Hyresgästföreningen Region Norrland

Klart med ny hyra för LKAB Fastigheters hyresgäster

Dela

Hyresförhandlingarna mellan Hyresgästföreningen och LKAB Fastigheter är nu klara. Överenskommelsen gäller från och med den 1 maj 2025 och innebär att bolaget höjer hyrorna generellt med 4,8 procent i Kiruna och Gällivare. Nyproducerade lägenheter får en något lägre höjning.

Hasse Dahl, förhandlare
Hasse Dahl, förhandlare Foto: Lisa Björk

- Förhandlingarna har förts i ett gott samtalsklimat och avtalet visar att det går att komma överens. Jag är trygg med att vi gjort allt vi kunnat för att hålla höjningen så låg som möjligt, säger Hyresgästföreningens förhandlare Hasse Dahl.

Överenskommelsen gäller för cirka 2700 lägenheter.


För mer information:
Hasse Dahl, förhandlare, 076-798 08 64

Kontakter

Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna. Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.

Följ Hyresgästföreningen Region Norrland

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region Norrland

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye