För många säkerhetsklassningar i staten
Akademikerförbundet SSR konstaterar att för många tjänster på flera myndigheter säkerhetsklassas och att hela systemet fungerar bristfälligt utan möjlighet att överklaga. På dagens Svenska Dagbladet debatt utvecklar Akademikerförbundet SSR och våra förtroendevalda på myndigheterna hur vi ser på problemet.

- Vi är mycket kritiska till att lagstiftningen inte sätter upp tydligare hinder mot allt för långtgående säkerhetsprövningar. Det saknas en balans i bedömningen av vilka tjänster som egentligen hanterar skyddsvärda uppgifter. Det finns brister i rättssäkerheten kring hur säkerhetsprövningar av anställda genomförs, säger Mikael Smeds chefsjurist Akademikerförbundet SSR
Akademikerförbundet SSR anser inte att myndigheterna ska inte sänka kraven, men det behövs tydligare analyser av vilka tjänster som har ett faktiskt behov av säkerhetsprövning.
- Det måste gå att överklaga ett beslut om säkerhetsklassning. Allt annat är inte rättssäkert. Regeringen måste komma fram till en lösning och det går att snegla på hur Norge har gjort, säger Heike Erkers ordförande Akademikerförbundet SSR
I Norge finns ett välfungerande system där en statlig myndighet gör en säkerhetsklassning per nivå och bransch. Det underlättar för den enskilde medarbetaren att byta jobb eller ta jobb med sin säkerhetsklassning. I det norska systemet finns även ett utvecklat regelverk för insyn och överklagande av säkerhetsbeslutet.
Akademikerförbundet SSR har fyra krav för bättre fungerande säkerhetsprövningar:
- Säkerhetsprövningsbeslut måste gå att överklaga. Vi kan inte acceptera ett så uppenbart åsidosättande av grundläggande rättssäkerhetskrav.
- Drabbade medarbetare måste få hjälp till omställning och att hitta nya jobb. Det måste garanteras av staten när det gäller myndigheterna.
- Alltför många statliga arbetsgivare missar att samverka och förhandla med facken inför beslut om säkerhetsklassning. Fackförbunden måste få bättre insyn inför besluten för att den svenska modellen ska fungera.
- Arbetsgivaren måste bli tydligare med varför en tjänst säkerhetsklassas.
Nyckelord
Kontakter
Victor HarjuPresschef Akademikerförbundet SSR
Tel:070 690 44 23victor.harju@akademssr.seOm oss
Vi är det ledande fackförbundet för samhällsvetare. Du hittar oss i offentlig såväl som privat sektor. Medlemmar är beteendevetare, ekonomer, folkhälsovetare, personalvetare, socionomer och andra samhällsvetare, men också chefer och egenföretagare. Det som förenar våra över 80 000 medlemmar är att vi alla är akademiker som strävar efter ett samhälle och ett arbetsliv som tillvaratar, utvecklar och värderar akademisk kompetens.
Följ Akademikerförbundet SSR
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademikerförbundet SSR
Kommunerna blöder kompetens17.12.2025 12:57:25 CET | Pressmeddelande
En ny rapport visar på fortsatt hög personalomsättning bland kommunalt anställda akademiker i Sverige, enligt data från statistiska centralbyrån SCB sammanställd av Akademikerförbundet SSR. En fjärdedel av akademikerna slutade inom ett år. Akademikerförbundet SSR varnar för att välfärdens kvalitet hotas när erfaren arbetskraft försvinner snabbt.
Skollagen otydlig för fängslade barn16.12.2025 16:27:42 CET | Pressmeddelande
Regeringen har idag smugit ut ett lagförslag om hur skolgången ska fungera för barn som hamnar i fängelse från 1 juli nästa år. Akademikerförbundet SSR är fackförbundet för Kriminalvårdens akademiker och är oerhört kritiska. Lagförslaget innehåller distansundervisning. Samtidigt ska 13-åringar kunna sitta i fängelse.
Nytt avtal för akademiker i friskolesektorn16.12.2025 10:03:22 CET | Pressmeddelande
Almega Utbildning har enats med Sveriges Skolledare och Akademikerförbundet SSR om ett nytt kollektivavtal för akademiker anställda i 800 företag på drygt 2 000 arbetsplatser.
Arbetsförmedlingen skickar tillbaka miljarder trots massarbetslöshet15.12.2025 08:15:00 CET | Pressmeddelande
Över en halv miljon är nu enligt SCB arbetslösa, av dem över 100 000 akademiker. Samtidigt visar prognosen att 3,6 miljarder kommer att lämnas tillbaka från Arbetsförmedlingen till statskassan. Det är pengar som skulle kunna användas till att stötta människor in i arbete och studier i en tid med rekordhög arbetslöshet.
Våld mot socialtjänsten måste tas på allvar2.12.2025 17:49:53 CET | Pressmeddelande
Återigen har medarbetare i socialtjänsten hamnat i fara kopplat till jobbet. Attacken i Johanneshov, där två kvinnor skadats av en maskerad gärningsperson i anslutning till socialtjänstens lokaler, är ännu ett exempel på den otrygghet som många av socialtjänstens medarbetare möter i sitt arbete. Det är ännu för tidigt att dra slutsatser kring vad som skett, men händelsen understryker ett stort problem som redan är välkänt: hot och våld är en del av vardagen för alltför många av socialtjänstens anställda.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum