Jönköpings kommun

Begränsad vattenförsörjning i stora delar av Månsarp och Taberg

Dela

Under onsdag förmiddag inträffade en större driftstörning på vattennätet i Månsarp och Taberg vilket påverkar vattenförsörjningen i ett större område. Tekniska kontoret har varit på plats och felsökt störningen, bedöma hur stort område som berörs och ställt ut tillfälliga vattenstationer.

Vattentankar kommer finnas på följande adresser:
Taberg: Centrumstråket och Tahevägen
Månsarp: Timjanstigen 1 och Bondstorpsvägen 8

-Det har varit svårt att lokalisera felet exakt och beräkna hur stort område som berörs. Felsökning pågår fortfarande och vi förstår att det påverkar många boende och verksamheter. Vi hoppas kunna hitta läckan för att få tillbaka vattnet så fort som möjligt, säger Roger Rohdin, avdelningschef VA.

För närvarande är det oklart hur lång tid det kommer att ta att åtgärda problemet.

Nyckelord

Kontakter

Roger Rohdin
Avdelningschef VA
036-10 51 52
roger.rohdin@jonkoping.se

Jönköpings kommun

I Jönköpings kommun arbetar omkring 13 000 medarbetare för att ge våra drygt 147 000 invånare välfärd och service av hög kvalitet. Läs mer om våra verksamheter på kommunens webbplats.

Följ Jönköpings kommun

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Jönköpings kommun

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye