Doktorander inom matematik/fysik har högst löneutveckling 2024
13.3.2025 11:22:04 CET | Naturvetarna | Pressmeddelande
Doktorander har en löneutveckling på 7,6 procent enligt senaste lönestatistiken från fackförbundet Naturvetarna. Verksamma inom matematik/fysik har sett en löneutveckling är på 5,4 procent, att jämföra med övriga arbetsmarknaden vars löner ökade med enbart 3,9procent. Bäst löneutveckling hade privat sektor medan kommunsektorn halkat efter.

- Glädjande med så stora löneförhöjningar förra året, som också märks i plånboken. Speciellt glädjande är ökningen för doktorander, även om de fortsatt ligger lågt räknat i kronor och ören. Här finns det mer att göra, säger Per Sjödin, förhandlingschef för fackförbundet Naturvetarna.
Doktorander har en av de högsta löneutveckling i årets lönestatistik, dock är lönen fortsatt lägre än genomsnittet bland de med matematik/fysik som arbetsområde som ligger på 53 100 kronor/månaden. Doktorander ökade sin medellön i genomsnitt med 2600 kronor i månaden, och ligger nu i snitt på 36 800 kronor i månaden. En doktorsutbildning ger inte heller så stora utfall i ingångslön efter avslutad utbildning. Den genomsnittlige naturvetaren med masterexamen tjänar efter 10 år som yrkesverksam 48 600 kronor/månaden i genomsnitt. För en doktorandutbildad är genomsnittet vid samma tidpunkt 50 900 kronor/månaden, 2 300 kronor mer i månaden.
Förutom doktorander är universitets- och högskolelektorer de som fått mest i löneutveckling med 5,3 procent. Där ökade medellönen med strax under 3000 kronor och ligger nu på 59 500 kronor.
- Våra medlemmar bidrar till forskning och innovation inom en rad olika områden och det bör synas i lönekuvertet. Naturvetenskap ligger till grund för många framsteg och vi är stolta att företräda så många som spelar en stor roll i att ta fram nya lösningar på samhällsutmaningarna, säger Per Sjödin.
Bäst löneutveckling har privatanställda med forskarbakgrund, här är löneutvecklingen 6,8 procent i snitt jämfört med 5,5 procent i statlig sektor. Den genomsnittliga löneökningen på hela arbetsmarknaden var under 2024 3,9 procent.
Det genomsnittliga lönegapet mellan män och kvinnor verksamma inom matematik/fysik fortsätter att minska och ligger nu på 10 procent, en minskning från 16 procent 2014. Efter 10 år i branschen tjänar dock kvinnor enbart 96 procent av sina manliga kollegors lön, trots lika befattning och arbetsuppgifter.
FAKTA NATURVETARLÖNER VERKSAMMA INOM MATEMATIK/FYSIK
- Genomsnittlig löneutveckling inom matematik/fysik (inom parentes arbetsmarknaden i sin helhet):
- Privat 7,1% (4,2%)
- Statlig 5,3% (4,7%)
- Kommun och region: 1,5% (kommun 3,7%, region 3,4%)
- Bästa löneutveckling hade doktorander med tjänst inom life science (7,1%)
- Medellöner för vanliga yrken inom matematik/fysik
- Universitets/högskolelektor (59 500)
- Forskare inom matematik/fysik (54 900)
- Statistiker (46 700)
- Meteorolog (44 300)
- Doktorand inom matematik/fysik (36 800)
- Om löneenkäten
- Enkätundersökningen pågick mellan 24 oktober och 8 december
- 16 000 medlemmar besvarade enkäten
Kontakter
Petra MalmChef Marknad & Samhällspolitisk påverkan
Tel:073-366 24 10petra.malm@naturvetarna.sePer SjödinChef Förhandling
Tel:073-366 24 09per.sjodin@naturvetarna.seOm oss
Naturvetarna är fackförbundet för akademiker inom naturvetenskap. Vi coachar, företräder och stöttar naturvetare på hela arbetsmarknaden, från studietiden och genom hela arbetslivet.
Vi har 34 700 medlemmar inom life science, jord, skog och miljö, de fysiska vetenskaperna, matematik och data. Som expert på naturvetares kompetens och arbetsmarknad erbjuder vi specialiserad service och rådgivning kring karriär, lön och arbetsvillkor. Tillsammans med andra fackliga organisationer förhandlar vi kollektivavtal som reglerar villkoren på svensk arbetsmarknad.
Naturvetarna är ett partipolitiskt obundet fackförbund inom Saco, Sveriges akademikers centralorganisation, vars förbund organiserar medlemmar efter utbildningsområde.
Följ Naturvetarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Naturvetarna
2900 kronor mindre i kvinnors lönekuvert, visar ny statistik31.3.2026 05:30:00 CEST | Pressmeddelande
Naturvetare har under 2025 haft en högre löneutveckling än genomsnittet. Men för kvinnor är lönen fortsatt ojämlik. 9 år efter examen tjänar kvinnor inom hälso- och sjukvården i genomsnitt 90% av sin manliga kollegors löner, upp till 2900 kronor mindre i månaden. Detta trots samma arbetsuppgifter, befattningsnivå och erfarenhet, visar fackförbundet Naturvetarnas senaste lönestatistik.
Brist på biomedicinska analytiker - men lönerna halkar fortsatt efter17.3.2026 05:30:00 CET | Pressmeddelande
Trots en högskoleutbildning och ett växande behov av biomedicinska analytikers kompetens, så hänger inte lönerna med för den eftertraktade yrkesgruppen. Enligt ny statistik från Naturvetarna, ligger biomedicinska analytikers medellön 10 000 kronor under snittet för andra naturvetare inom hälso- och sjukvården.
Forskningsingenjörers löner ökar mest inom Life Science17.3.2026 05:30:00 CET | Pressmeddelande
Forskningsingenjörer är en av vinnarna i förra årets lönerevision, visar ny lönestatistik från Naturvetarna. I genomsnitt fick de se sina lönekuvert öka med 5%, vilket är något högre än life science-branschen på helheten, där lönerna ökade i snitt med 4,4 % under 2025, vilket är högre än hela den svenska arbetsmarknadens ökning på 3,6%.
Ny statistik: djurskyddsinspektörer ökar lönen med 5,6%17.3.2026 05:30:00 CET | Pressmeddelande
Djurskyddsinspektörer är i topp i årets lönestatistik inom livsmedelsbranschen, enligt fackförbundet Naturvetarna. 5,6% ökade lönen för yrkesgruppen, vilket är bättre än genomsnittet för den svenska arbetsmarknaden på 3,6% och bättre än Naturvetarnas medlemmar överlag (4,0%). Tätt efter djurskyddsinspektörerna ligger dietister (4,3%) och livsmedelsinspektörer (4,0%)
Skogskonsulenters löner ökar mest i skogsbranschen17.3.2026 05:30:00 CET | Pressmeddelande
Skogskonsulenter är en av årets vinnare, enligt Naturvetarnas senaste lönestatistik. Skogskonsulenter fick se sitt lönekuvert öka med i genomsnitt 7,2%, vilket är mer än skogsbranschen generellt (3,9%) och den svenska arbetsmarknaden i stort (3,6%).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum