Lidl Sverige

Lidl öppnar butik i Hyllie, Malmö

Dela

Nu står det klart att Lidl öppnar ny butik i Malmö – med ambitionen att slå upp portarna 2028. Den kommer att ligga på markplan i ett nytt mobilitetshus i den växande stadsdelen Hyllie.

År 2028 planerar det kommunala parkeringsbolaget, Parkering Malmö, att öppna ett mobilitetshus, det vill säga ett modernt parkeringshus som utöver bilparkering erbjuder möjligheter till exempelvis elbilsladdning samt bil- och cykelpooler. Det är på markplan i den byggnaden som Lidl kommer att öppna sin nya butik.

Hyllie är en expansiv stadsdel och ett av Sveriges hetaste lägen för kontorsetableringar. Flera företag har valt att placera sina huvudkontor där, och i dag har 11 000 människor sin arbetsplats i stadsdelen.

– Vi ser väldigt mycket fram emot etableringen i Hyllie. Antalet boende väntas öka från dagens 8 000 till 25 000, och med fler invånare ökar också efterfrågan på prisvärd mat av hög kvalitet. Vi ser fram emot att vara en del av den hållbara stadsdelens framtid, säger Petra Wahlström, fastighetschef på Lidl.

Försäljningsytan i den nya butiken kommer att vara 1 300 kvadratmeter och Lidl kommer att ha 150 parkeringsplatser till sitt förfogande.

– Vi är väldigt glada över att få Lidl som hyresgäster. Vi vill med våra mobilitetshus kunna erbjuda våra parkeringskunder en enklare och hållbarare vardag. Att uträtta sina ärenden – få bilen tvättad, hämta upp ett paket och göra sina inköp – allt i anslutning till parkeringen ger både ett lättare vardagsliv för våra kunder och bidrar till ett hållbart transportsystem i Malmö, säger Almir Hodzic, vd på Parkering Malmö.

I sina byggprojekt fokuserar Parkering Malmö på att minimera sin klimatpåverkan. Byggnaderna ska vara långsiktigt hållbara, både när det gäller konstruktion och material och med hänsyn till framtida behov. Genom att använda material som kan återbrukas, eller som redan är återbrukade, bidrar bolaget även till ett cirkulärt tänkande. Byggnaderna ska även vara resurs- och energieffektiva.

– Parkering Malmö delar vår syn på hållbart byggande, vilket är viktigt för oss på Lidl Sverige – och också har bidragit till vårt framgångsrika samarbete, säger Peter Harle, senior fastighetsutvecklare på Lidl Sverige.

Lidl-butiken i Hyllie blir dagligvarukedjans tionde butik i Malmö.

Kontakter

Bilder

Om oss

Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.

Följ Lidl Sverige

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige

Lidl Sverige gör ”vardagshjälte” till insamlingsmotor för Sveriges Stadsmissioner1.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Liksom tidigare år fortsätter Lidl Sverige sitt julengagemang till förmån för Sveriges Stadsmissioner. Samarbetet, som har pågått sedan 2019, fokuserar på att stötta utsatta familjer i kampen mot matfattigdom genom ett direkt bidrag från försäljningen av en älskad vardagsprodukt: potatisen. Dessutom doneras biljetter till Melodifestivalturnén för att sprida glädje i hela landet.

Matriket är bäst i test i stort test av julskinka 2025!28.11.2025 07:00:00 CET | Nyheter

Matriket "Färdigkokt julskinka med svål" har utsetts till vinnare och fått toppbetyget 5 av 5 i Recept.se:s stora test av julskinkor 2025. Skinkan, som beskrivs som "näst intill perfekt", delar förstaplatsen med Dalsjöfors. I samma test fick även vår Julskinka Premium från Matriket ett mycket bra betyg med 4 av 5. Vi är stolta över att kunna erbjuda julbordets mittpunkt av högsta kvalitet till våra kunder.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye