Ving - Sveriges mest attraktiva arbetsplats enligt unga kvinnliga ekonomer
Idag på internationella kvinnodagen släpper Karriärföretagen sin topplista ”Topp 10 Kvinna” över Sveriges mest attraktiva arbetsplatser bland unga kvinnliga studenter och unga arbetstagare. Förstaplatsen i kategorin Ekonomi tilldelas i år Ving, som därmed korats till Sveriges främsta företag när unga ekonomer får ranka en potentiell framtida arbetsgivare.

-Så här på Internationella kvinnodagen känns denna utmärkelse extra fin att få. Som företag strävar vi alltid efter att både vara en inspirerande och inkluderande arbetsplats där vår medarbetarfilosofi är att det ska vara roligt, utvecklande och lönande att göra ett bra jobb. Att vi inom vår koncern kan erbjuda en rad olika karriärmöjligheter och att man får jobba med en sådan fantastisk produkt som resor är tror jag är med och bidrar till att så många unga ekonomer ser oss som en attraktiv arbetsgivare. Vi är väldigt stolta över den här utmärkelsen och att vi är en av de tio företag i Sverige som unga rankar allra högst, säger Fredrik Wessel, HR Direktör Ving/Nordic Leisure Travel Group.
På Vings finansavdelning tas utmärkelsen emot med stor stolthet och glädje.
-Den främsta framgångsfaktorn är det fina ledarskap som genomsyrar hela ekonomiorganisationen, vilket även bekräftas av våra interna medarbetarundersökningar. Vi har en bra mix av externt såväl som internt tillsatta ledare vilket signalerar att det finns goda karriärmöjligheter inom bolaget samt att flera av våra ledarskapspositioner innehas av kvinnor vilket i sig också kan ses som attraktivt för kvinnliga ekonomer på arbetsmarknaden. Utöver det har vi stort fokus på förbättringsarbete, AI, automation och förnyelse av systemstöd för att gå mer och mer mot en modern och digitaliserad ekonomifunktion. Något som unga ekonomer säkerligen värderar högt hos en framtida arbetsgivare, säger Sarah van Tol, Head of Financial Accounting and Tourops Finance.
Karriärföretagen i Sverige har under perioden oktober 2024 – februari 2025 genomfört en omröstning bland de kvinnliga medlemmarna i sitt och andra studentnätverk och unga arbetstagare*. Frågan de fått svara på är ”Vilka anser du är de tre mest attraktiva arbetsgivarna bland de som utsetts till Karriärföretag 2025”. Detta har resulterat i en topp 10 lista över vilka arbetsgivare som är mest attraktiva enligt kvinnor inom utbildningskategorierna: Ekonomer, Jurister, Civilingenjörer, Högskoleingenjörer, IT, Fastighetsmäklare, Samhällsvetare & Tech. Ving röstades där fram till vinnare i kategorin Ekonomi.
*Karriärföretagens student- och Young Professionals-nätverk består av över 26.000 personer (varav 55 procent är kvinnor), som regelbundet använder Karriärföretagen för att söka information om framtida arbetsgivare, stipendier, jobb och traineetjänster.
Kontakter
CLAES PELLVIKKommunikationschef Ving/Nordic Leisure Travel Group
Tel:+46709513032claes.pellvik@ving.seBilder




Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), Nordens ledande semesterföretag som erbjuder resor, såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I gruppen ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.
Följ Ving AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ving AB
Reseboom under Black Week2.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Det är inte bara inredning, kläder och elektronik som skapar köplust bland svenskarna under Black Week. I år passade extra många på att unna sig en resa till varmare breddgrader, där sommarresorna var extra hett villebråd. Under Black Week såg Sveriges största resebolag Ving en ökning med hela 40 procent på sålda sommarresor jämfört med samma tid i fjol. Black Week följer därmed det starka bokningsmönster som resebolaget sett under hela hösten.
Ving utökar charterprogrammet från Kalmar– Cypern ny destination26.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Trycket på resebokningarna bland smålänningarna är stort just nu. Vinterns avgångar med Ving till Gran Canaria från Kalmar Airport är redan bokade till 75 procent. Likaså är det många som redan nu försäkrar sig om en sommarresa. Vings senaste statistik visar att antalet inbokade resenärer till sommaren har ökat med hela 54 procent jämfört med samma tid förra året. Nu utökar därför charterarrangören utbudet med fyra avgångar till en helt ny destination – Cypern.
Mer än varannan svensk tar med arbetet på semestern23.10.2025 10:07:29 CEST | Pressmeddelande
Nästa vecka stundar en av årets mest eftertraktade semesterveckor, höstlovet, och med det inleds också vintersäsongen då många svenskar lämnar mörker och kyla och reser till varmare breddgrader för avkopplande semester. Men inställningen till arbete på semestern har förändrats och det är långt ifrån alla som zoomar ut helt från arbetet. Mer än varannan svensk kombinerar semester med distansarbete, så kallad ”workation”. Det visar en nyligen genomförd YouGov-undersökning på uppdrag av Sveriges största researrangör Ving*.
Ving bygger nytt nordiskt byråteam över gränserna6.10.2025 13:28:26 CEST | Pressmeddelande
Nordens största resekoncern, Nordic Leisure Travel Group, med varumärkena Ving i Sverige och Norge ingår, Spies i Danmark och Tjäreborg i Finland, ingår ett nytt nordiskt byråsamarbete för att ta sin kommunikation till nästa nivå. För att skapa större affärseffekt i en bransch där många aktörer kommunicerar på liknande sätt har man valt att gå en ovanlig väg och para ihop två byråer från två olika länder till ett gemensamt nordiskt team. Svenska Perfect Fools och danska Robert/Boisen+Like-Minded har valts ut för ett långsiktigt samarbete med ansvar för att utveckla och förvalta Nordic Leisure Travel Groups (NLTG:s) kommunikationskoncept.
Boom för storstadssemester i Östeuropa i höst27.8.2025 10:01:24 CEST | Pressmeddelande
London, Paris och Rom i all ära, men den stora weekendtrenden just nu stavas Östeuropa. Inför den annalkande hösten står Istanbul för den största ökningen dit bokningarna ökat med 163 procent jämfört med samma tid i fjol, men trenden är även tydlig till huvudstäder som Wien, Prag och Tallinn. Och den tjeckiska huvudstaden Prag intar även en tredjeplacering på de mest populära storstäderna i höst, före klassiker som både Paris och Barcelona. Det visar färsk statistik från Sveriges största resebolag, Ving. Prisvärda resor och en nyfikenhet österut tros ligga bakom trenden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum