Två av tre chefer i vården tycker inte att de har tillräcklig bemanning
13.3.2025 10:07:59 CET | Vårdförbundet | Pressmeddelande
Nästan två av tre chefer i vården, 64 procent, har inte tillräcklig bemanning för att bedriva verksamheten på ett hållbart sätt. Det är en situation som inte bara påverkar de anställdas arbetsmiljö, utan även patientsäkerheten. Det visar Vårdförbundets nya rapport ”Heltider som inte håller”.

– Alltför många chefer arbetar övertid utan möjlighet till kompensationsledighet eller rätt till övertidsersättning. Orsaken är ofta att det saknas bemanning. En annan orsak till övertid är att chefer förväntas hantera sidouppdrag utöver chefskapet samtidigt som rätt stödfunktioner saknas, säger Vårdförbundets ordförande Sineva Ribeiro.
– Vårdens chefer står inför utmaningar som kräver långsiktighet och mod. För att de framgångsrikt ska kunna leda framtidens hälso- och sjukvård i rätt riktning krävs tillit och rätt förutsättningar. Vårdförbundet vill se åtgärder som stärker ett hållbart ledarskap och medarbetarskap, menar Vårdförbundets ordförande Sineva Ribeiro.
Det är svårt att rekrytera och behålla personal till hälso- och sjukvården och det är allvarlig brist på bemanning. Oförutsägbarhet gör det svårt att få ihop livspusslet för både chefer och medarbetare.
Det här är några av resultaten från undersökningen:
- Nästan två av tre chefer, motsvarande 64 procent, anser att de inte har tillräcklig bemanning för att bedriva verksamheten.
- Fler än var tionde chef, 11 procent, har inte tillräcklig bemanning, men ledningen ger heller inte möjlighet att utöka bemanningen
- Var femte chef, 20 procent, lägger mellan 9–16 timmar i veckan på att lösa bemanning och schemaläggning.
- Majoriteten av cheferna (71%) får ingen ersättning för övertid. Av de som inte har ersättning vid övertid arbetar nära nio av tio (86%) fler timmar än vad deras veckoarbetstid anger.
– Genom en god arbetsmiljö, tillit och personcentrerat ledarskap kan vi tillsammans säkerställa att vården får den bemanning och de resurser som behövs. Vi vill kunna erbjuda och leda en personcentrerad och evidensbaserad vård utan etisk stress. Vi uppmanar beslutsfattare att ta dessa signaler på allvar och investera i vårdens framtid, säger Anette Grahn, vice ordförande i Vårdförbundets chefsförening.
Det behövs bättre arbetsvillkor för att behålla och rekrytera medarbetare inom vården. Vårdförbundet vill se att vårdanställda får tillräcklig återhämtning, förutsägbara scheman, ostörd fritid och rimlig ersättning för det kvalificerade arbete som utförs.
Om undersökningen
Vårdförbundet har låtit Novus intervjua 8 104 medlemmar anställda inom kommun och region, varav 282 är chefer. Undersökningen genomfördes via webbenkät mellan 10–30 oktober 2024 till ett slumpmässigt urval från Vårdförbundets medlemsregister. Syftet med undersökningen är att ta reda på Vårdförbundets medlemmars arbetssituation kopplat till arbetstider 2024.
Nyckelord
Kontakter
Vårdförbundets presstjänst0703 10 30 09 (ej sms)
Presstjänsten vardagar 09-17 måndag till fredag.
Dokument
Om oss
Vårdförbundet är ett yrkesförbund som samlar cirka 117 000 sjuksköterskor, barnmorskor, biomedicinska analytiker och röntgensjuksköterskor. Tillsammans utvecklar vi vården, våra arbetsvillkor och våra professioner. Från sjukdom och diagnos till hälsa och helhet. www.vardforbundet.se
Följ Vårdförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vårdförbundet
Ida Eklöf ny förhandlingschef – stärker Vårdförbundets förhandlingskraft1.6.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vårdförbundet rekryterar Ida Eklöf som ny förhandlingschef och stärker därmed sin kapacitet i att driva frågor om villkoren och om professionen.
Sophia Godau ny förbundsordförande för Vårdförbundet10.5.2026 16:18:16 CEST | Pressmeddelande
På kongressen valdes Sophia Godau till Vårdförbundets nya förbundsordförande. − Jag känner mig både ödmjuk och varm i hjärtat över att ha fått förtroendet att leda Vårdförbundets arbete. Tillsammans ska vi stärka våra professioner och arbeta för bättre och mer hållbara villkor såväl i vardagen som i kris. Jag ser fram emot att lyssna, samla kraft och driva de förändringar som behövs för en mer hållbar och jämlik vård för alla, säger Sophia Godau.
Vårdförbundet välkomnar utredning om barnmorskors förskrivningsrätt vid abort5.5.2026 08:00:00 CEST | Nyheter
Regeringen har gett Socialstyrelsen och Läkemedelsverket i uppdrag att utreda möjligheten för barnmorskor att förskriva läkemedel som används vid abort. Vårdförbundet välkomnar beskedet och ser det som ett viktigt steg mot en modern, tillgänglig och patientsäker abortvård.
Majoriteten av väljarna dömer ut vårdpolitiken23.4.2026 06:30:14 CEST | Pressmeddelande
Väljarna dömer ut vårdpolitiken. En klar majoritet anser att politikerna inte tar hälso- och sjukvården på allvar – samtidigt finns en oro för att vården inte ska finnas när den behövs allra mest, visar en valundersökning från Vårdförbundet.
Regeringens vårbudgettillskott till vården räcker inte för ökade krav på beredskap13.4.2026 13:31:41 CEST | Pressmeddelande
Tidöregeringens sista budget innebär en knapp förstärkning till sjukvården i sommar trots regionernas sparkrav i landet. Ökade krav på vårdens beredskap kräver långsiktiga besked.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum