våldtäkt mot barn. Åklagaren är tillgänglig för media.
Riksåklagaren överklagar avvisning av åtal i narkotikamål18.2.2026 11:18:30 CET | Pressmeddelande
Riksåklagaren har överklagat ett hovrättsbeslut om undanröjande av tingsrättens fällande dom och avvisning av åtalet. RÅ anser, till skillnad från hovrätten, att en tidigare lagföring för narkotikabruk inte är ett hinder mot åtal för narkotikainnehav.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum