Två av tre chefer i vården tycker inte att de har tillräcklig bemanning
13.3.2025 10:07:59 CET | Vårdförbundet | Pressmeddelande
Nästan två av tre chefer i vården, 64 procent, har inte tillräcklig bemanning för att bedriva verksamheten på ett hållbart sätt. Det är en situation som inte bara påverkar de anställdas arbetsmiljö, utan även patientsäkerheten. Det visar Vårdförbundets nya rapport ”Heltider som inte håller”.

– Alltför många chefer arbetar övertid utan möjlighet till kompensationsledighet eller rätt till övertidsersättning. Orsaken är ofta att det saknas bemanning. En annan orsak till övertid är att chefer förväntas hantera sidouppdrag utöver chefskapet samtidigt som rätt stödfunktioner saknas, säger Vårdförbundets ordförande Sineva Ribeiro.
– Vårdens chefer står inför utmaningar som kräver långsiktighet och mod. För att de framgångsrikt ska kunna leda framtidens hälso- och sjukvård i rätt riktning krävs tillit och rätt förutsättningar. Vårdförbundet vill se åtgärder som stärker ett hållbart ledarskap och medarbetarskap, menar Vårdförbundets ordförande Sineva Ribeiro.
Det är svårt att rekrytera och behålla personal till hälso- och sjukvården och det är allvarlig brist på bemanning. Oförutsägbarhet gör det svårt att få ihop livspusslet för både chefer och medarbetare.
Det här är några av resultaten från undersökningen:
- Nästan två av tre chefer, motsvarande 64 procent, anser att de inte har tillräcklig bemanning för att bedriva verksamheten.
- Fler än var tionde chef, 11 procent, har inte tillräcklig bemanning, men ledningen ger heller inte möjlighet att utöka bemanningen
- Var femte chef, 20 procent, lägger mellan 9–16 timmar i veckan på att lösa bemanning och schemaläggning.
- Majoriteten av cheferna (71%) får ingen ersättning för övertid. Av de som inte har ersättning vid övertid arbetar nära nio av tio (86%) fler timmar än vad deras veckoarbetstid anger.
– Genom en god arbetsmiljö, tillit och personcentrerat ledarskap kan vi tillsammans säkerställa att vården får den bemanning och de resurser som behövs. Vi vill kunna erbjuda och leda en personcentrerad och evidensbaserad vård utan etisk stress. Vi uppmanar beslutsfattare att ta dessa signaler på allvar och investera i vårdens framtid, säger Anette Grahn, vice ordförande i Vårdförbundets chefsförening.
Det behövs bättre arbetsvillkor för att behålla och rekrytera medarbetare inom vården. Vårdförbundet vill se att vårdanställda får tillräcklig återhämtning, förutsägbara scheman, ostörd fritid och rimlig ersättning för det kvalificerade arbete som utförs.
Om undersökningen
Vårdförbundet har låtit Novus intervjua 8 104 medlemmar anställda inom kommun och region, varav 282 är chefer. Undersökningen genomfördes via webbenkät mellan 10–30 oktober 2024 till ett slumpmässigt urval från Vårdförbundets medlemsregister. Syftet med undersökningen är att ta reda på Vårdförbundets medlemmars arbetssituation kopplat till arbetstider 2024.
Nyckelord
Kontakter
Vårdförbundets presstjänst0703 10 30 09 (ej sms)
Presstjänsten vardagar 09-17 måndag till fredag.
Dokument
Om oss
Vårdförbundet är ett yrkesförbund som samlar cirka 117 000 sjuksköterskor, barnmorskor, biomedicinska analytiker och röntgensjuksköterskor. Tillsammans utvecklar vi vården, våra arbetsvillkor och våra professioner. Från sjukdom och diagnos till hälsa och helhet. www.vardforbundet.se
Följ Vårdförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vårdförbundet
Vårdförbundet välkomnar M-förslag3.9.2026 10:56:00 CEST | Nyheter
Moderaterna har i veckan presenterat sitt valmanifest för valet 2026. Vårdförbundet välkomnar särskilt förslaget om att införa ett mål om att minst 80 procent av vårdpersonalens arbetstid ska ägnas åt kärnuppgifter och att resurserna till sjukvården ska öka.
Vårdförbundet välkomnar KD-förslag om inkomstbaserat högkostnadsskydd21.8.2026 15:31:50 CEST | Nyheter
–Vårdförbundet välkomnar KD-förslaget att göra högkostnadsskyddet för läkemedel inkomstbaserat, säger Sophia Godau, förbundsordförande i Vårdförbundet.
Vårdförbundet välkomnar S-förslag om en barnmorska – en födande19.8.2026 16:04:24 CEST | Nyheter
Vårdförbundet välkomnar S-förslag om en barnmorska – en födande Socialdemokraternas besked om att införa målet om en barnmorska per födande är ett viktigt steg mot en tryggare och säkrare förlossningsvård.
Facken i välfärden: indexerade statsbidrag det enda genomtänkta14.8.2026 14:02:17 CEST | Pressmeddelande
Facken i välfärden med över en miljon medlemmar ser varje år hur välfärden runt om i landets kommuner och regioner urholkas när kostnaderna ökar snabbare än statsbidragen och hur det leder till nedskärningar i välfärden. Välfärdens budgetar hänger inte med. Det är dags att värdesäkra statsbidragen till välfärden.
Varannan barnmorska upplever en tuffare sommar än tidigare7.7.2026 07:10:00 CEST | Pressmeddelande
En ny enkät från Vårdförbundet visar att 94 procent av barnmorskorna anser att bemanningen inte räcker till och att patientsäkerheten i vissa fall hotas. Nästan hälften, 45 procent, bedömer att läget är sämre än tidigare somrar – och allra svårast beskrivs situationen i Västerbotten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum